Świetlica

świetlica 1

Wychowawcy świetlicy

mgr Teresa Olińska-Pabich (kierownik świetlicy)

mgr Aleksandra Guśtak

mgr Marta Kaszuba

mgr Katarzyna Barska

mgr Joanna Guja

Zapraszamy do przebywania w świetlicy szkolnej!

Zapewniamy uczniom fachową, zorganizowaną opiekę przed i po zakończonych obowiązkowych zajęciach edukacyjnych:

 • Organizujemy pomoc w nauce
 • Zachęcamy do brania udziału w zajęciach mających na celu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień
 • Bierzemy udział w konkursach i akcjach charytatywnych
 • Kształtujemy nawyki higieniczne
 •  Rozwijamy samodzielność i społeczną aktywność
 • Organizujemy gry i zabawy ruchowe oraz inne formy aktywności fizycznej w szkole i na dworze

Świetlica szkolna pracuje:
od poniedziałku do piątku
od godz.7:00 do godz. 16:00

Informacje dotyczące obiadów:
– obiady wydawane są w godz. 12:30 – 13:30, cena obiadu – 4,00 zł;
– obiady na cały miesiąc należy płacić do 15-tego każdego miesiąca (np. obiad za październik płacimy do 15 października);
– obiady jednorazowe płacimy dzień wcześniej, bądź do 9:00 rano danego dnia, dodatki do obiadów tylko zgłoszonych dzień wcześniej;
– w razie nieobecności dziecka w szkole, pieniądze za obiady będą zwrócone tylko po zgłoszeniu do 9:00 rano danego dnia (telefonicznie lub osobiście w świetlicy szkolnej).
Nieobecność nie zgłoszona nie jest odliczana.

________________________________________________________________________________________

Drodzy Rodzice!

Zapraszamy do śledzenia na facebook’u strony naszej świetlicy.

Znajdziecie ją pod hasłem: Świetlica Szkolna SP 15 Jaworzno lub pod poniższym linkiem:

https://www.facebook.com/pg/%C5%9Awietlica-Szkolna-SP-15-Jaworzno-108290970582198/photos/?tab=album&album_id=108352443909384

Możecie na bieżąco podglądać, co nowego tworzą wasze pociechy po lekcjach oraz jak spędzają czas czekając rano na zajęcia. Na stronie zamieszczane są również  zdjęcia z  imprez i wydarzeń mających miejsce w świetlicy po godzinach.

—————————————————————————————————————————–
Kontynuacja tematu wiosennych kwiatów trwa. Dzieci na zajęciach świetlicowych wykonywały bzy z… popcornu. Zabawa była wspaniała.

Dzieci w świetlicy wykonały piękne prace z kolorowymi kwiatami. Wielobarwne koła o różnych kształtach dają niesamowity efekt.

Przybysz z Afryki
Na zajęciach świetlicowych dzieci poznały zwyczaje z życia bocianów i stworzyły gniazda bocianie na kominie. Prace wyszły piękne i kolorowe.

Zauroczeni „Przebiśniegiem” Wandy Chotomskiej wykonaliśmy z dziećmi w świetlicy ilustracje do wiersza.

Dzieci ze świetlicy czują już wiosnę. Wykonały piękne żonkile. Kwiaty będą ozdobą okien.

Uczniowie wykonali kartki z okazji Walentynek z serduszek różnych rozmiarów.

„Pędzą wnuki ulicami
Z ogromnymi laurkami.
Te laurki pełne kwiatów
są dla wszystkich babć i dziadków.”
Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom wszystkiego najlepszego z okazji ich święta.

Bałwanki z pianki
Za oknem zima, a w świetlicy… bałwany. Uczniowie wykonali białe bałwanki z pianki. Zabawa była wspaniała, bo można było malować palcami.

Bałwanki
Dzieci w świetlicy wykonały bałwanki na nartach. Udziela nam się pogoda za oknem i realizujemy tematykę zimową.

 

Choinka

Dzieci ze świetlicy wykonały nietypową choinkę z dłoni. Każde dziecko odrysowało swoja dłoń, wycięto je i ułożono choinkę. Świetlica od kilku dni wykonuje choinki różnymi sposobami.

Dzieci w świetlicy wykonywały Mikołaja z rolki i bibuły.
Było to okazją, by przypomnieć sobie świętego, który przyniósł nam prezenty.

Mikołajki
Nasza świetlica kontynuuje tematykę Mikołajek. Wykonujemy prace różnymi technikami.

Bezpieczne wakacje

W świetlicy szkolnej ruszył cykl pogadanek dotyczących bezpiecznych zabaw
w wodzie oraz bezpieczeństwa podczas wakacji. Uczniowie mogli zapoznać się ze znakami znajdującymi się nad zbiornikami wodnymi oraz złotymi zasadami, które mogą ocalić nam życie i zdrowie.

1

O psie, który jeździł koleją

Klasa trzecia przerabia właśnie lekturę  „ O psie który jeździł koleją”. W związku z tym, zadaniem dzieci było stworzenie wspaniałego rysunku psa. Jedni korzystali
z wydrukowanych zdjęć, inni rysowali zwierzę ze swojej wyobraźni.

