W naszej szkole 27 września odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. W tym dniu uczniowie głosowali na swojego kandydata. W głosowaniu wzięły udział klasy 4-8 według wcześniej ustalonego harmonogramu. Wyniki wyborów zostały ogłoszone na platformie Librus.
26 września klasa 2b oraz 5a wybrały się do siedemnastowiecznego zamku w Wiśniczu. Klasy uczestniczyły w wielu atrakcjach takich jak: warsztaty alchemiczne, poszukiwanie zaginionego skarbu Barbary, zwiedzanie zamku oraz Bastion VR” – unikatowej atrakcji w skali obiektów zamkowych nie tylko w Polsce, gdzie dzieci mogły wybrać się w podróż po wiśnickim zamku w aranżacji XVII wieku w technologii VR – 360°. To była świetna przygoda w pięknej i ciepłej jesiennej scenerii.
27 września cała nasza szkoła świętowała Dzień Jabłka, który jest jednym z najpopularniejszych owoców w naszym kraju. W tym dniu uczniowie klas 1-3 przebierały się za ten pyszny owoc, natomiast klasy starsze przynosiły jabłka lub ciasta z jabłkami na lekcje wychowawczą, by uczcić ten dzień. W tym dniu było smacznie, zdrowo, kolorowo.
Reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w konferencji naukowej pt. Bezpieczeństwo – perspektywy wielorakie. Na tym spotkaniu były omówione następujące zagadnienia:
- Nowe metody oszustw
- Zagrożenia dla młodzieży
- Jak świadomie korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji
- Cyberochrona
- Między podobieństwem a plagiatem
W dniu 23 września 2024 roku Pani pedagog wspólnie z wychowawcami klasy 1a i 2 a przystąpiły do Ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL się do DRZEWA, która ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.
Uczestnicy akcji otoczyli drzewa miłością i czerpali od drzew pozytywną energię.
18 września klasy 6a i 6b wraz z wychowawcami i panią Dyrektor miały okazję obejrzeć koleżanki z klasy 7a na deskach teatru. W Atelier Kultury została przedstawiona etiuda teatralna „Mam 13 lat”, poruszająca problemy współczesnych nastolatków. Przedstawienie było na wysokim poziome, wywoływało ogromne emocje , a przede wszystkim skłaniało do refleksji. Podobało się wszystkim uczestnikom. Siódmoklasistkom gratulujemy talentu, a panu Stefanowi Warzyńskiemu dziękujemy za możliwość obejrzenia tej niezwykłej sztuki.
Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest 15 września. To święto dotyczy odkrywania talentów , kreatywności i dobrej zabawy. Nasza szkoła też dołączyła do tej kropkowej zabawy.
13 września pani pedagog przeprowadziła w kl.1a zajęcia integracyjne. Myszka Miki powitała pierwszoklasistów, wprowadzając wszystkich uczniów w wesoły nastrój. Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej sprawiły wszystkim dużo frajdy i radości. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami, które wykonywali podczas zabaw. Dziękujemy pani Renacie Dyląg za wspaniałą zabawę.
Jabłka spadowe
W szkole ruszyły zbiory jabłek spadowych dla koni służących do hipoterapii. Klasa 7b brała udział w zbiorach jabłek w użyczonym ogrodzie. Dzięki zaangażowaniu uczniów tej klasy udało się zebrać kilka worków owoców. Wszystkim zaangażowanym w tę akcję bardzo dziękujemy.
Uczniowie naszej Szkoły kolejny już raz uczestniczyli w corocznych zajęciach przystanku naukowego Osobliwości Świata Fizyki i Prehistoria, organizowanych przez Uniwersytet Śląski Dzieci. Są to wykłady oparte na przeprowadzanych na żywo eksperymentach, prowadzone przez osoby pracujące na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki.
Oryginalnie wykonywane eksperymenty prowadzone z udziałem uczniów, nie tylko zaskakują i budzą emocje, ale pozwalają na zrozumienie pojęć, zasad i praw fizyki bez wcześniejszej znajomości tej części wiedzy, której dotyczą.
W tym roku zajęcia podzielony były na części o nazwach Na grzbietach fali Niebezpieczny przyjaciel – ogień. Podczas eksperymentów w pierwszej części uczniowie zapoznali się ze zjawiskami związanymi z różnymi falami, ich rozchodzeniem się, oddziaływaniem z materią. Zobaczyli również, jak można wykorzystać najprostszą wiedzę o falach w różnych dziedzinach życia – muzyce, sporcie, kuchni czy komunikacji.
W ramach eksperymentów poświęconych ogniu, uczniowie odkrywali różne aspekty fizyczne towarzyszące spalaniu i dowiedzieli się, jak z nim walczyć – ogień jest nie tylko przydatny ludziom, ale również bardzo niebezpieczny. Przedstawiono tam uczniom doświadczenia pokazujące świat światła, ciepła, temperatury. Uczniowie mogli przekonać się jak ważną rolę w życiu człowiek odgrywają takie zjawiska fizyczne jak przewodnictwo i promieniowanie cieplne oraz konwekcja.
Tegoroczny Przystanek Prehistoria poświęcony był wulkanom. Ich erupcje obserwowane z odpowiedniej odległości bywają bardzo widowiskowe. Jednakże są również ogromnie niebezpieczne dla środowiska przyrodniczego, a w szczególności dla ludzi, gdyż znaczna część społeczeństwa żyje w ich sąsiedztwie. Dlatego przewidywanie ich erupcji jest kluczowe dla cywilizacji ludzi. Autor pokazu, będący przy okazji również autorem podręczników przyrody dla szkół podstawowych, przybliżył uczestnikom zajęć problemy współczesnej wulkanologii. Przedstawił również zagrożenia związane z wulkanami, zagrażające także i Polsce. Pomimo braku aktywności wulkanicznej w naszym kraju całkiem niedaleko naukowcy lokalizują jeden z najgroźniejszych wulkanów świata.
Od kilku dekad bardzo intensywnie rozwija się nauka, która wyrosła z fizyki i nabiera coraz większego znaczenia dla bezpieczeństwa wszystkich zamieszkujących Ziemię – astronomia. Dlatego też tegoroczne zajęcia w części poświęcone były także najnowszym osiągnięciom badań – wbrew pozorom – niezwykle ważnych obiektów astronomicznych. Czarne dziury to obszary przestrzeni, w których grawitacja jest tak silna, że nic nie może się z nich wydostać, nawet światło. Przedstawiono uczniom garść wiadomości z tej dziedziny wiedzy oraz możliwości jakie niesie ich zastosowanie np. w technice komputerowej.
Niektórych uczniów tematyka zajęć zainteresowała tak, że odważnie zadawali różne pytania związane z poruszoną tematyką.
W dniu 2 października przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem uczestniczyli w inauguracji „Młodych jałmużników”, w którym spotkali się z ks.Bp Grzegorzem Kaszakiem, a także mistrzem olimpijskim z Tokio w chodzie na 50kg – Panem Dawidem Tomalą. Spotkanie odbyło się w Sali Widowiskowo-Sportowej „Muza” w Sosnowcu i zgromadziło uczniów-wolontariuszy z terenu całej naszej diecezji.
28 września obchodziliśmy w szkole Dzień Jabłka. Z tej okazji została zorganizowana zbiórka jabłek dla koni, które służą do hipoterapii z Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu.
Dziadkowie z wnukami, rodzice z dziećmi , nauczyciele z uczniami wzięli udział w sobotę 23 września 2023 w X Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej zorganizowanej przez PTTK Jaworzno. Rajd przebiegał trasą Hutki-Kanki, rzeka Centuria, Chechło, Pustynia Błędowska, Błędów. Podczas wędrówki towarzyszył nam deszcz, ale byliśmy na niego przygotowani i nie był dla nas straszny podczas marszu przez otaczające nas lasy i piaski pustyni.
Wyjazd do Polanicy Zdrój
Klasy 2a i 3a drugi tydzień roku szkolnego, spędziły w Polanicy Zdrój. Codzienne spacery, zajęcia, warsztaty pozwoliły poznać tamtejszą uzdrowiskową okolicę. Uczniowie mieli okazję także zobaczyć Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, gdzie wzięli udział w warsztatach czerpania papieru. Wycieczka była w pełni udana, a słoneczna pogoda dodatkowo umiliła spędzony tam czas.
15 września w klasie I b obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności, odwagi i zabawy. W ten dzień uczniowie pięknie reprezentowali się w strojach ozdobionych w kropki. Obejrzeli również edukacyjną bajkę pt. ” The Dot”. Wyrażali swoją ekspresję twórczą poprzez ozdabianie swojej kropki oraz prezentowali talenty na wyjątkowym krzesełku talentów. Ciekawych rozmów i zabawy nie było końca. To był wspaniały dzień!
15 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kropki z tej okazji dzieci, nauczyciele oraz personel szkoły postanowili przyłączyć się do kropkowej zabawy. Było wesoło i kolorowo, w naszej placówce nie tylko się uczymy ale również tworzymy piękne wspomnienia.
Uczniowie klasy 6b odwiedzili i uporządkowali miejsce upamiętniające ofiary jaworznickiego obozu pracy. Zapalone zostały również znicze, uczczono zmarłych minutą ciszy.
Druga wojna światowa rozpoczęta niemiecką napaścią 1 września 1939 r. była największą katastrofą w dziejach Polski. Jej skutkiem były olbrzymie straty w ludności cywilnej oraz niepowetowane zniszczenia dóbr kultury. Kraj wyłonił się z niej w innym kształcie terytorialnym, ustrojowym i demograficznym. Dla tego w 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej uczennice klasy 5c odwiedziły miejsca pamięci ofiar tej wojny.
4 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Uroczyste powitanie przygotowały klasy 7a i 8a. Kilka ciepłych słów do uczniów skierowała Pani Dyrektor – Marta Kaszuba. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności.
Rok szkolny 2022/2023
Skończył się rok szkolny, nadeszły upragnione wakacje. Poniżej fotorelacja z uroczystości zakończenia roku szkolnego i muzycznej podróży po Polsce, w którą zabrały nas klasy 4a i 4b.
21 czerwca uroczyście zostali pożegnani uczniowie klas ósmych, którzy zaraz staną się absolwentami Szkoły Podstawowej nr 15. Były to bardzo wzruszające chwile. W imieniu wszystkich nauczycieli ósmoklasistów pożegnała pani dyrektor – Marta Kaszuba. Były podziękowania, gratulacje, życzenia, wręczono dyplomy wzorowego ucznia, listy gratulacyjne za godne reprezentowanie szkoły. Podziękowano również rodzicom zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły. Występ artystyczny przygotowały klasy 2a i 3b wraz ze swoimi wychowawcami. Pięknym podsumowaniem tej uroczystości była projekcja zdjęć z ośmiu lat nauki w naszej szkole.
16 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej nr 15 odbył się tradycyjny festyn rodzinny. Od wielu lat cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem, na co wpływ na pewno ma niesamowita atmosfera, wspaniali goście, pyszne jedzenie, kuszące nagrody oraz mnóstwo atrakcji. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od września, zaangażowani w nie byli wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.
