Z życia szkoły

 Rok szkolny 2020/2021

 

 

30 października w naszej szkole było zorganizowane Święto Dyni, z tej okazji uczniowie ubrani byli na pomarańczowo lub przebrani za dynie. W ten dzień dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej zostały zorganizowane gry i zabawy. We wspólnej imprezie wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, oraz administracja i obsługa. W naszej szkole zawsze jest wesoło.

 

23 września uczniowie klasy 6c wybrali się na Geosferę, żeby tam wspólnie spędzić czas. Tego dnia było aktywnie i kreatywnie.

Najpierw wszyscy wzięli udział w podchodach pod hasłem „Przebiegnij Geosferę”. Każda z grup otrzymała mapkę, z pomocą której miała odnaleźć kolejne wiadomości zawierające zadania do wykonania. Uczniowie na poszczególnych stacjach musieli zaśpiewać i nagrać piosenkę, narysować kolorowego dinozaura i stworzyć modele dinozaurów z plasteliny. Wszystko to w jak najkrótszym czasie.

Po zakończeniu podchodów przeszedł czas na odpoczynek i ognisko. Po takim wysiłku kiełbaski smakowały wyjątkowo! Był też czas na wspólne granie i śpiewanie oraz nagrodzenie wszystkich drużyn.

Atrakcjom jednak nie było końca. Do dzieci dołączyła pani Marzena Piech z Fit Story, która poprowadziła dla nich różnorodne wyjątkowo ciekawe i energiczne zajęcia ruchowe. Uczestnikom zabaw najbardziej przypadło do gustu przeciąganie liny, które przysporzyło wszystkim dużo śmiechu.

Do szkoły uczniowie wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi!

Bajka Pana Kleksa

Klasy 2a, 2b i 3a miały okazję zobaczyć niesamowicie bajkowe miejsce.

Bajka Pana Kleksa to miejsce pełne kolorów, zagadek i świetnej zabawy.

25 września nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii charytatywnej, której celem jest pomoc dzieciom z problemami onkologicznymi. Zasady były proste, wystarczyło włożyć szpilki, zrobić sobie w nich zdjęcie i opublikować je na Instagramie lub Facebooku 25 września. Zdjęcia muszą być opatrzone hashtagiem #DzienSzpilek. Za każdy taki wpis organizator przekaże 2 zł na rzez fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Nasza szkoła jest bardzo zaangażowana w działalność społeczną – w tej akcji wzięli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. Koordynatorem akcji była mgr Elżbieta Leja – Toporek. Dziękujemy za udział w kampanii.

„Niesamowity świat higieny jamy ustnej” to program, w którym wzięła udział klasa 2a. Program miał być zrealizowany w poprzednim roku szkolnym, jednak z powodu zdalnego nauczania, mógł być zrealizowany w późniejszym terminie. Uczniowie obejrzeli filmik dotyczący higieny jamy ustnej, otrzymali specjalne karty pracy, na których znajdowały się zadania do wykonania. Na koniec każdy otrzymał dyplom ukończenia kursu. Mamy nadzieję, że ich wiedza zaowocuje zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem.

12 września, po półrocznej przerwie, wznowiliśmy nasze wspólne piesze wędrówki. Tym razem udaliśmy się do Krakowa, na lekcję historii – szlakiem Tadeusza Kościuszki. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na krakowskich Błoniach, gdzie pan Marcin – „ szalony przewodnik” przybliżył nam sylwetkę wielkiego Polaka, narodowego bohatera  – Tadeusza Kościuszko. Po drodze odwiedziliśmy wiele miejsc, z którymi była związana ta postać. Na Rynku wysłuchaliśmy hejnału i przewodnik przypomniał legendę z nim związaną.

Zmęczeni słońcem, ale zadowoleni wróciliśmy do Jaworzna, planując już kolejne wędrówki.