Papugi

Ponieważ czas wakacji zbliża się dużymi krokami, wiemy że uczniowie podróżują do krajów egzotycznych,  gdzie można spotkać wspaniale gatunki mówiących ptaków, jakimi są papugi. Na dzisiejszych zajęciach, dzieci zapoznały się z kilkoma gatunkami papug. Na podsumowanie zajęć, dzieci metodą wydzierania, miały wykleić wspaniałą papugę według własnego pomysłu i wyobraźni.

Meduzy

Ponieważ dzieci po oglądaniu bajki „Gdzie jest Nemo”, oprócz utrwalenia zwierząt żyjących w morzach, mogły jeszcze zgłębić swoją wiedzę przyrodniczą oraz stworzyć pracę plastyczną, jaką była meduza. Do której stworzenia wykorzystaliśmy kolorowy papier techniczny oraz bibuły .

 

Delfiny i koniki morskie

Na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o zwierzętach żyjących w morzach
lub w oceanach. Na podsumowanie tych zajęć. dzieci zdobiły brokatem koniki morskie oraz delfiny, które stały się częścią wakacyjnej dekoracji na świetlicy.

Konkursowe prace patriotyczne

Na naszej świetlicy stworzyliśmy kolejne wspaniałe prace konkursowe. Prace dotyczyły tematu „Niepodległości oczami najmłodszych”. Konkurs miejski został zorganizowany przez    Szkołę Podstawową nr 2 im. Orła Białego w Jaworznie.

Prace konkursowe pod okiem mgr Elżbiety Leja – Toporek wykonały:

 • Amelia Pancerz z klasy VI
 • Maja Malec z klasy VI

Dziewczyny kontra chłopcy

Na zajęciach świetlicowych został zorganizowany quiz wiedzy przyrodniczej,
w którym wzięli udział uczniowie z kilku klas. Uczniowie zostali podzieleni na chłopców oraz dziewczynki. Po ostrej konkurencji między obydwoma grupami został ogłoszony remis.

Calineczka

Na dzisiejszych zajęciach zapoznaliśmy się z bajką pt. „ Calineczka”. Podczas jej czytania, dzieci wykonywały lilie wodne, podobne do tej rosnącej na stawie, na którym została uwięziona Calineczka przez matkę ropuchę. Wspaniałe lilie powstały z bibuły.

Pantofelek kopciuszka

Po obejrzeniu bajki pt. „Kopciuszek”, dzieci na zajęciach świetlicowych wykonały wspaniałe pantofelki Kopciuszka. Wycięliśmy je z szablonu, odbitego na kolorowych kartkach. Następnie skleiliśmy i  ozdobiliśmy według własnego uznania.

Jaworzno

Konkursowy plakat

Na świetlicy szkolnej powstały wspaniale prace plastyczne. Prace wezmą udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Oblicza bohaterstwa Witolda Pileckiego”. W tym roku zadaniem uczniów było stworzenie plakatu.

Prace wykonało czworo uczniów:

 • Natalia Miąsko z klasy III
 • Amelia Pancerz z klasy VI
 • Maja Malec z klasy VI
 • Maja Pastucha z klasy VII.

Puzzle

Fizyka może być ciekawa – hologramy

Uczeń szóstej klasy – Maciej Szafrański, z kawałka przezroczystego plastiku, stworzył rąb dzięki któremu, przy obrazie który był wyświetlany z telefonu komórkowego powstał hologram. Zarówno dzieci, jak i panie były zachwycone końcowym efektem.

Dla ciekawych i zainteresowanych, krótka regułka dotycząca hologramu. Hologram – zapis fotograficzny na nośniku przynajmniej dwufalowego obrazu interferencyjnego, który w odczycie daje dwa niezależne od siebie obrazy przestrzenne 3D (trójwymiarowe).

Krabowe talerze

Kto oglądał bajkę pt. „Mała syrenka” ,wie że Arielkę pilnował krab Sebastian. Ponieważ miesiąc maj jest poświęcony tematyce bajkowej, na  zajęciach świetlicowych stworzyliśmy wspaniale kraby z talerzyków jednorazowych.

Dzikie łabędzie

Na świetlicy odbywa się cykl spotkań pod tytułem „Bajkowe spotkania”.  Tym razem nasze spotkanie dotyczyło baśni pt. „Dzikie łabędzie” .Wykonaliśmy prace plastyczne związane z tematyką. Z białej karki technicznej, wycięliśmy odbitego łabędzia, a następnie z pociętych pasków papieru, stworzyliśmy mu piękne pióra.  Efekt końcowy jest wspaniały.

Kotyliony

W miesiącu maju, nasz szkolny zespół „Rozśpiewani”, prowadzony przez
mgr Bożenę Gretkę, wziął udział w konkursie Pieśni Patriotycznej. Dlatego też, by wesprzeć naszych śpiewaków, na świetlicy szkolnej stworzyliśmy dla nich kotyliony. Miejmy nadzieję, że przyniosą im szczęście. Trzymamy kciuki.