W dniach 5-9 czerwca 2023 roku, uczniowie klasy 2a i 3b wraz z wychowawcami p. B. Martyką i p. R. Piecyk przebywali w Domu Wczasów Dziecięcych Green Rest w Dusznikach Zdroju. W czasie pobytu dzieci miały możliwość integrowania się, obcowania ze sobą poza murami szkoły. Uczestniczyły w różnorodnych zajęciach terenowych, spacerach, wycieczkach, zabawach dydaktycznych, turniejach sportowych, grach zespołowych. Wzięły również udział w konkursie plastycznym na Logo Pokoju i konkursie Mam Talent. Podczas warsztatów plastycznych samodzielnie wykonywały zwierzęta i kwiaty z koralików Hama i malowały odlewy gipsowe. Przyjemnych wrażeń dostarczały wieczorne dyskoteki. Zorganizowano dla nich wycieczkę do Muzeum Zabawek w Kudowej Zdroju, podczas której zwiedziły muzeum i własnoręcznie wykonały drewnianą zabawkę. Odwiedziły również Ekocentrum – ośrodek edukacyjno-wystawienniczy Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie mogły lepiej poznać walory przyrodnicze i kulturowe Gór Stołowych. Przeżyciem dla nich było również wspólne spożywanie smacznych posiłków przy stole. Do utrzymania porządku w pokojach motywował je konkurs czystości. Ogromne było zaangażowanie dzieci i uczestniczenie w licznych konkursach, czego dowodem są przywiezione dyplomy, nagrody i niezapomniane wrażenia. Było po prostu Suuuuuuper!!!
„Warszawa da się lubić…Tu szczęście można znaleźć… Tutaj serce można zgubić…” (Adolf Dymsza)
6 i 7 czerwca uczniowie klas 8a, 8c i 7a wraz z opiekunami zwiedzali naszą stolicę. Zobaczyli najważniejsze miejsca, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, a słoneczna pogoda była wspaniałym dodatkiem do tej przygody.
1 czerwca uczniowie klasy 1a mieli okazję zjeść pyszny deser w restauracji Duet oraz pobawić się w tamtejszym ogrodzie. Nie zabrakło także malowania twarzy. Był to miły dzień…
20 maja 2023 wyruszyliśmy na spacer w duchu Miłośnika Ziemi Jaworznickiej, zorganizowany przez Komisję Turystyki Pieszej PTTK . Wędrówkę rozpoczęliśmy w Byczynie, następnie przeszliśmy przez Jeziorki do Wilkoszyna. Później Park Chrząstówka i zejście do Rynku gdzie nastąpiło zakończenie rajdu. Mimo 15 km w nogach zarówno humory jak i pogoda nam dopisała.
19 maja klasy 4a, 4b i 4c uczestniczyły w wycieczce przyrodniczo – historycznej do Ojcowa. Wspaniale, aktywnie spędzony wspólny czas.
16 maja klasa 1a uczestniczyła w warsztatach zielarskich, miała okazję pogłaskać żyjące w zagrodzie zwierzęta, zjeść przepyszne rzemieślnicze lody i miło ze sobą spędzić czas. Wszystko te atrakcje czekały na nich w Zagrodzie i Ogrodnictwie Niezłe Ziółka w Mikołowie.
W dniu 27 kwietnia odbyła się wycieczka edukacyjna dla uczniów z klas 2a i 3b. Celem był relaks i dobra zabawa w Funzeum – Muzeum Światła i Koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą.
Mieliśmy możliwość dowiedzieć się, czym jest pryzmat i co nie jest kolorem. Dzieciaki wspaniale bawiły się
w otoczeniu mnóstwa kolorów i pięknych zaskakujących aranżacji. Odwiedziły fluorescencyjny las, pokój nieskończoności, kryształową komnatę, salę księżycową wraz z planetami. Miały okazję pograć na pianinie podłogowym o długości 12 metrów. W Funzeum uczniowie mogli ożywić pokolorowaną przez siebie
w interaktywnym akwarium. Zwiedzanie dostarczyło nam niezapomnianych przeżyć, mieliśmy okazję, by puścić wodze fantazji. To była wspaniała wycieczka.
Klasa 3 b w ramach wychowania patriotycznego w zespołach tworzyła lapbooka patriotycznego o naszym kraju. Dzięki takiej nauce przez zabawę uczniowie mogli zapoznać się ze strojami ludowymi, parkami narodowymi, herbami województw itp.
W nasze szkole z okazji zbliżających się świąt majowych została zorganizowana gra domino. Celem tej gry było poznanie z czego słynie nasz piękny kraj. W całej szkole zostały ukryte obrazki z kodami QR. Zadaniem uczniów było zeskanowanie kodu, który podpowiadał im jakiego kolejnego obrazka powinni poszukać, by ułożyć domino według kolejności, zaczynając od mapy Polski, a kończąc na pierogach. Uczniowie na kartkach zapisywali kolejność obrazków. Do zabawy przyłączyli się również nauczyciele.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto jest obchodzone 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Nasza szkoła również uroczyście obchodzi ten dzień. Piętnastka biało – czerwona.
Z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 28 kwietnia cała szkolna społeczność uczestniczyła w uroczystym apelu, który przygotowały klasy 4a i 5a.
Góry możliwości – miasto aktywności
Piechowice
W dniach od 17 do 21.04.2023 uczniowie z klasy 6a, 6c i 5a wyjechali do zielonej szkoły do Piechowic. Podczas pobytu w Karkonoszach na uczniów czekało wiele atrakcji: górskie wędrówki, poznawanie flory i fauny, zwiedzanie pobliskiej okolicy, gry i zabawy zręcznościowo- zwinnościowe, spacer po niebie, dyskoteka , ognisko. Kolejną niespodzianką był przejazd pociągiem do Szklarskiej Poręby, a tam zwiedzanie huty szkła, udział w warsztatach i wystawie klocków Lego. Oprócz tego integracja klasowa i międzyklasowa, wspólne posiłki, gry i zabawy w pokojach wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Z uśmiechami na twarzy dzieci wróciły do domów, po cichu planując już kolejny wyjazd.
W piątek 21 kwietnia z okazji Dnia Ziemi przygotowano dla klas III tematyczne zabawy prowadzone metodą stacji. Emocje były ogromne. Z kolei na starsze klasy czekały zadania zapisane w kodach QR. Zagadki dotyczyły zagadnień związanych z ochroną naszej cudownej planety Ziemi.
Jednorożec to mityczne stworzenie posiada magiczną symbolikę. Jego róg jest znany każdemu ze swoich niezwykłych sił. Przychodząc do nas, jednorożec przypomina nam o naszej wewnętrznej mocy, celu naszej duszy i magii, która kryje się w każdym z nas.
Jednorożec to mityczny biały koń z rogiem na środku czoła. Opis ten jest zgodny ze starszym folklorem i naszym nowoczesnym obrazem zwierzęcia. Jednak niektórzy myśląc o jednorożcu wyobrażają go sobie zupełnie inaczej. W wielu mitach jednorożec przybiera różnorodne kształty.
W naszej szkole obchodziliśmy dzień jednorożca chcąc w ten sposób wprowadzić trochę magii do murów szkolnych.
Uczniowie klas 2a i 3b wraz z wychowawcami -p. B.Martyką i p.R.Piecyk w dniu 12 kwietnia 2023r odwiedzili Planetarium w Chorzowie. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o Układzie Słonecznym, przedstawienie miejsca Ziemi i innych planet we Wszechświecie. Podczas seansu „W królestwie planet” dzieci poznały podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Uczniowie dowiedzieli się, co można zobaczyć na niebie, gdy Słońce idzie spać. W czasie „podróży” rakietą po Układzie Słonecznym mogli zobaczyć jak wygląda z bliska powierzchnia Księżyca i Marsa, jak wyglądają pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Dzieci dowiedziały się również, że nie można wylądować na każdej planecie, gdyż nie wszystkie mają powierzchnię, a składają się z chmur i wiatrów. Poznały także ciekawostki o gwiazdach i największej z gwiazd -Słońcu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały seans.
W roku 2023 Dzień Tęczy przypada na 3 kwietnia
To piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto – nosi ono nazwę „Find a Rainbow”. 3 kwietnia warto więc trzymać liczyć na deszcz, bo wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uwiecznić na niebie tęczę.
W naszej szkole też obchodziliśmy Dzień tęczy. Z tej okazji uczniowie musieli się ubrać w kolory występujące w tęczy. Podsumowaniem tego dnia było wspólne tęczowe zdjęcie. Efekt końcowy zapiera dech w piersi.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Dla tego nasza szkoła z okazji Dania Świadomości Autyzmu zaświeciła się na niebiesko.
30 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień w pidżamie. Jak witać na zdjęciach wszyscy bawili się doskonale.
Uczniowie 6a i 6c klasy w ramach zajęć plastycznych mieli naszkicować portret żołnierza wyklętego, natomiast klasa 3b miała za zadanie narysować symbole żołnierzy niezłomnych. Wszystkich prac została wykonana wystawa. Jesteśmy dumni z naszych uczniów oraz z ich postawy patriotycznej.
25 marca 2023 odbył się 24 Rajd „ Powitanie wiosny” zorganizowany przez PTTK Jaworzno.
25 osobowa drużyna z naszej szkoły wyruszyła na trasę – Smoleń, Park Jurajski, Dolina Wodącej z Grodziskiem Pańskim i na koniec – zamek Pilcza. Podczas wędrówki czekały na nas liczne atrakcje – przyrodnicze: zawilce, przebiśniegi, przylaszczki, wilcze łyko, żabi skrzek i dorosłe żaby,- historyczne – ruiny zamku, – atmosferyczne –słońce, deszcz, a nawet grad. Do dziś nurtuje nas pytanie, czy spotkaną w kałuży żabą nie był czasem książę z pobliskiego zamku . Niestety żadna z dziewcząt nie chciała tego sprawdzić. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Jaworzna i już dziś planujemy kolejną wędrówkę. Zapraszamy!
21 marca uczniowie klasy 7a i 8c wraz wychowawcami poszukiwali wiosny nad zalewem Sosina.
Z okazji pierwszego dnia wiosny w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wianka.
Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a vis
Zapachniało zajaśniało wiosna ach to ty
Wiosna wiosna wiosna ach to ty
Jak śpiewał Marek Grechuta.
Światowy Dzień Zespołu Downa
Data obchodów nie jest przypadkowa. Dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Data ta wiąże się również z istotą tego zaburzenia – trisomią 21 chromosomu, powodującą zespół wad wrodzonych u osób nią dotkniętych. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki. Wkładając w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary okazujemy solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, długie lub krótkie, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.
W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy również kolorowo i skarpetkowo.
no images were found
no images were found
Invalid Displayed Gallery
Invalid Displayed Gallery
Invalid Displayed Gallery
Invalid Displayed Gallery
W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w uczniowie obejrzeli film edukacyjny dotyczący zagrożeń, jakie czyhają na nich w sieci. Uczniowie wykonali również plakaty dotyczące omawianego na lekcjach tematu, które zostały powieszone na korytarzu szkolnym.
Invalid Displayed Gallery
Nasza szkoła, chcąc zadbać o zdrowie swoich uczniów, włączyła się w realizację projektu „Stop otyłości dziecięcej”. Głównym założeniami tego projektu były: profilaktyka zdrowego trybu życia w grupie wiekowej 11-15 lat, nauka zdrowych nawyków żywieniowych, popularyzacja wiedzy dietetycznej oraz propagowanie aktywności fizycznej. Podczas różnorodnych zajęć odbywających się w ramach tego przedsięwzięcia, uczniowie mogli dowiedzieć się jak otyłość negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci, w jaki sposób tworzyć zbilansowane jadłospisy dla dzieci i młodzieży, jak aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej podczas pogadanek, wykładów, projekcji filmów edukacyjnych, gdzie uczniowie naszej szkoły mogli między innymi nauczyć się obliczania kaloryczności posiłków, młodzi ludzie mieli okazję także wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce. Z wielkim zapałem przygotowywali zdrowe śniadania i przekąski, kolorowe kanapki oraz sałatki owocowe. Najmłodsi uczniowie w oryginalny sposób pokazali, że doskonale wiedzą, co jest zdrowe i zorganizowali warzywny teatrzyk. Natomiast młodzież naszej szkoły przygotowała tematyczne prezentacje multimedialne oraz piramidy żywienia w formie prac plastycznych i plakatów. Oczywiście nie zabrakło aktywności fizycznej. Uczniowie wykorzystując uroki przyrody wychodzili na łyżwy, długie spacery po okolicy, a kiedy sprzyjała aura, lekcje wychowania fizycznego spędzali na świeżym powietrzu. Udział w tym projekcie przyniósł nie tylko wymierne skutki dla naszych uczniów w postaci poszerzenia swojej wiedzy czy możliwości spędzenia w sposób niekonwencjonalny lekcji w-f. Dzięki aktywności uczniów i pracy nauczycieli koordynujących wszystkie działania szkoła uzyskała tytuł „Szkoły dbającej o zdrowie uczniów”.