 Rok szkolny 2019/2020

 

Bieg Tropem Wilczym

01.03.2020r. odbył się Bieg Tropem Wilczym. Jest on oddaniem hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 -1963. Uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele wzięli w nim udział po raz kolejny. Rozgrzewkę dla młodych patriotów przed startem przeprowadziła mgr Elżbieta
Leja – Toporek. Miło nam poinformować, że w tym roku aż troje uczniów naszej szkoły stanęło na podium. Na dystansie 600 metrów w kategorii wiekowej wśród chłopców :

  • I miejsce zajął Szymon Mazurek
  • II miejsce zajął Tymom Drobniak

w kategorii dziewczyn:

  • II miejsce zajęła Roksana Gędłek.

Wykład o żołnierzach wyklętych

Kolejna edycja Memory Master- Konkursu z Języka angielskiego dla klas 4-8 już za nami.

Dzień Języków Obcych

Konkurs

W dniu 12 listopada 2019 r. uczniowie klasy IIa, IIIa i IIIb wzięli udział w VI edycji Konkursu Ogólnopolskiego z „Wiedzy Ogólnej”. Uczniowie przez 60 minut zmagali się z zadaniami z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, muzycznej. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Święto Odzyskania Niepodległości

8 listopada w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji klasa 5c wraz z wychowawcą – panią Pauliną Sopatą przygotowała uroczysty apel. Na początku akademii odbyło się wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez całą społeczność szkolną. Wielu uczniów przygotowało na tę uroczystość flagi i kotyliony. Następnie piątoklasiści zabrali nas w podróż historyczną pokazującą długą drogę Polski do odzyskania wolności.

Zaangażowani rodzice

7 listopada 2019r. uczniowie klasy 3b pod kierunkiem wychowawczyni Beaty Molendy przeprowadzili kolejną już ,,odwróconą” lekcję. Tym razem jej tematem były warstwy lasu. Uczniowie bardzo chętnie podjęli się kolejnego projektu. Podzieleni na grupy wspólnie opracowali tematy dotyczące roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych warstwach lasu oraz znaczenia tego ekosystemu dla człowieka. Podczas zajęć wszyscy uczniowie klasy 3b brali w nich aktywny udział, równomiernie rozdzielając między sobą zadania.

W przygotowaniu lekcji bardzo duży wkład mieli rodzice, którzy wykazali się współpracą, ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością w przygotowaniu pomocy dydaktycznych. Samodzielnie przeprowadzone przez uczniów zajęcia stanowiły dla nich ciekawe, pożyteczne doświadczenie i z pewnością na długo zostaną w ich pamięci.

43 Rajd Granicami Miasta

Deszcz przywitał nas na starcie rajdu 9.11.2019 w parku na Górze Piasku. Dla prawdziwych turystów nie jest to jednak żadna przeszkoda. Peleryny i parasole są zawsze na wyposażeniu piechurów. Wędrówkę granicami miasta rozpoczęliśmy od miłego akcentu – siostry Hania i Zuzia – obchodziły swoje urodziny. Gromkie „ sto lat” odśpiewane przez wszystkich uczestników i czekoladki od dziewcząt wprowadziły nas w miły nastrój. Trasa rajdu była wyjątkowa krótka ( 8 km), ale przebiegała przez malownicze tereny naszego miasta. Przeszliśmy przez Długoszyn do użytku ekologicznego „ Zakola Białej Przemszy”, a następnie do Maczek w Sosnowcu. Po drodze zobaczyliśmy Most Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Kościół Apostołów św. Piotra i Pawła i dworzec kolejowy. Po wręczeniu odznak i pamiątkowych dyplomów wróciliśmy do domów już myśląc, jakie atrakcje będą na nas czekały na kolejnym mikołajkowym rajdzie, który odbędzie się 7 grudnia.