Konkursowe szkatułki

Wspaniałe konkursowe szkatułki powstały na naszej świetlicy szkolnej. Prace trafią na miejski konkurs, organizowany przez: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie.  Konkurs polegał na tym, by z rzeczy przeznaczonych do recyklingu stworzyć szkatułkę na biżuterię. Efekt końcowy wyszedł wspaniale . Autorami prac byli:

 • Martyna Gaj – klasa 6
 • Natalia Miąsko – klasa 3
 • Amelia Pancerz – klasa 6

Wszystkie prace zostały wykonane pod okiem pani mgr Elżbiety Leja – Toporek.

Dni Jana Brzechwy

W naszej szkole obchodziliśmy dzień patrona szkoły ,którym jest Jan Brzechwa. Z tej okazji podczas zajęć świetlicowych zapoznaliśmy się z jego twórczością. Dzieci bardzo chętnie słuchały wierszy poety. Mieliśmy również wiersze do  kolorowania takie jak „ Kaczka dziwaczka” czy „Grzyby”.

Kameleon

Kameleon to zwierzę, które potrafi zmienić kolor swojej skóry wtapiając się w tło. Jest to jego mechanizm obronny. Na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o zwierzętach , które potrafią się doskonale maskować by przetrwać. Na podsumowanie zajęć uczniowie korowali kameleony według własnego pomysłu.

Dni Ziemi

Ponieważ w 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, na zajęciach świetlicowych uczniowie dowiedzieli się, co  jego organizatorzy chcą uświadomić politykom i obywatelom. Mianowicie jak kruchy jest ekosystem planety, na której żyjemy. Z tej okazji postanowiliśmy stworzyć dwa plakaty, by pokazać, że nam też nie jest obojętny los naszej Ziemi.

Szachy

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka: kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też, wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Dlatego też, nasza szkoła zachęca do uprawiania tej dyscypliny sportu.

Na łące są kwiatów tysiące

Łąka to piękny kolorowy dywan. Żyją tam liczne gatunki zwierząt, ale także jest to miejsce, na którym możemy spotkać wspaniałe gatunki kwiatów, cieszące nasze oczy wspaniałymi kolorami. Na dzisiejszych zajęciach dzieci, przy pomocy farb oraz kolorowej bibuły stworzyły wspaniałą łąkę usłaną kwiatami. Praca wyszła wspaniale.

Konkursowe motyle

Na naszej świetlicy po raz kolejny stworzyliśmy wspaniałe dzieła , tym razem są nimi motyle na konkurs miejski, ogłoszony przez SP nr 5 w Jaworznie. Powstało kilka wspaniałych prac, a ich autorami są:

 • Amelia Pancerz klasa 6
 • Natalia Miąsko klasa 3
 • Oliwia Kulińska klasa 3

Wszystkie prace zostały wykonane pod okiem pani mgr Elżbiety Leja – Toporek.

Poznajemy świat

Dzisiaj na zajęciach graliśmy w grę edukacyjną, o świecie. Oprócz poznania kontynentów, uczniowie zapoznawali się również z flagami państw na każdym z nich.

Drzewo wiśni

Pierwszym drzewem, które kwitnie na wiosnę jest wiśnia.  Cieszy nasze oko wspaniałymi, białymi lub różowymi kwiatami. Na dzisiejszych zajęciach omówiliśmy wspaniale ogrody kwitnących wiśni, znajdujące się w Japonii. Na koniec zajęć, wykonaliśmy z białych serwetek kwiaty, a z szarego papieru gałęzie. Jak widać efekt jest wspaniały.

Na łące

Dzisiaj z dziećmi, omawialiśmy mieszkańców łąki . Zarówno tych mieszkających w trawie, jak i latających nad nią. Na koniec zajęć, dzieci dowolną techniką origami, stworzyły swojego  ulubionego mieszkańca łąki.

Krokusy z Doliny Chochołowskiej

Na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o niezwykłych zjawiskach przyrodniczych. Jednym z  nich jest rozkwit krokusów w Dolinie Chochołowskiej, zwiastujący zmianę pór roku. Zadaniem dzieci było namalowanie krokusów, które tworzą piękny wiosenny dywan.

Budki dla ptaków. 

Jak wszystkim wiadomo, wiosna to czas, w którym rodzi się nowe życie. Tym razem rozmawialiśmy o ptakach. Uczniowie dowiedzieli się, że ptaki na wiosnę dobierają się w pary, budują gniazda oraz składają w nich jaja. Człowiek by pomóc ptakom, buduje dla nich budki lęgowe mocowane do drzew. Na koniec zajęć, uczniowie wykonali z kolorowego papieru budki dla ptaków.

Sieć pajęcza.

Na dzisiejszych zajęciach świetlicowych uczniowie kolorowali flamastrami sieć pajęczą. Każda z nich była wyjątkowa. Jak widać chętnych nie brakowało.