Invalid Displayed Gallery
Dnia 12 stycznia 2023 r. uczniowie klasy 2a mieli okazję odwiedzić Jadłodajnię Miejską w Jaworznie. Pani Ewa Kamysz – Szczęch zapoznała nas z funkcjonowaniem Jadłodajni, jej zadaniami oraz osobami tam pracującymi. Najpierw dzieciaki zwiedziły lokal i obserwowały pracę kucharzy, którzy przygotowywali pyszne obiady. Następnie odbyła się dyskusja na temat prawidłowego, zdrowego odżywiania. Na koniec wycieczki uczniowie zostali zaproszeni na salę konsumencką i spożywali pyszny, zdrowy obiad.
Odwiedziliśmy również Hospicjum im. Św. Brata Alberta w Jaworznie. Uczniowie zaprezentowali piękne Jasełka, a następnie odbyło się wspólne kolędowanie z Personelem i Podopiecznymi Hospicjum. Było świątecznie i bardzo wzruszająco. Pobyt dostarczył uczniom wiele niezapomnianych wrażeń.
Invalid Displayed Gallery
W dniu 15 grudnia 2022r, uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, podczas której dowiedzieli się „Jak bezpiecznie należy korzystać z Internetu”. Następnie dzieciaki obejrzały film pt. „Opowieść Wigilijna”.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Miasta Jaworzna. Uczniowie wzięli udział
w zajęciach konstrukcyjnych i tworzyli ciekawe budowle z klocków Maple.
Invalid Displayed Gallery
Uczniowie klasy 7a uczestniczyli w zajęciach multimedialnych w zakresie fotografii i obróbki zdjęć. W ramach zajęć wykonali zdjęcia świąteczne oraz stworzyli własne kolaże, poznali elementy prawa autorskiego i podstawy programu Canva.
Invalid Displayed Gallery
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.
2 grudnia w naszej szkole zorganizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
Z tej okazji dzieci miały ubrać się na żółto, przygotowane zostały również prelekcje i gazetki na temat tolerancji i praw osób niepełnosprawnych.
Invalid Displayed Gallery
W sobotę 3 grudnia 2022 r. barwny korowód wyruszył na trasę XV Rajdu Mikołajkowego zorganizowanego przez PTTK Jaworzno. Naszą pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Jeziorkach, przeszliśmy pod Górę Grodzisko, następnie do Parku Angielskiego i po ok. 9 km, meta na Starej Hucie. Tutaj w Mega Pizzy czekał na nas św. Mikołaj z prezentami, a do tego jeszcze gorąca herbata, smaczna pizza, wesoła muzyka oraz sesja zdjęciowa ze świętym. Zadowoleni, najedzeni i pełni wrażeń udaliśmy się do domów , z nadzieją na kolejne spotkanie z Mikołajem już 6 grudnia.
Invalid Displayed Gallery
2 grudnia klasy czwarte uczestniczyły w mikołajkowej zabawie. Był to escape room, w którym uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury „Mikołajek”, a także sprytem i pomysłowością. Na koniec na wszystkich uczestników czekała pyszna niespodzianka.
Invalid Displayed Gallery
W dniach 02-03.12.2022 wolontariusze SKC wraz z dorosłymi opiekunami uczestniczyli w zbiórce produktów żywnościowych w ramach ogólnopolskiej akcji: „Tak, pomagam”, która odbyła się m.in. w sklepie „”Biedronka” w Jaworznie przy ul.Olszewskiego 5. Ze zgromadzonej żywności zostaną przygotowane paczki na Święta dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Łącznie udało się zebrać 325kg żywności! Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za udział w akcji i zaangażowanie!
Invalid Displayed Gallery
Andrzejki w klasie 1a
Invalid Displayed Gallery
16 listopada 2022r. uczniowie klasy IIa, IIIa i IIIb wraz z opiekunami – p.B. Martyką, p.B. Molendą i p.R Piecyk zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.
Wycieczkę rozpoczęła zbiórka wszystkich uczestników w szkole,a następnie, po sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autokarze, grupa wyruszyła do Bochni, gdzie na uczniów czekali przewodnicy i wiele atrakcji do obejrzenia.
Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęto od zjazdu pod ziemię szybem Campi. Zjazd windą zrobiła na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem i noclegiem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zjedzenie smacznego obiadu, zabawy ruchowe i zrelaksowaniem się na dyskotece.
Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych.
Invalid Displayed Gallery
„ … żeby Polska była Polską…”
10 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z klasy 6c przypomnieli trudną historię naszej ojczyzny, która przez 123 lata była pod zaborami. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje. Na szczęście , dzięki patriotycznym sercom naszym pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane i żyjemy obecnie w niepodległym kraju.
Zgodnie z ceremoniałem szkoły na początku akademii wszyscy uczniowie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego biorąc jednocześnie udział w akcji #SzkołaDoHymnu”.
Invalid Displayed Gallery
Komisja Turystyki Pieszej PTTK w Jaworznie zorganizowała w październiku 2 rajdy, w których uczestniczyli uczniowie i rodzice z SP 15; 8 października – 12 kilometrowa trasa – Hutki- Kanki – Podzamcze z metą w Ogrodzieńcu. Piękna pogoda, malownicze przejście przez Rezerwat Góry Chełm to nie jedyne atrakcje. Grzybiarze wykorzystali każdy postój i wrócili do domu z dużą ilością dorodnych grzybów.
29 października – kolejny rajd na trasie Rudno – Alwernia. Tym razem do przejścia 10 kilometrów z niewielkimi podejściami pod górę. Zwiedzanie ruin Zamku Tenczyn w Rudnie oraz kościoła Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni odbywało się w przepięknej, jesiennej scenerii.
Invalid Displayed Gallery
W ramach akcji Szkoła Pamięta do naszej szkoły został przywieziony szpital polowy.
Uczniowie mogli obejrzeć sprzęt medyczny, który był używany przez lekarzy i sanitariuszy podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Uczniowie dowiedzieli się w jakich warunkach operowano rannych oraz jak lekarze i sanitariusze radzili sobie, gdy nie mieli dostępu do leków. To była bardo ciekawa lekcja historii.
Invalid Displayed Gallery
W ramach realizacji Podstawy Programowej dotyczącej poznawania różnych zawodów, uczniowie klasy 2a w dniu 27 października 2022r. spotkali się z panią adwokat – Anną Kasprzyk – Opuchlik. Pani adwokat zapoznała uczniów z zawodem adwokata, prokuratora, radcy prawnego, sędziego. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i aktywnością uczestniczyli w zajęciach, mieli nawet okazję przymierzyć togę adwokacką. Dnia 28 października 2022r. dzieci zwiedzały gmach Sądu Rejonowego w Jaworznie i spotkały się z Sędzią Sądu Rejonowego – panem Pawłem Wysockim. Zostali zapoznani z tajnikami funkcjonowania sądu i rolą prawa w życiu człowieka. Zajęcia były bardzo interesujące, znacznie poszerzyły i pogłębiły wiedzę uczniów.
Dziękujemy pani Annie Kasprzyk – Opuchlik za bardzo ciekawe zajęcia.
Invalid Displayed Gallery
27 października w naszej szkole obchodziliśmy Święto Dyni. W tym dniu obowiązywał kolor pomarańczowy. Jak widać na zdjęciach wszyscy chętnie przyłączyli się do dyniowej zabawy. To był piękny i wesoły dzień.
Invalid Displayed Gallery
20 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych wraz z pasowaniem na uczniów naszej szkoły. Część artystyczną przygotowali ósmoklasiści, chcąc w ten sposób przywitać najmłodszych członków społeczności uczniowskiej. Wszystkim Pierwszoklasistom życzymy powodzenia i mamy nadzieje, że chwile spędzone w murach naszej szkoły zapiszą się mile.
Invalid Displayed Gallery
20 października klasy pierwsze z naszej szkoły oglądały spektakl pt.”Plastusiowy Pamiętnik” wystawiany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Znowu dobrze się bawiliśmy, zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Invalid Displayed Gallery
Dnia 20 października 2022 r. uczniowie klasy 2a udali się na wycieczkę do piekarni p. S. Bigaja. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza i sposobu powstawania chleba.
Na początku weszliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Pan S. Bigaj dokładnie opowiedział nam, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się z kolejnymi etapami wypieku chleba. Obserwowaliśmy, jak w ogromnej elektrycznej dzieży mieszano składniki na chleb. Następnie ciasto trafiło do specjalnej maszyny porcjującej. Mieliśmy również możliwość samodzielnego przygotowania różnych bułeczek, które po upieczeniu z apetytem skonsumowaliśmy. Na koniec uczniowie podziękowali za miłe przyjęcie oraz za to, że mogły zobaczyć, jak wygląda piekarnia.
Invalid Displayed Gallery
BohaterON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego. Projekt edukuje Polaków, bazując na historiach powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.
My, jak co roku bierzemy udział w tej wyjątkowej kampanii, dzięki temu pamięć o naszych bohaterach jest wiecznie żywa. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.
Invalid Displayed Gallery
19 października uczniowie klasy pierwszych z naszej szkoły uczestniczyli w Akademii Bezpieczeństwa zorganizowanej przez Urząd Miejski w Jaworznie. Dzieci poznały pracę policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Pierwszoklasiści w specjalnym miasteczku komunikacyjnym uczyły się jak zostać uczestnikiem ruchu drogowego oraz jak udzielać pomocy poszkodowanym. Świetnie się bawiąc wiele się nauczyliśmy!
Invalid Displayed Gallery
18 października klasy 4a, 4b, 4c oraz 5a wzięły udział w wycieczce do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Korzystając z pięknej pogody, uczniowie zwiedzili z przewodnikiem skansen i zagrody ze zwierzętami. Niezwykłą podróż w czasie stanowiła lekcja muzealna „W starej szkole”. Dodatkową atrakcją było wspólne ognisko.
Invalid Displayed Gallery
W naszej placówce odbył się cykl szkoleń dla dzieci pt. „Bezpieczny uczeń”, który został przeprowadzony przez Szkołę Krav Maga El Krav. Celem szkolenia było uświadomienie dzieci jak mają unikać zagrożeń oraz w jaki sposób mogą na nie właściwie reagować. Metody i formy szkolenia zostały dopasowane do wieku uczestników. Mamy nadzieję, że dzięki temu dzieci z naszej szkoły w razie sytuacji niebezpiecznych wykorzystają zdobytą wiedzę.
Invalid Displayed Gallery
12 października klasa 7a udała się do Geosfery. Tam uczestniczyła w warsztatach Sowa.
Invalid Displayed Gallery
Sezon turystyczny- rozpoczęty!
17.09.22 r. uczniowie i rodzice z naszej szkoły wzięli udział w pierwszym – w tym roku szkolnym – pieszym rajdzie zorganizowanym przez Komisję Turystyki Pieszej Oddziału PTTK w Jaworznie. Trasa rajdu przebiegała przez Rezerwat Przyrody „ Dolina Mnikowska” oraz Rezerwat Przyrody „ Dolina Brzoskwini” i wynosiła ok. 9 km. Kolejnym punktem był przejazd do Nielepic i wejście na „ Skałę z Krzyżem”. Serdecznie zapraszam do udziału w kolejnych rajdach.