 

 

W dniach 21-25.10.2019 uczniowie klasy 2 A i 3 A wraz z wychowawcami p. Barbarą Martyką i p. Renatą Piecyk przebywali w Domu Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju. Celem wycieczki był aktywny wypoczynek w miejscu o dużych walorach turystycznych i zdrowotnych, poszerzanie wiadomości i umiejętności, poznanie kultury i tradycji z różnych stron Polski oraz współdziałanie w grupie. Uczniowie odwiedzili Muzeum Papieru, w którym samodzielnie „czerpali papier”, zostali zapoznani z historią powstawania papieru. Zorganizowany został również wyjazd do miejscowości uzdrowiskowej – Kudowa Zdrój. Dzieciaki wzbogaciły tam swoją wiedzę z zakresu historii i geografii regionu, a następnie zwiedziły Muzeum Zabawek i zostały wprowadzone tam w świat legend.
Uczniowie codziennie mieli okazję aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu – plac zabaw, ścieżka zdrowia, Centrum Polskiego Biathlonu, schronisko górskie „Pod Muflonem”.
Wyjazd okazał się „strzałem w 10” i uczniowie nie mogą się doczekać kolejnej wycieczki.

Szkoła pamięta

W ramach akcji „Szkoła pamięta” w szkole został zorganizowany konkurs na strój z powstania warszawskiego.

Przebrania były oceniane w kategoriach:

-sanitariuszka

– pielęgniarka

– ludność cywilna

– żołnierz

– powstaniec

Komisja w składzie :

przewodnicząca i organizatorka konkursu – mgr Elżbieta Leja – Toporek

członkowie komisji: mgr Katarzyna Barska oraz mgr Anna Jurgaś.

Ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w czasie uroczystej akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

Szkoła pamięta

W ramach akcji „Szkoła pamięta” W naszej szkole odbyło się przedstawienie pt „Powstanie warszawskie”. Uczniowie Grupy Teatralnej Elżbiety i spółka wcielili się w role warszawiaków z 1944 roku. Cały występ składał się czterech scen:

  • Scena I – codzienne życie w okupowanej Warszawie
  • Scena II – mobilizacje powstańców, zaprzysiężenie sanitariuszek, łączników itp. wraz z organizacją walki
  • Scena III – walki powstańcze
  • Scena I V– szpital i opieka na rannymi powstańcami

Dzięki temu przedstawieniu uczniowie mogli czuć się jak w środku tamtych wydarzeń a odpowiednio dobrana muzyka dodawała dramaturgii każdej scenie.

Scenariusz został napisany przez założycielkę teatru mgr Elżbietę Leję – Toporek.

Wykonaniem zdjęć i ich obróbką zajęła się pani mgr Katarzyna Barska, za przygotowanie sceny i dekoracji odpowiadała mgr Anna Jurgaś oraz mgr Joanna Guja.

 

Zakończenie projekty BohaterON w Twojej szkole

W podziękowaniu za odwagę, heroiczną walkę i poświecenie Powstańców, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wykonali własnoręcznie kartki dla żyjących jeszcze powstańców. Kartki te zostały wysłane do Warszawy, gdzie będą wręczone Powstańcom 11 listopada. Cześć i chwała bohaterom! Pamiętamy i dziękujemy.

Jesienne inspiracje

W październiku Beata Molenda, wychowawczyni klasy 3b przeprowadziła cykl zajęć plastycznych pt. ,,Jesienne inspiracje”. Zajęcia te poprzedzone były lekcjami z edukacji środowiskowej na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie oraz zajęciami z edukacji polonistycznej, tj. opisem liścia klonu.

Pierwsze prace plastyczne wykonane były w grupach techniką kolażu. Kształty liści były inspiracją do ich powstania. Jak widać, wyobraźnia uczniów klasy 3b nie jest niczym ograniczona.

Celem kolejnych zajęć była zabawa barwami. Zawarte w kształcie liścia jesienne kolory farb łączyły się, przenikały. Eksperymentowanie kolorami sprawiło uczniom wiele radości.

Ostatnie zajęcia z tego cyklu przedstawiały jesienne drzewo. Koronę drzewa uczniowie malowali rozdmuchując przez rurkę naniesione krople farby. Powstały niepowtarzalne i oryginalne prace.

Wiemy jak powstaje chleb!

Podczas zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie mogli bardzo szczegółowo zapoznać się z zaangażowaniem ludności cywilnej, harcerzy oraz powstańców warszawskich w organizację powstania. Po szczegółowym omówieniu uczniowie dostali kolorowanki dotyczące powstania warszawskiego, które potem ozdobiły szkolny korytarz.