Zające

Ponieważ podczas Świąt Wielkanocnych wszyscy czekają na prezenty od zajączka, my postanowiliśmy sami stworzyć swoje zajączki. Z kubków po jogurtach oraz kolorowego papieru stworzyliśmy wspaniale zajączki, które stały się ozdobą naszej świetlicy i wprowadziły na niej świąteczny nastrój.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa, to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób:

 • zdalnie – śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube;
 • aktywnie – organizując wydarzenie w swojej okolicy i rejestrując je na stronie WDSD
  w odpowiedniej zakładce, wpisując nazwę, dodając zdjęcie i dodając krótki opis;

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze). W naszej szkole został zorganizowany dzień kolorowych skarpetek, w ten sposób przyłączyliśmy się do obchodów Dnia Zespołu Downa

Praca konkursowa  o smogu

Na świetlicy szkolnej powstała kolejna wspaniała praca, wykonana przez naszą uczennicę, Natalię Miąsko z klasy trzeciej. Tym razem praca podejmowała temat smogu. Jak widać wspieramy i rozwijamy talenty naszych uzdolnionych uczniów. Praca powstawała pod okiem mgr Elżbiety Leja – Toporek.

Praca konkursowa na Jawory
Natalia Miąsko wykonała wspaniałą pracę plastyczną przy pomocy ołówka. Praca zostanie wysłana na konkurs Jawory. Tematem pracy było: „Moje pasje – moje talenty”. Praca została wykonana pod okiem mgr Elżbiety Leja – Toporek. Trzymamy kciuki.

Opaski i muszki rajdowe

Na świetlicy szkolnej tworzyliśmy opaski, na których mocowaliśmy ręcznie robione kwiaty
z filcu. Muszki natomiast miały wspaniale kolorowe grochy. Zarówno muszki jak i opaski przekazaliśmy uczestnikom rajdu z okazji pierwszego dnia wiosny.

Wiosna, wiosna, ach to ty!

Ponieważ na 21 marca przypada  pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, postanowiliśmy wspólnie przywitać Panią Wiosnę. Na naszych zajęciach specjalnie dla niej, dzieci kolorowały jej postać oraz towarzyszące jej kolorowe motyle.

Doniczki z recyklingu i sadzenie rzeżuchy

Za oknami zagościła wiosna, dlatego postanowiliśmy wykonać ekologiczne doniczki z butelek po wodzie mineralnej. Następnie sadziliśmy w nich rzeżuchę, której wzrost dzieci mogły obserwować codziennie w czasie pobytu na świetlicy.

Ku pamięci żołnierzy wyklętych.

Marzec jest poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych. Dlatego w naszej szkole powstała wystawa przedstawiająca i opisująca sylwetki wybranych żołnierzy wyklętych. Można było ją podziwiać przez cały miesiąc. Dzięki czemu, zarówno uczniowie, jak i osoby odwiedzające naszą szkołę, mogły przybliżyć sobie historię Armii Krajowej oraz poznać bohaterskie czyny naszych żołnierzy.

Symbole Świąt Wielkanocnych

Na zajęciach świetlicowych dzieci  zapoznały się z symbolami Świąt Wielkanocnych: pisankami wielkanocnymi,  koszyczkiem ze święconka oraz  symboliką każdego z pokarmów się w nim znajdujących. Dzieciaki poznały różnicę między pisanką, a kraszanką. Stworzyliśmy również kartki wielkanocne oraz wypisywaliśmy wielkanocne życzenia.

Konkursowe jaja

Dziś na świetlicy tworzyliśmy wspaniale pisanki.  Wykonane prace wezmą udział w dwóch konkursach: pierwszym – miejskim organizowanym przez SP nr 3 w Jaworznie oraz drugim organizowanym przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Wszystkie prace zostały  wykonane pod okiem mgr Elżbiety Leja – Toporek.

Inspiracje z widelca

Wszystko może być wykorzystane podczas zajęć plastycznych.  Tym razem do malowania posłużyły nam widelce. Moczyliśmy je w farbie, a następnie odbijaliśmy je na kartce papieru.  Każdorazowe odbicie tworzyło płatki, które złożyły się na piękne kwiaty.

Bociany z gnieździe

Jedną z oznak wiosny są bociany. Już nie mogliśmy się jej doczekać, więc postanowiliśmy sami zaprosić bocianich zwiastunów tej pory roku. Na dzisiejszych zajęciach świetlicowych wykonaliśmy wspaniałego bociana w gnieździe, przy użyciu płatków kosmetycznych. Efekt końcowy jest naprawdę wspaniały.

Origami

Na dzisiejszych zajęciach świetlicowych dzieci wykonały zabawkę przy użyciu:  papieru, sznurka oraz folii aluminiowej. Podstawą tej zabawki był papier, złożony techniką origami w stożek, do którego przy pomocy sznurka była doczepiona kulka z folii aluminiowej. Zabawa polegała na tym, by jednym ruchem wrzucić kulkę do środka stożka. Przez cały tydzień, dzieciaki ćwiczyły swoją zręczność. Nawet pani dyrektor Marta Kaszuba przyłączyła się do zabawy. U nas zawsze jest wesoło.

Coś z niczego

Czasami wystarczy tylko rurka, wacik i patyczek do uszu, by powstało coś naprawdę wspaniałego. Tym razem, były to kwiaty, które zdobią teraz biurko naszej świetlicy. Jak widać wiosna tez lubi zajęcia świetlicowe.

Projekt edukacyjny: „Weź oddech”

W świetlicy szkolnej, dzięki współpracy rodziców, dzieci oraz nauczycieli, udało się wykonać dwie wspaniałe tablice informacyjne dotyczące smogu. Dzieci bardo chętnie zaangażowały się w ten projekt. Wyznaczone osoby, codziennie sprawdzają informacje o zagrożeniu smogowym i umieszczają je na tablicach. Ogromne brawa dla wszystkich za chęci i zaangażowanie.