Invalid Displayed Gallery
28 września w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Ze względu na fakt, że nasz kraj jest jednym z największych producentów tego owocu w Europie, nasza szkoła też chciała podkreślić ogromna wartość jabłka dla konsumentów na całym świecie. W środę uczniowie przynieśli do szkoły jabłka, różnych gatunków, kolorów, wielkości. W tym dniu wszyscy bawili się wyjątkowo dobrze.
Invalid Displayed Gallery
Uczniowie z klasy 2a z okazji Dnia Chłopaka wspaniałe bawili się na kręglach w Grawitacji. Po zabawie dziewczynki i chłopcy posilili się pyszną pizzą, a w piątek 30 września czekał na wszystkich słodki poczęstunek
Invalid Displayed Gallery
23 września na terenie naszej szkoły odbył się piknik rodzinny. Fantastyczna atmosfera, przepyszne jedzenie, wspaniałe atrakcje, ciekawe konkurencje i atrakcyjne nagrody sprawiają, ze zawsze ta impreza cieszy się ogromną popularnością. Tak było i tym razem, nawet pogoda została specjalnie na ten dzień zamówiona:) Poniżej garść wspomnień.
Invalid Displayed Gallery
23 września w naszej szkole obchodziliśmy po raz 3 dzień szpilek. W tym dniu dziewczyny i nie tylko, mogły założyć je w szkole. Jak widać na zdjęciach, wszyscy bawili się świetnie.
Invalid Displayed Gallery
Z okazji 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszej szkole została przeprowadzona prelekcja w klasie 3a i 4c. Uczniowie obejrzeli film animowany pt. „ To było tu – niemiecki obóz dla polskich dzieci”. W filmie tym została przedstawiona rzeczywistość wojenna dzieci. Po obejrzeniu realizacji uczniowie odpowiadali na pytania. Aktywność podczas zajęć została nagrodzona ocenami.
Invalid Displayed Gallery
Pierwsze spotkania z chemią w klasie VII. Uczniowie na zajęciach chemii wykonywali doświadczenia, których celem było wykonanie mieszanin jednorodnych i mieszanin niejednorodnych.
Invalid Displayed Gallery
1 września, pierwszy dzwonek, uroczyste powitanie roku szkolnego 2022/2023.
Wszystkim Uczniom życzymy wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy,
a Nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy.
Invalid Displayed Gallery
Rok szkolny 2021/2022
Invalid Displayed Gallery
W naszej szkole w Dzień Dziecka na przerwach zostały zorganizowane balonowe rozgrywki. Uczniowie mogli w ten dzień grać ze sobą oraz z nauczycielami, aktywnie spędzić przerwy oraz poruszać się po 45 minutach siedzenia w ławkach. Jak widać na zdjęciach to był udany dzień.
Invalid Displayed Gallery
Invalid Displayed Gallery
W naszej szkole z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały przeprowadzone prelekcje dotyczące tego czym jest konstytucja.
Uczniowie mogli zobaczyć papierową wersję Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej wydanej 6 kwietnia 1997r.
Z tej okazji zostały wykonane kolorowanki upamiętniające to ważne dla naszego kraju wydarzenie historyczne. Dzieła naszych uczniów możemy podziwiać na korytarzu szkolnym oraz w świetlicy.
Invalid Displayed Gallery
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. Każdego roku tego dnia Polacy z dumą wieszają flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie .
W naszej szkole 30 kwietnia obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji uczniowie mieli przeprowadzoną prelekcję przez mgr Elżbietę Leję dotyczącą naszych symboli narodowych. Uczniowie również otrzymali karty pracy, na których znajdowały się zakodowane do rozszyfrowania symbole narodowe. Zostały również wykonane przez uczniów rożnego rodzaju kotyliony i flagi naszego państwa. W tym dniu uczniowie mogli przyjść w barwach biało – czerwonych albo założyć kotylion lub flagę na ubranie. Uczniowie również grali w grę planszową pt ”Z czego słynie Polska”
Invalid Displayed Gallery
Dzień Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi w świetlicy szkolnej zostały wykonane prace plastyczne mające na celu uświadomienie potrzeby dbania o naszą planetę.
Przeprowadzone również zostały prelekcje, na których uczniowie mogli dowiedzieć się w jaki sposób segreguje się śmieci, co możemy zrobić, żeby być bardziej ekologicznym oraz na czym polega recykling.
Invalid Displayed Gallery
Dzień Kostki Rubika
W naszej szkole z okazji dnia kostki Rubika odbyły się zawody w układaniu jej na czas. W konkurencji mógł wziąć udział każdy. Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe czyli klasy 3 -5 oraz klasy 6-8.
W kategorii I czyli klasy 3-5
I miejsce z czasem 40 sekund zajął Kamil Jaroch
II miejsce z czasem 47 sekund zajął Filip Skwarek
III miejsce z czasem 53 sekundy zajął Grzegorz Putor oraz Olivier Sroga.
Invalid Displayed Gallery
„ Czy ktoś widział chomika?”
O tak! Dwa – na rynku, jeden w Byczynie. Mowa oczywiście o rzeźbach.
Tego chronionego, europejskiego, niestety nie udało nam się spotkać podczas sobotniego rajdu – Rajdu Chomika, zorganizowanego przez PTTK w Jaworznie oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „ Salamandra” 23.04.22. Na trasę wyruszyliśmy z rynku, potem przez Pańską Górę i Skałkę dotarliśmy do chronionego użytku ekologicznego pod nazwą „ Chomik Europejski w Jaworznie”. Ciekawostki o życiu tego małego gryzonia opowiedział nam Pan Marcin Tosza. Następnie udaliśmy się na Grodzisko, gdzie poznaliśmy historię kultury łużyckiej sprzed 2600 lat przybliżoną przez dyrektora Muzeum Miasta Jaworzna – Pana Przemysława Dudzika. W tym niezwykłym, historycznym miejscu 2 uczennice klasy 5c : Aleksandra Kacprzyk i Zofia Sikora otrzymały popularne odznaki turystyczne(OTP). Później udaliśmy się do Byczyny, gdzie na zakończenie rajdu każdy otrzymał pamiątkowe gadżety.
Invalid Displayed Gallery
W piekarni
Wychowawczyni kl 2a Beata Molenda, 20. kwietnia zorganizowała dla uczniów warsztaty z pieczenia chleba w piekarni PSS Społem. Świeży chleb i własnoręcznie zrobione bułeczki wszystkim bardzo smakowały.
Invalid Displayed Gallery
Chemia
Uczniowie klas VIII na zajęciach chemii badali właściwość etanolu i glicerolu łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką.
Invalid Displayed Gallery
Biologia
12 kwietnia uczniowie klasy 5 c brali udział w warsztatowych zajęciach z biologii, które odbyły się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Zajęcia dotyczyły zagadnień związanych z hodowlą zwierząt oraz budowy i czynności życiowych płazów.
Invalid Displayed Gallery
„Laboratorium w kuchni”
W piątek 8.04.22r. uczniowie klasy 5c wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Rozwoju –„ Wielkanocna kuchnia molekularna”.
Alginiat sodowy, suchy lód, agar, liofilizowane owoce to tylko nieliczne elementy tej niecodziennej kuchni. Uczniowie samodzielnie eksperymentowali przyrządzając np. dymiący napój, babeczki z jadalnego piasku, jajeczka wielkanocne czy lody o dziwnych smakach i kolorach. Czy potrawy im smakowały?! I tak, i nie. Na pewno różniły się znacznie od tych spożywanych na co dzień. Mam nadzieję, że te warsztaty zainspirują uczniów do „eksperymentów” w kuchni, oczywiście na razie pod okiem rodziców. I być może spośród nich zobaczymy kogoś wkrótce w Masterchef Junior. Póki co „ fartuchy musieli oddać wszyscy”.
Invalid Displayed Gallery
Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie
Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Dzień ten został ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.
Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie w ramach solidarności ubrali się na niebiesko, powstały również piękne prace plastyczne w wykonaniu klasy 2b pod okiem mgr Barbary Zymon. Ponadto została wykonana gazetka mająca na celu uświadomić zarówno dzieciom jak i rodzicom postrzeganie świata przez dzieci z autyzmem.
Organizatorem akcji w szkole jest mgr Elżbieta Leja.
Invalid Displayed Gallery
My się deszczu nie boimy!
9 kwietnia 2022 odbył się kolejny rajd pieszy : Rezerwat Pazurek-Zamek Rabsztyn.
Poranek przywitał nas rzęsistym deszczem, co niestety wystraszyło niektórych uczestników. Ci najbardziej wytrwali i zdeterminowani przybyli na zbiórkę z nadzieją, że prognoza pogody nie sprawdzi się. I tak też się stało. Czym dalej od Jaworzna, tym chmury i opady coraz mniejsze. W Jaroszowcu wyruszyliśmy na krótką 6-cio km trasę. Przeszliśmy przez Rezerwat Pazurek pętlą ścieżki dydaktycznej, oglądając okazy okolicznej flory i fauny. Następnie udaliśmy się na Zamek Rabsztyn, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy ruiny.
Krótki odpoczynek i kiełbaska z grilla wszystkim dodały sił i tak naładowani pozytywną energią wróciliśmy do Jaworzna.
Invalid Displayed Gallery
Popołudniowe spotkanie z nauką
W ramach Tygodnia Patrona Szkoły w naszej szkole odbyło się popołudniowe spotkaniem z nauką. Uczniowie klas VII i VIII przygotowali dla trzecioklasistów doświadczenia i eksperymenty, które mogli samodzielnie wykonać.
Invalid Displayed Gallery
21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa. Nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. W naszej szkole włączamy się w akcje społeczną pokazującą akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego wsparcia i rozumienia. W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy bardzo radośnie.
Invalid Displayed Gallery
„Nadeszła w końcu ta pora radosna, to wiosna, wiosna, wiosna!”
Invalid Displayed Gallery
Dzień Żołnierza Wyklętego
Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
W naszym kraju pamięć o niezłomnych przypada w marcu, z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Żołnierza Wyklętego. Uczniowie ubrani byli w koszulki przedstawiające sylwetki żołnierzy, mgr Elżbieta Leja – Toporek przedstawiła uczniom naszej szkoły historie żołnierzy wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Invalid Displayed Gallery
„ …zapachniało, zajaśniało,…wiosna, ach to Ty…”
W sobotę 12.03.22 wyruszyliśmy w ponad 50-cio osobowej grupie w poszukiwaniu wiosny. 23 Rajd „ Powitanie wiosny” przebiegał trasą: Czernichów-Rezerwat Kajasówka –Czułówek. Podczas 13 km wędrówki towarzyszyło nam piękne słońce, kwitnące przylaszczki i bazie oraz wspaniałe humory. Błoto, zamarznięte kałuże, wspinanie się po stromym zrębie tektonicznym było dla nas niemałym wyzwaniem. Ale, kto, jak , nie My-super turyści z SP 15. Zmęczeni, ale uśmiechnięci dotarliśmy na metę. Tutaj otrzymaliśmy dyplomy za udział oraz odznaki turystyczne. Wśród wyróżnionych byli: Sebastian Zdunek, Martyna Syrek, Emilia Cieśla, Sebastian Brożek, Hanna Grzegorczyk, Zuzanna Grzegorczyk i Liliana Cieśla. Gratulujemy.
Invalid Displayed Gallery
Warsztaty na Dzień Kobiet – wspieramy budowę Jadłodzielni w Jaworznie.
W ramach współpracy z Fundacją „Kobieca Przystań” oraz Klubem „To i Owo” w naszej szkole odbyły się warsztaty samoobrony pt. „Silniejsza niż myślisz”. Celem tych warsztatów było nie tylko pokazanie kobietom, że mogą się obronić, ale również wsparcie powstającej Jadłodzielni w Jaworznie. Warsztaty te zostały przeprowadzone przez instruktorów samoobrony – „Pro System Krav Maga”
Cieszymy się, że mogliśmy przyłączyć się jako szkoła do tak szczytnej akcji jako ambasadorzy budowy Jadłodzielni.