 

BohaterON w bibliotece

Chcąc przybliżyć uczniom historię naszego kraju oraz okoliczności wybuchu powstania warszawskiego w naszej szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawka książek dotyczących wybuchu drugiej wojny światowej oraz powstania warszawskiego. Przez cały czas trwania projektu w naszej szkole uczniowie mogli w wolnej chwili iść do biblioteki by poczytać. Zorganizowane zostały również lekcje cichego czytania o powstaniu warszawskim. Ta forma bardzo przypadła do gustu miłośnikom książek.

BohaterON w Twojej Szkole

W ramach projektu BohaterON w Twojej Szkole został zorganizowany cykl edukacyjny, mający na celu zapoznanie uczniów z historią wybuchu  II wojny światowej oraz okolicznością i przebiegiem powstania warszawskiego. W tym celu powstała gazetka informacyjna, którą mogą poczytać uczniowie  i rodzice.  Gazetka była również wprowadzeniem do projektu.

Pasowanie pierwszoklasistów

14 października w naszej szkole była wyjątkowa uroczystość. Tego dnia uroczyste ślubowanie złożyli pierwszoklasiści i zostali włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 w Jaworznie.

Z tej wyjątkowej okazji klasy drugie wraz z wychowawcami przygotowały uroczystą akademię. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowały pierwszaki. Serdeczne słowa do uczniów klas pierwszych skierowała Pani Dyrektor. Najbardziej wzruszającą chwilą było ślubowanie i moment pasowania. Na zakończenie wręczono słodkie upominki i wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych  sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

 

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Prócz życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły, nie mogło także zabraknąć przygotowanej specjalnie na tę okazję akademii. Klasa ósma wraz w wychowawcą zaprezentowała niezwykle ciekawą część artystyczną. Pokaz mody nauczycielskiej wzbudził zainteresowanie niejednego nauczyciela, a też niektórzy uczniowie przyglądali się modelom i modelkom
z zaciekawieniem i podziwem. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, jeszcze raz życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Oblicza wojny

Z okazji 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, uczniowie z klasy 5 „a” wykonali wspaniałe prace plastyczne węglem oraz ołówkiem przedstawiające oblicza wojny. Prace zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym.

 

Dbamy o zęby

Środa była dniem pełnym spotkań dla uczniów klas pierwszych. Najpierw spotkanie z panią policjant, potem z naszą szkolną panią pielęgniarką, która to opowiedziała pierwszoklasistom o istotnych sprawach związanych z prawidłowym szczotkowaniem zębów. Pani pielęgniarka również opowiedziała jak będzie przebiegać fluoryzacja by ząbki pierwszoklasistów były mocne i zdrowe.

 

Bezpieczna droga do szkoły

W środę pierwszoklasiści mieli spotkanie z panią policjant, która w interesujący sposób opowiedziała dzieciom jak należy bezpiecznie poruszać się w drodze do szkoły. Zwróciła uwagę m.in. na bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez jezdnię, opowiedziała jak należy się zachować idąc wzdłuż niej, gdy nie ma chodnika, wspomniała o potrzebnych odblaskach, jak również o często nieodpowiednich zachowaniach dzieci podczas korzystania z rolek, roweru, hulajnogi. Przypomniała także o numerze alarmowym. Pani policjant pochwaliła naszych uczniów za posiadaną wiedzę na temat bezpieczeństwa.

 

Krav Maga Kids

W naszej szkole został przeprowadzony pokaz treningowy z samoobrony dla uczniów. Miał on na celu zainteresowanie uczniów technikami Krav Magi. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach .

WITAJ SZKOŁO!

2 września usłyszeliśmy pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2019/20120. Klasa 5 b przygotowała akademię z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego. Prócz części oficjalnej, podczas której minutą ciszy uczczono 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej,  uczniowie przygotowali także część artystyczną.

Następnie Dyrektor szkoły – Pani Marta Kaszuba powitała wszystkich uczniów, a szczególnie pierwszoklasistów.

Wszystkim pracownikom szkoły i uczniom życzymy wytrwałości w pracy. Z kolei naszym nowym kolegom i koleżankom – uczniom klas pierwszych –  życzymy powodzenia.