W marcu

Rozpoczął się marzec, a razem z nim przyszła zmiana  pogody. Nie dajmy się zwieść pierwszym podrygom  wiosny. Jeszcze troszkę czasu minie, nim zielona pani zawita do nas na dobre.  W związku z tym, na naszych zajęciach dzieciaki zapoznały się z przysłowiem: „W marcu jak w garncu”. Wyjaśniliśmy sobie co ono oznacza. Dla utrwalenia jego znaczenia, uczniowie wykonali garnek z szarego papieru, w którym umieściły wszystkie zjawiska atmosferyczne spotykane w marcu.

Drzewo genealogiczne

Dzisiaj na zajęciach świetlicowych uczniowie zapoznali się z drzewem genealogicznym oraz znaczeniem tego słowa. Uczniowie w grupach musieli stworzyć drzewo genealogiczne, na którym ich osoba znajdowała się na szczycie tego drzewa.

Lizak

Na naszej świetlicy szkolnej powstają wspaniałe dzieła konkursowe. Tym razem mogliśmy obserwować powstawanie wspaniałej pracy na konkurs pod tytułem „Mój wymarzony lizak”. Praca konkursowa została wykonana przez Natalię Miąsko, pod okiem pani mgr Elżbiety Leja – Toporek.

Rzepy Bunchems

Rozwijanie wyobraźni jest bardzo ważne. Dlatego na dzisiejszych zajęciach świetlicowych rozwijaliśmy naszą wyobraźnię dzięki rzepom Bunchems. Powstało wiele wspaniałych dzieł. Jak widać nasze dzieci potrafią przenieś się w świat fantazji. Jak mówią słowa znanej dziecięcej piosenki: „Bo fantazja jest od tego, żeby bawić się na całego”.

Rozstrzygnięcie  konkursu  „Karmnik ekologiczny”

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu „Karmnik ekologiczny”:

 • I miejsce – Oliwia Kulińska uczennica klasy III
 • II miejsce – Natalia Miąsko uczenia klasy III

Nagrodzonym uczniom gratulujemy.

Hiacynty

Na dzisiejszych zajęciach uczniowie zapoznali się budową kwiatu, jakim jest hiacynt. Dzieci dowiedziały się również co jest potrzebne roślinom do życia. Na koniec zajęć, każdy z uczniów przy pomocy bibuły zwiniętej w kulki i kolorowego papieru stworzył swój własny kwiat.

Akwarium

Na zajęciach świetlicowych uczniowie zapoznali się, z jedną z domowych hodowli, jaką jest hodowla  rybek akwariowych. Dzięki temu dzieciaki dowiedziały się, jakie jest niezbędne wyposażenie akwarium oraz w jaki sposób należy dbać o rybki. Na koniec zajęć uczniowie samodzielnie stworzyli własne akwarium przy użyciu kolorowych papierów.

 

Przedwiośnie

Jak widać,  Pani Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Pojawiają się już pierwsze kwiaty. Z tej okazji, na zajęciach świetlicowych uczniowie zapoznali się z kwiatami, które kwitną nawet gdy na polach leży śnieg . Następnie zadaniem dzieci było pokolorować kwiaty, przy pomocy suchych pasteli. Nasze przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki oraz żonkile wyszły zachwycająco.

Światowy dzień kota

W naszej szkole, również obchodziliśmy światowy dzień kota. Z  tej okazji uczniowie zapoznali się z różnymi rasami kotów oraz ze sposobem opieki nad nimi. Na koniec uczniowie kolorowali koty, znajdujące się na  kolorowankach relaksujących – wyszły zachwycająco.

Dokarmiamy ptaki

Na zajęciach świetlicowych uczniowie uczyli się w jaki sposób można pomóc ptakom przetrwać zimę oraz jakich pokarmów nie powinniśmy wsypywać do karmników. Na koniec zajęć, uczniowie sami wykonali karmniki dla ptaków.  Z pokrojonych orzechów, migdałów, rodzynek oraz smalcu przygotowali prawdziwie królewską ucztę dla naszych skrzydlatych przyjaciół, którą umieścili do pojemników po serkach. Następnie wszystkie karmniki zostały umieszczone na płocie naszej szkoły. Z okien  naszej świetlicy, mogliśmy zaobserwować, że nie tylko ptaki odwiedzały nasze stołówki. Również wiewiórki nie pogardziły ptasimi smakołykami.

Zabawy ciastoliną Play – Doh

Usprawnienie ręki nie musi być wcale nudne. Dzięki zabawie ciastoliną Play – Doh, uczniowie nie tylko ćwiczyli motorykę małą, ale również rozwijali swoją kreatywność oraz wyobraźnię. Na naszej świetlicy nauka zawsze jest zabawą.

Śniegowe gwiazdki

Ponieważ mamy zimę, uczniowie na zajęciach stworzyli przy pomocy patyczków do uszu
i kleju magicznego, swoją gwiazdkę śniegową.