Zobaczcie jak było.
Invalid Displayed Gallery
Karnawał w klasie 1A
4 lutego 2022r. uczniowie klasy Ia wspaniale bawili się w czasie zabawy karnawałowej. Impreza prowadzona przez profesjonalnego DJ – pana Sławka, sala cudownie udekorowana przez rodziców.Wszystko to przyczyniło się do wspaniałej zabawy. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się ją powtórzyć.
Invalid Displayed Gallery
Dzień Babci i Dziadka
Uczniowie klasy Ia spotkali się że swoimi kochanymi Babciami i wspaniałymi Dziadkami z okazji ich święta. Dziewczynki i chłopcy zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Była recytacja, śpiew, pląsy i tańce. Nie zabrakło pięknych życzeń i własnoręcznie przygotowanych laurek. Po słodkim poczęstunku, Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Goście byli pod wielkim wrażeniem. Impreza była fantastyczna.
„Przez pola, przez las…”
15.01.2022 odbył się 56 Zimowy Rajd Pieszy zorganizowany przez Komisję Turystyki Pieszej PTTK w Jaworznie. Wędrówka przebiegała trasą: Koźmin Las – Wzgórze Korzeniec – Cezarówka Dolna – Byczyna i wynosiła ok. 11 km. Ponad 80 uczestników pokonało ten dystans bez problemów, w miłej atmosferze i w promieniach słońca. Najwytrwalsi turyści otrzymali odznaki, szkoły- pamiątkowe dyplomy, a każdy uczestnik znaczek rajdowy. Naładowani energią wróciliśmy do domów, myśląc o kolejnej wyprawie. Tym razem do Będzina – 5 lutego. Serdecznie zapraszamy.
Invalid Displayed Gallery
Jadłodzielnia
Nasza szkoła zaangażowała się w akcję związaną z powstaniem Jadłodzielni w Jaworznie.
Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w koncercie przygotowanym przez jaworznickich artystów. Na scenie mogliśmy zobaczyć panią mgr Natalię Smagacz, nauczyciela muzyki w naszej szkole oraz utalentowaną uczennicę Izabelę Ignacak, która zaprezentowała taniec współczesny.
Opiekę nad wolontariuszami sprawowała pani mgr Elżbieta Leja – Toporek oraz pani mgr Anna Witkowska.
Invalid Displayed Gallery
Dni świąteczne
W grudniu w naszej szkole zostały zorganizowane dni świąteczne, w których obowiązywało przebranie kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. W tych dniach również na wszystkich przerwach słuchaliśmy popularnych kolęd oraz zimowych piosenek z całego świata. Uczniowie pozowali do zdjęć na specjalnie do tego celu przygotowanej ściance.
Jak widać świąteczny nastrój udzielił się wszystkim.
Invalid Displayed Gallery
Spotkanie świąteczne w klasie 1a
Cudowne spotkanie wigilijne w klasie 1a. 16 grudnia odbyło się spotkanie przy wigilijnym stole. Były życzenia, wspólne kolędowanie. Honorowym gościem był święty Mikołaj, który obdarował dzieciaki wspaniałymi świątecznymi prezentami. Mamy nadzieję, że za rok spotykamy się ponownie.
Invalid Displayed Gallery
Szlachetna Paczka
Klasa 7a wraz z GRH 1 PP I Brygady Legionów Polskich przygotowała szlachetną paczkę. W tym roku robiliśmy paczkę dla starszych osób. Dzięki zaangażowaniu wszystkich, udało nam się spełnić wszystkie potrzeby i marzenia rodziny.
Invalid Displayed Gallery
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
W naszej szkole 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości oraz kampanie, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. W naszej szkole uczniowie, by pokazać wsparcie swoim kolegom z niepełnosprawnością ubrali się na żółto, ponieważ ta akcja opatrzona jest kolorem żółtym. W młodszych klasach został wyświetlony film pt. „OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” – uczymy dzieci tolerancji w ramach projektu ,,Magiczna Moc Bajek”
Invalid Displayed Gallery
„Spacer ze świętym Mikołajem”
4 grudnia 2021 r. odbył się XIV Rajd Mikołajkowy zorganizowany przez Komisję Turystyki Pieszej PTTK w Jaworznie. Wyjątkowo liczna grupa wyszła na trasę, która prowadziła żółtym szlakiem turystycznym – z rynku w Jeleniu przez Sielec – do Parku Angielskiego. Następnie ulicami przeszliśmy do Starej Huty, gdzie w Mega Pizzy czekał na nas św. Mikołaj i ciepły posiłek. Uczestnicy rajdu otrzymali słodkie upominki, pamiątkowe dyplomy, znaczki turystyczne oraz puchary. Jak co rok – od wielu już lat – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 15 zajęła I miejsce w konkursie „Na najlepszą szkołę w turystyce pieszej”. Ten sukces był możliwy dzięki fantastycznym uczniom oraz ich rodzicom, którzy w sobotnie poranki opuszczają cieplutkie łóżka i wyruszają na turystyczne szlaki. Wspólnie spędzony czas na łonie natury pozwala na integrację zespołu, poznanie nowych osób oraz bliższej i dalszej okolicy. Czasami przemoczeni, czasami zmarznięci wracamy do domów, zawsze jednak pełni wrażeń i chęci na dalsze przygody.
Invalid Displayed Gallery
Paczka dla Bohatera
W ramach akcji „Paczka dla Bohatera” w listopadzie została zorganizowana zbiórka środków higieny osobistej oraz słodyczy dla osób walczących o wolną Polskę – żołnierzy Września 39, wszystkich frontów walczących na Zachodzie, jak i na Wschodzie, organizacji bojowych min. AK, NSZ, WIN, podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny. Koordynatorem zbiórki w naszej szkole była mgr Elżbieta Leję – Toporek. W dniu 26.11.2021 r. paczki zostały dostarczone przez mgr Sylwię Walasik oraz mgr Elżbietę Leję – Toporek do punktu odbioru w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Invalid Displayed Gallery
Konkurs Pieśni Patriotycznych
Z okazji 11 listopada w naszej szkole odbył się konkurs Pieśni Patriotycznych. Tematem konkursu były piosenki o tematyce patriotycznej i żołnierskiej. Uczniowie mogą wziąć udział w konkursie w czterech kategoriach: soliści z klas I-III, zespoły z klas I-III, soliści klas IV – VIII, zespoły klas IV- VIII. Uczniowie byli oceniani w trzech kategoriach: dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny, wokal. Po burzliwych obradach komisja w składzie wicedyrektor mgr Sylwia Walasik, wiceprezes GRH 1 PP I Brygady Legionów Polskich mgr Elżbieta Leja – Toporek, mgr Natalia Smagacz, oraz mgr Anna Witkowska przyznała następujące miejsca, w kategoriach:
soliści klas I-III
Miejscie I – Remigiusz Szuster, Szymon Kasprzyk
Miejsce III – Aleksandra Dziubanik
zespoły klas I-III
Miejsce I- Zespół z III a w składzie: Julia Raj, Matylda Makulska, Michał Kazimierczak, Igor Halaś, Maksymilian Piesko, Duet z III a w składzie: Emilka Michałek, Nela Gąsiorowska
Miejsce II – Zespół z III a w składzie: Antonina Zwierzycka, Milena Siudak, Natalia Ryter, Lena Mansfeld, Magdalena Janas
Miejsce III- Zespół III b w składzie: Jagoda Partyka, Aleksandra Zięba, Gabriela Chmiel
Soliści klas IV-VIII
Miejsce I – Karolina Lofek
Invalid Displayed Gallery
Bohateron
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej Bohateron. Ma ona na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W tym roku w projekcie udział wzięła 7 i 8 klasa. Zadaniem uczestników było opracowanie kilku tematów związanych z Powstaniem Warszawskim.
1. Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania
2.Godzina „W” i pierwsze dni powstania
3.Brak pomocy ze strony sojuszników
4.Życie codzienne i sprawa kobiet
5.Ofensywa niemiecka i kapitulacja powstania
6.Spór o powstanie warszawskie
Każda grupa miała za zadanie przygotować prostą infografikę na temat wylosowanego przez nich zagadnienia. Grupy pracowały na flipcharcie/ dużych arkuszach papieru i przy użyciu dowolnych materiałów plastycznych. Uczniowie opracowywali swoje infografiki w oparciu o metodę 5W+H. Koordynatorem kampanii w naszej szkole była mgr Elżbieta Leja – Toporek.
Invalid Displayed Gallery
Biologia
Uczniowie klas 5 wzięli udział w mini projekcje z biologii, którego celem było wykonanie komórek. Każda z klas wywiązała się wzorowo z zadania.Efekty pracy uczniów na poniższych zdjęciach.
Invalid Displayed Gallery
Uwalniamy wyobraźnię i sprawiamy innym radość…
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie z klasy 3a przygotowują kartki z iskierkami emocji i wysyłają do dzieci z innej szkoły.
Naszym partnerem kartkowym została Niepubliczna Szkoła Podstawowa Adventure w Ustce.
Jesteśmy prawie gotowi… A oto jak prezentują się nasze prace.
Invalid Displayed Gallery
Układ Słoneczny
Uczniowie klasy 6a przygotowali makiety Układu Słonecznego na lekcję geografii.
Invalid Displayed Gallery
Wycieczka do Kościeliska
Początkiem listopada uczniowie z klasy 5a, 5c i 7a wybrali się wraz z wychowawcami na kilkudniową wycieczkę do Domu Wczasów Dziecięcych w Kościelisku k/Zakopanego. W ramach wyjazdu uczniowie poznali architekturę zakopiańską, faunę i florę Tatr oraz integrowali się podczas zabaw, gier i pieszych wycieczek.
Invalid Displayed Gallery
Zajęcia dodatkowe z biologii
Uczniowie z klas 7 w ramach dodatkowych zajęć z projektu Jaworznickiej Akademii Kreatywności poznawali pracę mięśni szkieletowych.
Zajęcia dodatkowe z chemii
W ramach zajęć dodatkowych z chemii uczniowie klas VII i VIII wykonywali samodzielnie doświadczenia mające miedzy innymi na celu zbadania właściwości tlenku węgla(IV).
Invalid Displayed Gallery
Biologia w klasie 5
Uczniowie z klas 5 mieli za zadanie sprawdzić doświadczalnie jaki wpływ na wzrost roślin ma światło słoneczne … zobaczcie jakie efekty 🙂
Invalid Displayed Gallery
Zajęcia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach
Uczniowie klas 5a, 5c, 6a, 7a i 8a byli uczestnikami warsztatów w ramach zajęć z biologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Invalid Displayed Gallery
Wycieczka do Krasiejowa
W ramach zajęć z biologii uczniowie klas 8 wybrali się do Krasiejowa by poznać tajniki historii życia i ewolucji na Ziemi oraz spędzić miło czas na świeżym powietrzu. Nie zabrakło miłych wrażeń 🙂
Invalid Displayed Gallery
Wizyta w Atelier Kultury
Uczniowie klas 1a i 3a mieli okazję dowiedzieć się, czym jest czytanie performatywne.
Podczas wizyty w Atelier Kultury w Jaworznie, wysłuchali historii pewnego chłopca oraz obejrzeli ilustracje przygotowane specjalnie do tego tekstu . Słuchowisko powstało i zostało przygotowane przez grupę teatralną „Groszki” w czasie początkowej pandemii, kiedy to nie mogli spotykać się na próbach. Klasa 3a mogła usłyszeć i zobaczyć na scenie swoją koleżankę z klasy- Lilianę Czajkę. Na koniec wizyty odbyły się krótkie warsztaty teatralne.
Książka dla 1 klasy
Uczniowie klasy 1 otrzymali książkę „Pierwsze abecadło”. Publikacja została wydana przez Instytut Książki. Mamy nadzieję, że ta lektura przyniesie dzieciom mnóstwo pozytywnych wrażeń i poszerzy ich umiejętności i wiadomości.
Invalid Displayed Gallery
Wycieczka
15 listopada uczniowie klasy 1a i 2b wspaniale bawili się w Smart Kids Planet w Katowicach. Przez 3 godziny rozwijali swoją kreatywność, brali udział w treningu zdolności motorycznych i sensorycznych. Następnie poszerzyli wiadomości dotyczące ekologii oraz recyklingu. Dzieci miały również szanse samodzielnie przeprowadzić szereg ciekawych doświadczeń.
Invalid Displayed Gallery
Święto dyni
W naszej szkole 29 obchodziliśmy święto dyni. Z tej okazji czekało na uczniów wiele dyniowych niespodzianek. W tym dniu obowiązywał kolor pomarańczowy oraz ubranie z dynią. Było zorganizowanych wiele dyniowych gier i zabaw – dyniowa gimnastyka buzi i języka, dyniowe merom, zabawa z kostką, kto pierwszy narysuje dynie oraz gra zręcznościowa rzut piłkami do dyni.
Invalid Displayed Gallery
Kartka dla Powstańca
Tegoroczna edycja kampanii BohaterON obejmuje akcję wysyłania kartek i listów do Powstańców Warszawskich. To jedna z niewielu okazji do kontaktu z tymi wyjątkowymi osobami i możliwość przekazania im kilku słów wdzięczności za udział w walce o wolną Polskę. W tym roku w naszej szkole zostało wykonanych 135 kartek zarówno na lekcjach plastyki pod kierunkiem pani mgr Magdaleny Kamińskiej oraz lekcjach prowadzonych z koordynatorem akcji panią mgr Elżbietą Leją – Toporek.
Invalid Displayed Gallery
Gang Swojaków w 3a
Uczniowie naszej szkoły po raz trzeci przystąpili do konkursu organizowanego przez sieć sklepów Biedronka. W tym roku tematem konkursu są zwierzęta zagrożone wyginięciem. Prezentujemy przygotowania do konkursu. Który Swojak podoba Wam się najbardziej?
Invalid Displayed Gallery
„NIEZŁE ZIÓŁKA”
Klasy 1a i 3a były z wizytą w Zagrodzie i Ogrodnictwie „Niezłe ziółka” w Mikołowie. W miłej atmosferze uczniowie mieli okazję poznać ABC wiejskiego życia. W towarzystwie przyjaznych zwierząt, wśród zapachów świeżych ziół, w jesiennym krajobrazie spędzili miło czas. W drodze powrotnej udało im się także zwiedzić do Śląski Ogród Botaniczny.
Invalid Displayed Gallery
#SzkołaPamięta
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Szkoła Pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W tym roku oglądaliśmy prezentację multimedialną na temat generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądał szpital oraz sprzęt medyczny podczas II wojny światowej.
Invalid Displayed Gallery
Dziękujemy!
23 października Restauracja Drozd Bistro &Wine przeprowadziła dla nas wspaniałą akcję. Kucharze przygotowali przepyszną francuską zupę cebulową, która była sprzedawana przed restauracją, a całkowity dochód z jej sprzedaży został przeznaczony na sfinansowanie obiadów szkolnych dla naszych uczniów. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, wielu mieszkańców Jaworzna wzięło w niej udział. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi, zostały zebrane pieniądze, które pozwolą na zakup 500 obiadów. To duży sukces. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Restauracji Drozd Bistro & Wine za tak wspaniałą inicjatywę. Swoją wdzięczność kierujemy również do wszystkich tych, którzy zakupili porcję zupy i tym samym spowodowali, że nasi uczniowie nie będą głodni.
Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej
22 października klasy 1a i 3a miały okazję obejrzeć spektakl pt.”Czasowątki”. Było to widowisko pełne barw, dźwięków, zdarzeń i dynamicznej choreografii.
Pomoc dla schroniska
22 października klasa 7B w imieniu naszej szkoły pojechała do schroniska w Zawierciu w celu zawiezienia darów, które zebrała. Udało się nam iść na spacer z jednym milusińskim. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni za okazaną pomoc dla zwierzaków, wszystkim dziękujemy. Dzięki Wam wiele kotków i piesków radośnie zamerda ogonkami.
„W POSZUKIWANIU GWARKÓW OLKUSKICH ”
16 października 2021 r. odbył się kolejny rajd pieszy zorganizowany przez PTTK w Jaworznie. Tym razem wędrówkę rozpoczęliśmy w Bukownie. Przeszliśmy przez Starczynów, Pomorzany, aż do Olkusza. Tutaj zabawiliśmy się w detektywów i szukaliśmy 18 postaci gwarków olkuskich. Każda z nich jest inna i opowiada o różnych aspektach historii miasta. Wszystkie figurki tworzą „Srebrny szlak gwarków olkuskich” czyli ścieżkę edukacyjno-historyczną. Rajd zakończyliśmy na Kopcu Kościuszki w Olkuszu, gdzie zostały wręczone odznaki, znaczki i dyplomy dla szkół oraz podziękowania dla nauczycieli za krzewienie aktywnych form spędzania wolnego czasu.
13 października w naszej szkole została przeprowadzona Akcja Informacyjno-Edukacyjna organizowana przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaworznie. W tym dniu w każdej klasie zostały przeprowadzone przez wychowawców zajęcia dotyczące właściwego odżywiania, aktywności fizycznej. Poruszane były także tematy związane z odpowiednim dbaniem o higienę osobistą oraz odpowiednich do warunków atmosferycznych strojach. Dzieci uczyły się, przypominały sobie w jaki sposób należy właściwie myć ręce, w jaki sposób możemy dbać o siebie i innych, by móc chronić się przed wirusami. Na zakończenie uczniowie klas drugich i trzecich zaprezentowały przed pierwszoklasistami, czego nauczyły się w czasie zajęć. Poniżej krótka fotorelacja.
Czy warto brać udział w akcjach charytatywnych?
W klasie 7a rozmawialiśmy o akcjach charytatywnych oraz o tym w jaki sposób udział w nich wzbogaca nas samych. Rozmawialiśmy o celach oraz możliwościach jakie one nam dają. Na koniec uczniowie w grupach wykonali plakaty, na których zapisali oraz narysowali swoją argumentację dotyczącą tego, że warto pomagać innym.
„Super piątka”
8 października 2021 uczniów klasy 5c odwiedził pracownik MZNK w Jaworznie. Tematem spotkania była segregacja odpadów oraz ochrona środowiska. Ciekawa prezentacja multimedialna oraz pan Dominik rozwiali wątpliwości do jakiego pojemnika należy wrzucać poszczególne śmieci, gdzie oddajemy odpady wielkogabarytowe, a gdzie przeterminowane lekarstwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali nurtujące ich pytania, a na koniec otrzymali worki, które ozdabiali wg własnej inwencji. Każdy otrzymał dodatkowo gadżety przygotowane przez MZNK. Wiedza, którą uczniowie zdobyli podczas spotkania na pewno zaowocuje w codziennym życiu, przyczyniając się do dbania o nasze środowisko, a tym samym o naszą planetę.
W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Jabłka. Z tej okazji dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione odmiany jabłek. Rozmawialiśmy również o tym, co możemy zrobić z tych popularnych w naszym kraju owoców oraz jakie wartości odżywcze mają jabłka.
Uczniów, którzy chcieliby dołączyć do szkolnego koła wolontariatu CARITAS, by w ten sposób realizować się w niesieniu pomocy na rzecz potrzebujących, jak i również nabierać doświadczenia w kontakcie z innymi, przełamując jednocześnie swoją nieśmiałość, prosimy o zgłaszanie się do naszych katechetów: ks.Grzegorza Mirosławskiego i p.Józefa Urbanika.
1 – Przy wejściu do sali widowiskowo-koncertowej „Muza”.
2 – Uroczyste powitanie wolontariuszy przez Ks.Bp Grzegorza.
1A w TVS Katowice
7 października uczniowie klasy 1a mieli okazję odwiedzić TVS w Katowicach. Poznali pracę dziennikarzy, operatorów oraz innych pracowników. Dzieci mogły wcielić się w rolę m.in redaktorów i prezenterów telewizyjnych. Kolejną atrakcją wyjazdu były warsztaty kulinarne w restauracji Pod Belkami. Uczniowie samodzielnie przygotowali smaczne, pożywne i zdrowe drugie śniadanie.
Strzał w dziesiątkę!
Dzień Chłopaka w klasie 5c odbył się w nietypowym miejscu. Uczniowie wybrali się do centrum strzeleckiego HUBERTECH w Jaworznie. Tutaj mogli skorzystać ze 100 metrowej osi karabinowej oraz z wyposażonych w różne rodzaje broni, stanowisk z tarczociągiem. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa uczniowie strzelali do tarcz. Ich wyniki były imponujące – trafienie w „10”, zdarzało się dość często. Być może wśród młodych strzelców jest jakiś ukryty talent i wyrośnie z niego przyszły mistrz olimpijski. Po głównej atrakcji na uczniów czekały na grillu kiełbaski oraz zabawy integracyjne. Spacer przez las do szkoły był okazją do odwiedzenia pomnika ofiar terroru komunistycznego więzionych, zamordowanych i zmarłych w latach1945- 1956 w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie. Ten dzień – pełen atrakcji – dał uczniom możliwość spędzenia czasu w swoim towarzystwie, lepszego poznania i zintegrowania się z zespołem klasowym oraz rozwój nowych zainteresowań i pasji.
28 września 2021 uczniowie klasy 5c uczestniczyli w „żywej” lekcji biologii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Mieli możliwość obserwacji, a nawet dotknięcia hodowanych w Pracowni Nauk Przyrodniczych gatunków zwierząt. Niektóre, jak na przykład agama brodata, cieszyły się ogromną popularnością. Głaskanie i karmienie było wielką atrakcją. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie warunki trzeba spełnić żeby np. hodować węże, jak wyglądają karaczany olbrzymie, jak należy dbać o patyczaki, co jedzą świerszcze domowe, co to jest wylinka … Druga część zajęć była poświęcona różnym gatunkom sów. Uczniowie szukali odpowiedzi na wiele pytań, między innymi, dlaczego o sowach mówi się, że to bezszelestni łowcy. Prezentacja, krzyżówki, odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości to tylko nieliczne atrakcje jakie przygotowano. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i na pewno wiadomości przez nich zdobyte wykorzystają na lekcjach biologii.
Bezpieczny uczeń
W ramach akcji bezpieczny uczeń we wrześniu został przeprowadzony cykl szkoleń dla dzieci związany z bezpieczeństwem oraz zachowaniami podczas porwania. Uczniowie dowiedzieli się:
-
jak zachować się gdy widzą porwanie,
-
jak zachować się podczas napaści,
-
jak omijać niebezpieczne miejsca,
-
jak wygląda międzynarodowy znak wołania o pomoc oraz co należy zapamiętać widząc porwanie.
Tworzono również opis porywacza oraz porwanego.
Szkolenie zostało przeprowadzone przez instruktora KMG mgr Elżbietę Leja- Toporek
ze szkoły Krav – magi ProSystem.
Dzień doświadczeń na fizyce.
Na lekcjach fizyki omawiamy dział jakim jest elektrostatyka. Zadaniem uczniów było wykonanie w domu urządzenia, dzięki któremu można wykonać doświadczenie na elektryzowanie ciał. Zobaczcie jak dobrze można się bawić na lekcjach fizyki.
„Z północy na południe”
25 września 2021 odbył się rajd pieszy zorganizowany przez PTTK w Jaworznie do Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. Trasa wiodła Szlakiem Powstańców Śląskich z północy na południe. Przeszliśmy około 15 km we wspaniałych humorach i przy sprzyjającej pogodzie.