Walentynkowo

W naszej szkole, jak co roku, były obchodzone Walentynki. Jak wszystkim wiadomo, jest to święto wszystkich zakochanych. Również w naszej szkole nie brakowało tych, którzy zostali postrzeleni strzałą Amora. Specjalnie dla nich, zostało przygotowane pudło na walentynki, do którego można było wrzucać kartki z życzeniami. Znajdowało się ono na świetlicy szkolnej. W dzień św. Walentego pomocnicy, którzy zostali wybrani przez naszego Amora; na piątej godzinie lekcyjnej roznosili w koszach walentynki. Kartki trafiały zarówno do klas 1 jak i 7.  Nie zabrakło również walentynek dla naszych nauczycieli.  Na świetlicy szkolnej również panowała atmosfera miłości. Pod wpływem  której powstały wspaniale dzieła walentynkowe. Jak widać święto zakochanych, w naszej szkole było udane.

Ekologiczna choinka i ozdoby choinkowe

W tym roku, w naszej świetlicy zagościła ekologiczna choinka. Została wykonana z gałęzi brzozy oraz sznurka. W jej tworzeniu pomagali uczniowie klasy 7. Gdy już powstała, założyliśmy na nią lampki.  Jednak każda choinka lubi być wystrojona i obwieszona, dlatego też uczniowie  na zajęciach świetlicowych tworzyli dla niej własnoręcznie ozdoby. Efekt końcowy zachwycił nie tylko  twórców, ale również całą brać szkolną.

Renifery

Na dzisiejszych zajęciach świetlicowych, uczniowie wykonali z gotowych elementów  renifery. Jak wiadomo ciągną one sanie św. Mikołaja ,a bez ich pomocy żadne dziecko nie otrzymałoby prezentów na czas.

Anioły dłonią malowane

Ponieważ Święta Bożego Narodzenia zbliżały się do nas wielkimi krokami, postanowiliśmy stworzyć świąteczną atmosferę również w naszej świetlicy. Dlatego też na zajęciach, uczniowie wykonali anioły, które powstały z odcisków pomalowanych farbkami dłoni.

Anioły konkursowe

Po raz kolejny dzieci z naszej świetlicy wzięły udział w konkursie plastycznym. Tym razem był to ogólnopolski konkurs pn.:  „Anioły – muśnięte skrzydłami”. Zadaniem dzieci było wykonanie anioła dowolną techniką plastyczną. Prace były wykonywane pod okiem mgr Elżbiety Leja–Toporek. Autorkami prac były: Oliwia Kulińska, Natalia Miąsko oraz Nikola Grabowska.

Utrwalamy zasady ortograficzne „rz” po spółgłoskach.

Świetlica to nie tylko miejsce, w którym uczniowie czekają na lekcje. Jest to również miejsce, w którym bawimy się, kształtujemy i utrwalamy wiedzę. W dniu dzisiejszym utrwalaliśmy zasadę pisowni „rz” po spółgłoskach.

 

Wojewódzki konkurs kartek świątecznych

Uczniowie uczęszczający do naszej świetlicy wykonali kartki świąteczne, które wezmą udział  w wojewódzkim konkursie plastycznym. Prace wykonywane były pod okiem pań:
mgr Teresy Olińskiej–Pablich, mgr Barbary Jasieczko oraz mgr Elżbiety Leja–Toporek.

W tworzeniu kartek wzięło udział wielu uczniów. Każde dziecko włożyło w swoją pracę zarówno dużo pracy jaki i serca. Teraz pozostaje nam trzymać kciuki.

Aktywna lekcja samoobrony

W ramach projektu ,,Świetlica profilaktyczna”, w naszej szkole odbyła się lekcja aktywnej samoobrony, zorganizowanej we współpracy Pani mgr Elżbiety Leja – Toporek,
z Klubem „Sagot”. Lekcją aktywnej samoobrony byli objęci wszyscy uczniowie naszej szkoły. Trening przeprowadził jeden z trenerów klubu- Michał Tereszkiewicz,  asystowali mu Michał Rataj i członkini klubu Elżbieta Leja  – Toporek. Zarówno uczniowie klas pierwszych, jak i siódmych bawili się doskonale. Młodsze dzieci uczyły się obrony 360,  natomiast starsi  zapoznali się ze sposobem uwolnienia, gdy ktoś nas szarpie za koszulkę oraz jak obronić się przed pchnięciem. Podczas doskonałej zabawy czas bardzo szybko leci. Po zakończonych zajęciach, dzieciaki zmęczone ale szczęśliwe udały się do klas na kolejne lekcje. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z klubem „Sagot” jeszcze się nie skończyła.

Matematyka na wesoło

Na dzisiejszych zajęciach świetlicowych nasi uczniowie uczyli się przez zabawę. Matematyka uczy logicznego myślenia, przewidywania i zwyczajnie ułatwia codzienne życie. Dlatego zajmuje ona w hierarchii miejsce należnej „królowej nauk”. Ciekawa forma gry pomaga dziecku rozwiązać pierwsze matematyczne problemy.

Godło Polski

Jednym z symboli narodowych jest godło naszego kraju . Na dzisiejszych zajęciach, dzieci musiały wykonać godło. Orzeł  był wysypany kaszą, a następnie wycięty i przyklejony na kontury godła. Symbol naszej dumy narodowej wyszedł wspaniale, co oznacza, że dzieci spisały się na medal.