Wzięliśmy udział w VIII Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej PTTK, którą grupa uczniów i rodziców z SP 15 reprezentowała najliczniej. Podczas wędrówki zwiedziliśmy Amfiteatr, Pomnik Czynu Powstańczego i Sanktuarium Świętej Anny. Dzieci wzięły również udział w zajęciach profilaktycznych nt. fake newsów, które prowadziła pani Katarzyna Lenczowska –Cabała.
Sobotę spędziliśmy aktywnie, łącząc wysiłek fizyczny z pogłębieniem wiedzy historycznej oraz przyrodniczej.
Rok szkolny 2020/2021
Gródek
Park Gródek nazywany też Śląską Chorwacją odwiedziła nasza klasa 6a, która jest klasą biologiczno -przyrodniczą. Zwiedziła to miejsce z przewodnikiem, który opowiadał o faunie i florze. Na Gródku zobaczyliśmy punkt widokowy, turkusowe stawy, pomosty z altankami, łąki kwietne oraz centrum nurkowe. Na zakończenie urządziliśmy sobie piknik warzywno – owocowy.
Quiz z wiedzy o Geosferze
Klasa 6a, biologiczno – przyrodnicza, wzięła udział w warsztatach zorganizowanych w Geosferze. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup. Zadaniem poszczególnych grup było wyszukiwanie wiadomości zawartych na tablicach informacyjnych. Wszystkie drużyny otrzymały test, który należało rozwiązać. Wygrywała drużyna ,która pierwsza wróciła na miejsce zbiórki oraz miała najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Lekcje przyrody w plenerze są przyjemną formą edukacji.
Ranczo Artemida
2 czerwca klasy 2a, 2b oraz 3a spędziły czas na Ranczu Artemidy. W końcu odczuć było można wiosenną pogodę, która na pewno dodatkowo umiliła czas pośród przyrody, zwierząt i cudownych ludzi, którzy tak miło nas tam ugościli. Był to dzień pełen wrażeń.
W kwietniu zorganizowaliśmy w naszej szkole obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Postanowiliśmy zwiększyć wiedzę naszych uczniów na temat problemów osób z tym zaburzeniem. Z tej okazji 9 kwietnia nasze serca i ubrania zaświeciły się na niebiesko! Kolorem niebieskim wyraziliśmy swoją solidarność z osobami z autyzmem.
Dzień Żołnierza Wyklętego
W naszej szkole zorganizowano obchody Dnia Żołnierza Wyklętego. Z tej okazji uczniowie założyli koszulki, które przedstawiały sylwetki żołnierzy wyklętych lub symbole kojarzące się z niezłomnymi. Do akcji dołączyli również nauczyciele. W klasie 3a została przeprowadzona prelekcja na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy a osoby z Zespołem Downa 3.
W piątek 19 marca uczniowie z klas I -III, uczniowie klas IV-VIII uczący się w trybie zdalnym oraz nauczyciele założyli kolorowe skarpetki jako symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa.
Zakładając kolorową skarpetkę zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych.
W Światowym Dniu Chorych na Zespół Downa można pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka!
Dodatkowo dzieci z klas I-III wzięły udział w konkursie plastycznym „Kolorowa skarpeta”.
I miejsce zajęła klasa 2 A,
II miejsce ex aequo klasa 3B i 3A,
III miejsce klasa 2B.
Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za włączenie się do akcji, a zwycięzcom konkursu gratulujemy.
Organizatorzy:
Agnieszka Sowa – Ciupek ,Elżbieta Leja – Toporek, Barbara Zymon
Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych
Marzec jest poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w 4 klasie sportowej, został zorganizowany bieg upamiętniający naszych polskich bohaterów. W ramach współpracy wiceprezesa mgr Elżbiety Lei – Toporek GRH I Brygady Legionów Polskich z naszą placówką, na Stadionie Viktorii 11.03.2021 odbył się bieg. Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział, zwłaszcza, że za miejsca na podium zostali uhonorowani medalami.
Uczniowie , który pierwsi dobiegli do mety to:
I – Grzegorz Guja
II – Kacper Siga
III – Mikołaj Kuźnia
Zimowe spotkania z poezją
W ramach cyklu pt. „Zimowe spotkania z poezją” uczniowie biorący udział w zajęciach na świetlicy
mieli przyjemność zapoznania się z twórczością jaworznickiej poetki- Urszuli Kępki.
Pani Urszula zaangażowana jest w Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Jaworznie, za działalność
na rzecz krzewienia literatury i rozwoju czytelnictwa została uhonorowana statuetką „Przyjaciel Biblioteki”.
„Bałwanki”, „Głodny ptaszek”, „Marzenia Pik-Poka”,”10 bałwanków”- to tylko niektóre tytuły wierszy z bogatej twórczości poetki. Wszystkie wiersze są pięknie ilustrowane przez Mistrza ilustracji- Pana Piotra Barana.
Czekamy z niecierpliwością na „Wiosenne spotkania z poezją”.
Do zobaczenia!!!
LEKCJA ORTOGRAFII W KLASIE 1a
Uczniowie klasy 1a potrafią już pisać literę H,h. Dla utrwalenia pisowni wyrazów z tą literą robili lapbooki. Dzieci były pełne pomysłów i ogromnie zaangażowane w pracy. Na kolejny dzień w szkole chętnie wzięli udział w konkursie, kto zapamiętał najwięcej wyrazów z literą h.
Dokarmiamy ptaki
W naszej szkole wspieramy działania ekologiczne oraz pomagamy ptakom przetrwać zimę. Wykorzystaliśmy wspaniałe karmniki, które wykonały nasze utalentowane dzieci, powiesiliśmy je wszystkie na terenie naszej szkoły, żeby przygotować ptasią stołówkę. Dzięki tej akcji nasi uczniowie będą mogli zaobserwować różne gatunki ptaków.
#lekcjaHIGIENY
W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej WIRUSOOCHRONA uczniowie klas I-III zrealizowali wiele zadań. Miejmy nadzieję, że zdobyta dzięki tej akcji wiedza zostanie wykorzystana w praktyce.
W związku z obostrzeniami, każda klasa realizowała zadania w swoich salach.
Uczniowie:
– myli ręce zgodnie z zaleceniami,
– uczyli się piosenek o prawidłowym odżywianiu, o wirusach i bakteriach,
– przedstawiali scenki sytuacyjne,
– przygotowali w formie plastycznej piramidy żywienia,
– przygotowali „fotoscenki” prezentujące odpowiednie stroje do pogody,
– wykonali doświadczenia mające na celu pokazanie, dlaczego warto myć ręce mydłem, ciepłą wodą i odpowiednio długo,
– przygotowali zdrowe posiłki (sałatki owocowe, kanapki),
– przygotowali soki warzywno-owocowe,
– stworzyli z plasteliny postacie, które były wykorzystane w scenkach zachęcających do uprawiania aktywności fizycznej,
– podczas zajęć wychowania fizycznego prezentowali, w jaki sposób można aktywnie spędzać czas,
– kolorowali przygotowane przez nauczycieli kolorowanki związane z tematem,
– prezentowali wierszyki o omawianej tematyce.
W ramach zadań domowych, by przekazać zdobyte informacje domownikom, dzieci:
– wykonywały lapbooki o zdrowym stylu życia,
– wymyślały hasła promujące zdrowie,
– wykonywały plakaty zachęcające do uprawiania sportów,
– przygotowywały stroje, materiały do zadań realizowanych w szkole.
Poniżej fotorelacja z przeprowadzonej akcji.
Zimowy pokaz eco mody
Uczniowie klasy 2a realizują drugi moduł projektu „Lekturki spod chmurki”. W ramach tego modułu, dzieci muszą wykonać kilka zadań. Jedno z nich to Zimowy pokaz EKO mody. Zobaczcie jakie stroje przygotowali. Alicja Kacprzak została zwyciężczynią klasowego konkursu, ale trzeba zaznaczyć, że wszyscy prezentowali się rewelacyjnie.
Zabawa karnawałowa w 2B
Nauka w szkole to poważna sprawa, trzeba się starać, żeby mieć jak najlepsze oceny. Za wszystkie starania czekają na uczniów również atrakcje, tu w postaci zabawy karnawałowej. Zapominamy wtedy o wszystkich smutkach i problemach. Bawiliśmy się znakomicie.
Lapbooki po raz pierwszy w 2a
Drugoklasiści podsumowując tematykę związaną z omawianą lekturą „Zaczarowana zagroda” i utrwalając zdobyte informacje, wykonali samodzielnie swoje lapbooki. Zadanie uczniom niezmiernie się spodobało i padło pytanie „Będziemy robić częściej takie lapbooki?” Tak, będziemy! Bo wszystkie prace wykonane były samodzielnie, z pomysłem i zaangażowaniem. Polecamy!
KARNAWAŁ W 3A
Uczniowie klasy 3a bardzo lubią śpiewać i tańczyć. Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się w gronie najbliższych kolegów i koleżanek w czasie zabawy karnawałowej. Poza tańcami były również konkursy i oczywiście pyszny poczęstunek. Było po prostu wspaniale.
ZABAWY ZIMOWE
Hu-hu-ha, nasza zima zła. My się zimy nie boimy i na śniegu wesoło się bawimy. Klasa 3a.
WALENTYNKI
Uczniowie klasy 3a bardzo cieszą się z powrotu do szkoły. W czasie zajęć chętnie bawią się i tańczą przy muzyce.
To nasze prace plastyczne. Ze względu na zaistniałą sytuację, nie możemy pojeździć na nartach, dlatego swoje marzenia związane z zabawami zimowymi przedstawiamy w formie wesołej pracy plastycznej. Klasa 3a.
Uczniowie klasy 2a w ramach tematów związanych z zimową stolicą Polski, urządzili „DZIEŃ GÓRALSKI”. Przygotowali plakaty, ilustracje, zdjęcia, pamiątki z Zakopanego, które prezentowali na forum klasy. Nie zabrakło także góralskiej muzyki, elementów stroju góralskiego czy tradycyjnych góralskich przekąsek-oscypków.
Klasa 2a uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. W okresie jesiennym uczniowie zrealizowali I moduł projektu, który był związany z niezwykłą książką, wzbudzającą ogromne zainteresowanie wśród uczniów. „Drzewo do samego nieba” to niesamowita książka, której uczniowie słuchali z zaciekawieniem, nie mogąc się doczekać, by wysłuchać kolejnych rozdziałów. W ramach projektu drugoklasiści wykonali wiele zadań, a w tej chwili przygotowują się do kolejnego modułu i kolejnych ciekawych książek. Teraz czeka na nas „Zaczarowana zagroda ” oraz „Zaginiona w śniegu”.
Hu hu ha… nasza zima zła?
Chyba nie! Wystarczy spojrzeć na krótką fotorelację z zabaw na śniegu klasy 2a. Na szczęście zdążyliśmy wrócić do nauki w szkole i mogliśmy wspólnie poszaleć na śniegu, którego przecież dawno w naszym kraju nie było.
30 października w naszej szkole było zorganizowane Święto Dyni, z tej okazji uczniowie ubrani byli na pomarańczowo lub przebrani za dynie. W ten dzień dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej zostały zorganizowane gry i zabawy. We wspólnej imprezie wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, oraz administracja i obsługa. W naszej szkole zawsze jest wesoło.
23 września uczniowie klasy 6c wybrali się na Geosferę, żeby tam wspólnie spędzić czas. Tego dnia było aktywnie i kreatywnie.
Najpierw wszyscy wzięli udział w podchodach pod hasłem „Przebiegnij Geosferę”. Każda z grup otrzymała mapkę, z pomocą której miała odnaleźć kolejne wiadomości zawierające zadania do wykonania. Uczniowie na poszczególnych stacjach musieli zaśpiewać i nagrać piosenkę, narysować kolorowego dinozaura i stworzyć modele dinozaurów z plasteliny. Wszystko to w jak najkrótszym czasie.
Po zakończeniu podchodów przeszedł czas na odpoczynek i ognisko. Po takim wysiłku kiełbaski smakowały wyjątkowo! Był też czas na wspólne granie i śpiewanie oraz nagrodzenie wszystkich drużyn.
Atrakcjom jednak nie było końca. Do dzieci dołączyła pani Marzena Piech z Fit Story, która poprowadziła dla nich różnorodne wyjątkowo ciekawe i energiczne zajęcia ruchowe. Uczestnikom zabaw najbardziej przypadło do gustu przeciąganie liny, które przysporzyło wszystkim dużo śmiechu.
Do szkoły uczniowie wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi!
Bajka Pana Kleksa
Klasy 2a, 2b i 3a miały okazję zobaczyć niesamowicie bajkowe miejsce.
Bajka Pana Kleksa to miejsce pełne kolorów, zagadek i świetnej zabawy.
25 września nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii charytatywnej, której celem jest pomoc dzieciom z problemami onkologicznymi. Zasady były proste, wystarczyło włożyć szpilki, zrobić sobie w nich zdjęcie i opublikować je na Instagramie lub Facebooku 25 września. Zdjęcia muszą być opatrzone hashtagiem #DzienSzpilek. Za każdy taki wpis organizator przekaże 2 zł na rzez fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Nasza szkoła jest bardzo zaangażowana w działalność społeczną – w tej akcji wzięli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. Koordynatorem akcji była mgr Elżbieta Leja – Toporek. Dziękujemy za udział w kampanii.
„Niesamowity świat higieny jamy ustnej” to program, w którym wzięła udział klasa 2a. Program miał być zrealizowany w poprzednim roku szkolnym, jednak z powodu zdalnego nauczania, mógł być zrealizowany w późniejszym terminie. Uczniowie obejrzeli filmik dotyczący higieny jamy ustnej, otrzymali specjalne karty pracy, na których znajdowały się zadania do wykonania. Na koniec każdy otrzymał dyplom ukończenia kursu. Mamy nadzieję, że ich wiedza zaowocuje zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem.
12 września, po półrocznej przerwie, wznowiliśmy nasze wspólne piesze wędrówki. Tym razem udaliśmy się do Krakowa, na lekcję historii – szlakiem Tadeusza Kościuszki. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na krakowskich Błoniach, gdzie pan Marcin – „ szalony przewodnik” przybliżył nam sylwetkę wielkiego Polaka, narodowego bohatera – Tadeusza Kościuszko. Po drodze odwiedziliśmy wiele miejsc, z którymi była związana ta postać. Na Rynku wysłuchaliśmy hejnału i przewodnik przypomniał legendę z nim związaną.
Zmęczeni słońcem, ale zadowoleni wróciliśmy do Jaworzna, planując już kolejne wędrówki.
Rok szkolny 2019/2020
Bieg Tropem Wilczym
01.03.2020r. odbył się Bieg Tropem Wilczym. Jest on oddaniem hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 -1963. Uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele wzięli w nim udział po raz kolejny. Rozgrzewkę dla młodych patriotów przed startem przeprowadziła mgr Elżbieta
Leja – Toporek. Miło nam poinformować, że w tym roku aż troje uczniów naszej szkoły stanęło na podium. Na dystansie 600 metrów w kategorii wiekowej wśród chłopców :
- I miejsce zajął Szymon Mazurek
- II miejsce zajął Tymom Drobniak
w kategorii dziewczyn:
- II miejsce zajęła Roksana Gędłek.
Wykład o żołnierzach wyklętych
Kolejna edycja Memory Master- Konkursu z Języka angielskiego dla klas 4-8 już za nami.
Dzień Języków Obcych
Konkurs
W dniu 12 listopada 2019 r. uczniowie klasy IIa, IIIa i IIIb wzięli udział w VI edycji Konkursu Ogólnopolskiego z „Wiedzy Ogólnej”. Uczniowie przez 60 minut zmagali się z zadaniami z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, muzycznej. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Święto Odzyskania Niepodległości
8 listopada w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji klasa 5c wraz z wychowawcą – panią Pauliną Sopatą przygotowała uroczysty apel. Na początku akademii odbyło się wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez całą społeczność szkolną. Wielu uczniów przygotowało na tę uroczystość flagi i kotyliony. Następnie piątoklasiści zabrali nas w podróż historyczną pokazującą długą drogę Polski do odzyskania wolności.
Zaangażowani rodzice
7 listopada 2019r. uczniowie klasy 3b pod kierunkiem wychowawczyni Beaty Molendy przeprowadzili kolejną już ,,odwróconą” lekcję. Tym razem jej tematem były warstwy lasu. Uczniowie bardzo chętnie podjęli się kolejnego projektu. Podzieleni na grupy wspólnie opracowali tematy dotyczące roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych warstwach lasu oraz znaczenia tego ekosystemu dla człowieka. Podczas zajęć wszyscy uczniowie klasy 3b brali w nich aktywny udział, równomiernie rozdzielając między sobą zadania.
W przygotowaniu lekcji bardzo duży wkład mieli rodzice, którzy wykazali się współpracą, ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością w przygotowaniu pomocy dydaktycznych. Samodzielnie przeprowadzone przez uczniów zajęcia stanowiły dla nich ciekawe, pożyteczne doświadczenie i z pewnością na długo zostaną w ich pamięci.
43 Rajd Granicami Miasta
Deszcz przywitał nas na starcie rajdu 9.11.2019 w parku na Górze Piasku. Dla prawdziwych turystów nie jest to jednak żadna przeszkoda. Peleryny i parasole są zawsze na wyposażeniu piechurów. Wędrówkę granicami miasta rozpoczęliśmy od miłego akcentu – siostry Hania i Zuzia – obchodziły swoje urodziny. Gromkie „ sto lat” odśpiewane przez wszystkich uczestników i czekoladki od dziewcząt wprowadziły nas w miły nastrój. Trasa rajdu była wyjątkowa krótka ( 8 km), ale przebiegała przez malownicze tereny naszego miasta. Przeszliśmy przez Długoszyn do użytku ekologicznego „ Zakola Białej Przemszy”, a następnie do Maczek w Sosnowcu. Po drodze zobaczyliśmy Most Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Kościół Apostołów św. Piotra i Pawła i dworzec kolejowy. Po wręczeniu odznak i pamiątkowych dyplomów wróciliśmy do domów już myśląc, jakie atrakcje będą na nas czekały na kolejnym mikołajkowym rajdzie, który odbędzie się 7 grudnia.
W dniach 21-25.10.2019 uczniowie klasy 2 A i 3 A wraz z wychowawcami p. Barbarą Martyką i p. Renatą Piecyk przebywali w Domu Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju. Celem wycieczki był aktywny wypoczynek w miejscu o dużych walorach turystycznych i zdrowotnych, poszerzanie wiadomości i umiejętności, poznanie kultury i tradycji z różnych stron Polski oraz współdziałanie w grupie. Uczniowie odwiedzili Muzeum Papieru, w którym samodzielnie „czerpali papier”, zostali zapoznani z historią powstawania papieru. Zorganizowany został również wyjazd do miejscowości uzdrowiskowej – Kudowa Zdrój. Dzieciaki wzbogaciły tam swoją wiedzę z zakresu historii i geografii regionu, a następnie zwiedziły Muzeum Zabawek i zostały wprowadzone tam w świat legend.
Uczniowie codziennie mieli okazję aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu – plac zabaw, ścieżka zdrowia, Centrum Polskiego Biathlonu, schronisko górskie „Pod Muflonem”.
Wyjazd okazał się „strzałem w 10” i uczniowie nie mogą się doczekać kolejnej wycieczki.
Szkoła pamięta
W ramach akcji „Szkoła pamięta” w szkole został zorganizowany konkurs na strój z powstania warszawskiego.
Przebrania były oceniane w kategoriach:
-sanitariuszka
– pielęgniarka
– ludność cywilna
– żołnierz
– powstaniec
Komisja w składzie :
przewodnicząca i organizatorka konkursu – mgr Elżbieta Leja – Toporek
członkowie komisji: mgr Katarzyna Barska oraz mgr Anna Jurgaś.
Ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w czasie uroczystej akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
Szkoła pamięta
W ramach akcji „Szkoła pamięta” W naszej szkole odbyło się przedstawienie pt „Powstanie warszawskie”. Uczniowie Grupy Teatralnej Elżbiety i spółka wcielili się w role warszawiaków z 1944 roku. Cały występ składał się czterech scen:
- Scena I – codzienne życie w okupowanej Warszawie
- Scena II – mobilizacje powstańców, zaprzysiężenie sanitariuszek, łączników itp. wraz z organizacją walki
- Scena III – walki powstańcze
- Scena I V– szpital i opieka na rannymi powstańcami
Dzięki temu przedstawieniu uczniowie mogli czuć się jak w środku tamtych wydarzeń a odpowiednio dobrana muzyka dodawała dramaturgii każdej scenie.
Scenariusz został napisany przez założycielkę teatru mgr Elżbietę Leję – Toporek.
Wykonaniem zdjęć i ich obróbką zajęła się pani mgr Katarzyna Barska, za przygotowanie sceny i dekoracji odpowiadała mgr Anna Jurgaś oraz mgr Joanna Guja.
Zakończenie projekty BohaterON w Twojej szkole
W podziękowaniu za odwagę, heroiczną walkę i poświecenie Powstańców, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wykonali własnoręcznie kartki dla żyjących jeszcze powstańców. Kartki te zostały wysłane do Warszawy, gdzie będą wręczone Powstańcom 11 listopada. Cześć i chwała bohaterom! Pamiętamy i dziękujemy.
Jesienne inspiracje
W październiku Beata Molenda, wychowawczyni klasy 3b przeprowadziła cykl zajęć plastycznych pt. ,,Jesienne inspiracje”. Zajęcia te poprzedzone były lekcjami z edukacji środowiskowej na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie oraz zajęciami z edukacji polonistycznej, tj. opisem liścia klonu.
Pierwsze prace plastyczne wykonane były w grupach techniką kolażu. Kształty liści były inspiracją do ich powstania. Jak widać, wyobraźnia uczniów klasy 3b nie jest niczym ograniczona.
Celem kolejnych zajęć była zabawa barwami. Zawarte w kształcie liścia jesienne kolory farb łączyły się, przenikały. Eksperymentowanie kolorami sprawiło uczniom wiele radości.
Ostatnie zajęcia z tego cyklu przedstawiały jesienne drzewo. Koronę drzewa uczniowie malowali rozdmuchując przez rurkę naniesione krople farby. Powstały niepowtarzalne i oryginalne prace.
Wiemy jak powstaje chleb!
Podczas zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie mogli bardzo szczegółowo zapoznać się z zaangażowaniem ludności cywilnej, harcerzy oraz powstańców warszawskich w organizację powstania. Po szczegółowym omówieniu uczniowie dostali kolorowanki dotyczące powstania warszawskiego, które potem ozdobiły szkolny korytarz.
BohaterON w bibliotece
Chcąc przybliżyć uczniom historię naszego kraju oraz okoliczności wybuchu powstania warszawskiego w naszej szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawka książek dotyczących wybuchu drugiej wojny światowej oraz powstania warszawskiego. Przez cały czas trwania projektu w naszej szkole uczniowie mogli w wolnej chwili iść do biblioteki by poczytać. Zorganizowane zostały również lekcje cichego czytania o powstaniu warszawskim. Ta forma bardzo przypadła do gustu miłośnikom książek.
BohaterON w Twojej Szkole
W ramach projektu BohaterON w Twojej Szkole został zorganizowany cykl edukacyjny, mający na celu zapoznanie uczniów z historią wybuchu II wojny światowej oraz okolicznością i przebiegiem powstania warszawskiego. W tym celu powstała gazetka informacyjna, którą mogą poczytać uczniowie i rodzice. Gazetka była również wprowadzeniem do projektu.