Kotyliony

Na zajęciach świetlicowych uczniowie z okazji Święta Niepodległości  wykonali kotyliony. Jedne powstały z kolorowego papieru, inne z  bibuły. Przy okazji poznaliśmy nasze barwy narodowe i dowiedzieliśmy dlaczego 11 listopada jest  w Polsce obchodzony tak uroczyście.

Etykiety na słoiki

Kontynuacją naszych zajęć dotyczących robienie zapasów na zimę, było wykonanie etykiet na słoiki z przetworami. Dzieci dowiedziały się jakie zadanie ma przyklejona etykieta na słoiki, oraz  ze oprócz nazwy danego przetworu na etykiecie powinna znajdować się data zaprawienia. Nasi  uczniowie przy pomocy kolorowych papierów i dziurkaczy stworzyli wspaniale etykiety.

Zapasy na zimę

Na dzisiejszych zajęciach nasi uczniowie zapoznali się z przetworami z warzyw i owoców, które robimy  jako zapasy na zimę. Dzieci poznały różne sposoby przetwarzanie  każdego owoca i warzywa . Dowiedziały się jakie wartości odżywcze kryje w sobie każdy zaprawiony słoiczek. Na koniec wszyscy stworzyli swoje  zapasy, które ich zdaniem są najpyszniejsze.

Gra lotto ortograficzne

To wspaniała gra planszowa przeznaczona dla dzieci, dla których ortografia jest prawdziwą pietą achillesową. Przy dobrej zabawie szybko płynie czas i jeszcze można zapamiętać poprawną pisownię wyrazów zawierających trudności ortograficzne.

Memory

Dzisiaj królowały u nas gry stolikowe. Jedną z nich była gra o nazwie „Memory zwana także Pary
(z ang. Pairs). została stworzona pod koniec XIX. Powstanie gry przypisuje się Pelman Institute
w Londynie. Memory przeznaczone jest dla wszystkich osób pragnących poprawić swoją pamięć, niezależnie od wieku. Choć gra jest przeznaczona głównie się dla dzieci, panie również dobrze się bawiły.

Haftowanki

Ćwiczenia sprawności manualnej wcale nie muszą być nudne. Dzisiaj na naszych zajęciach świetlicowych  haftowaliśmy obrazki kolorowymi sznurówkami. Przeplatanie sznureczka zwiększa zdolności manualne dziecka, uczy cierpliwości oraz rozwija kreatywność. Po raz kolejny nauka przez zabawę umila czas naszym wychowankom.

Ukryty obraz z liści

Na naszych zajęciach oprócz motoryki małej, ćwiczymy również spostrzegawczość. Podczas zajęć, każdy z uczniów dostał zakodowany obrazek . Należało go pokolorować według podanego kodu. Należało również zwrócić uwagę na kształt i kolor danego liścia. Jak widać, nasze dzieciaki poradziły sobie znakomicie.

Tulipany

Uczniowie na dzisiejszych zajęciach świetlicowych zapoznali się z origami z kółek . Uczniowie mogli wykonać piękne tulipany,  które  swoim wyglądem rozweselają nasze świetlicowe gazetki.

Dzień Edukacji Narodowej

Nasza świetlica również uroczyście obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie wykonali piękne tulipany, z ukrytą środku niespodzianką, które następnie rozdali zarówno nauczycielom oraz pracownikom z administracji i obsługi. Wszystkim pracownikom  szkoły,  składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.

 

Warzywne wydzieranki

Nasi uczniowie podczas zajęć  świetlicowych  zapoznali się z darami Pani Jesieni.  Dzieci dowiedziały się  jakie wartości odżywcze posiadają warzywa oraz co można z nich robić. Podsumowaniem zajęć były  wydzieranki z bibuły . Zadaniem dzieci było wyklejenie wybranego przez siebie warzywa kawałkami bibuły.

Ćwiczymy motorykę małą

W czasie pobytu na świetlicy prowadzimy zajęcia usprawniające motorykę małą, która odpowiada za sprawność dłoni i palców. Ćwiczenia graficzne czy  plecenie breloczków z kolorowych żyłek usprawnia grafomotorykę naszych uczniów. Dzięki czemu ich pismo jest coraz piękniejsze.

Utrwalamy kształty i kolory

Zdobywanie wiedzy i umiejętności nie musi być ciężką przeprawą przez szkolne podręczniki. Wystarczy połączyć naukę i zabawę, by nasze dzieci chętniej pogłębiały swoją wiedzę i zainteresowania. Nasi podopieczni dzięki bogatemu zapleczu dydaktycznemu, przez zabawę mogą utrwalić kolory oraz kształty.

Budujemy z klocków
Uczniowie bardzo chętnie biorą udział z zajęciach manualnych, jakimi jest budowanie z klocków lego. Zabawy klockami mają same zalety takie jak:
 • ćwiczy zdolności manualne – a więc przygotowuje do nauki pisania,
 • ćwiczy koncentrację,
 • ćwiczy koordynację wzrokową,
 • rozwija wyobraźnię,
 • rozwija kreatywność,
 • wspólne budowanie z klocków z rodzicami czy innymi dziećmi uczy dzielenia się i współdziałania.

Czas gier zręcznościowych

Jenga ma już mnóstwo fanów w naszej szkole. Kochają ja uczniowie zarówno z pierwszych jak i z siódmych klas., Mimo, że ta gra jest tak prosta, okazuje się niezwykle ciekawą, wciągającą i zabawną. Gra składa się z drewnianych klocków ułożonych w wieżę (3 klocki na piętro). Gracze na przemian wyciągają jeden klocek z dowolnego piętra wieży i kładą go na szczycie, uważając, by wieża się nie zawaliła. Każdy kolejny gracz ma trudniejsze zadanie, a wieża potrafi zachować równowagę nawet, gdy jest dwa razy wyższa niż na starcie emocje rosną w trakcie gry niesamowicie szybko, co przyzna każdy, kto choć raz spróbował zagrać w Jengę!

Grzyby

Jednym z darów pani jesieni są grzyby. Na zajęciach świetlicowych, poznaliśmy grzyby jadalne oraz trujące. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego grzybów trujących nie tylko nie należy zbierać, ale również ich niszczyć, ponieważ są pokarmem dla leśnych zwierząt. Uczniowie poznali również budowę grzyba. Uczniowie wykonali pracę plastyczną, przedstawiającą przedstawiciela grzybów trujących jakim jest muchomor. Do jej zrobienia  były potrzebne pastele olejne, plastelina oraz kasza manna.

Wspieramy uczniów zdolnych

Nasza świetlica nie jest tylko miejscem, w którym uczniowie czekają na lekcje lub gdzie mogą odrobić zadanie domowe. Pracownicy wspierają nasze dzieci w ich zainteresowaniach pozaszkolnych. Uczniowie, którzy uczęszczają do Państwowej Szkoły Muzycznej, mogą poćwiczyć materiał zadany im w szkole muzycznej.

Światowy Dzień Zwierząt II

Dzisiejszy dzień był kontynuacją cyku zajęć, dotyczącą Światowego Dnia Zwierząt. Dzieci na świetlicy szkolnej, wykonały z plasteliny dowolnie wybrane przez siebie zwierzątko. Oprócz wspaniałych dzieł, dzieci podczas zajęć mogły poćwiczyć motorykę małą. Jak widać, na naszych zajęciach łączymy przyjemne z pożytecznym.

Światowy Dzień Zwierząt

04.10.2017 r. obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji nasza świetlica zorganizowała cykl zajęć, poświęcony zwierzakom. Dzieci na świetlicy szkolnej, wykonały wędki do zabawy z kotami, które zostały podarowane jaworznickiej Fundacji: „Koty z Kociej”. Oprócz tego, uczniowie mogli wykonać kolorowankę ulubionego zwierzaka dowolną techniką.

 

Dmuchane obrazy

Podczas zajęć świetlicowych, dzieci wykonały jesienne drzewa z kolorowymi liśćmi, metodą dmuchaną. Wbrew pozorom, nie jest tak prosto przy pomocy słomki z kropli farby uformować  liść. Wykonywaniu prac tą metodą, towarzyszył salwy śmiechu, wszyscy artyści bawili się wspaniale.

Konkursowe dzieło

Nasza świetlica wspiera również dzieci uzdolnione . Uczennica klasy trzeciej –  Natalia Miąsko, stworzyła wspaniałe dzieło plastyczne, biorące udział w konkursie pt „Moja praca wakacyjna”, organizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie. Praca została wykonana farbami przy asyście pani mgr Elżbiety Leja – Toporek. Teraz pozostaje nam tylko trzymać kciuki, w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników.

Bezpieczna droga do i ze szkoły.

W miesiącu wrześniu nasza świetlica zrealizowała cykl pogadanek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach.  Ich celem było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania  się pieszych . Dzieci zapoznały się ze znakami  informacyjnymi  dotyczącymi przejść dla pieszych oraz z sygnalizacją świetlną na pasach dla pieszych. Dzieci nauczyły się również w jaki sposób należy poruszać się po drogach, na których nie ma chodnika oraz w jaki sposób należy przejść na drugą stronę jezdni gdy nie ma pasów. Przypomnieliśmy również o elementach odblaskowych, które każde dziecko powinno mieć przy plecaku, by być lepiej widoczne dla kierowcy w czasie jesiennej szarugi.

Dzieci wykonały również papierowy sygnalizator  świetlny, często spotykany na przejściu dla pieszych.

Odbijanki z liści

Korzystając  z darów jesieni  wykorzystaliśmy liście różnych drzew i krzewów, żeby stworzyć prawdziwe dzieło stuki. Nasi uczniowie przy pomocy pasteli odbijali kształty liści na kartce. Oprócz świetnej zabawy, dzieci zapoznały się z kształtem oraz nazwami drzew, z których dane liście pochodziły.

Zwierzaki z liści

W naszej świetlicy, dzieci mogły pracować na materiale przyrodniczym ( liście).  Każde dziecko mogło pobudzić swoją wyobraźnię i stworzyć z liści, kredek oraz plasteliny, dowolne zwierzę lub owada. Prace naszych dzieci wyszły naprawdę wspaniale. A dzieci przy ich tworzeniu bawiły się wyśmienicie.