Z życia szkoły

Rok szkolny 2023/2024

 

14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. W tym dniu nasz Amor wraz z ekipą romantycznej poczty roznosił kartki. Walentynkowe kartki trafiły nie tylko do braci uczniowskiej, ale również do pracowników szkoły. To był piękny i romantyczny dzień.

26.01.2024 roku w Szkole Podstawowej nr 15 w Jaworznie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Szkoła z klimatem”, w którym wzięli udział uczniowie klasy 5c. Było niesamowicie! Podczas warsztatów rozmawialiśmy, czym jest architektura i zastanawialiśmy się nad tym, co nas w niej najbardziej fascynuje. Bardzo ciekawa była praca w grupach: wybieraliśmy budowle, które nam się najbardziej podobały i musieliśmy dopasować, z jakiego kraju pochodzą. Najtrudniejsze jednak było umieszczanie budynków na mapie świata, nie wszystkim to się udało. Dzięki zajęciom dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat architektury świata, najbardziej zainteresowało nas to, w jaki sposób budowane są wysokie wieżowce, stare katedry, niebanalne muzea oraz opery. Nie możemy doczekać się następnego spotkania. Bardzo dziękujemy!

 

19 stycznia 2024r. klasa 1a gościła panią dr Monikę Kolat – lekarza stomatologii. Podczas zajęć uczniowie wspólnie z Panią doktor ustalili jakie są szkodliwe i dobroczynne pokarmy dla naszych zębów. W bardzo ciekawej i przystępnej formie Pani doktor przedstawiła sposób dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Dzieci wiedzą już co to jest próchnica, dlaczego psują się zęby oraz jak i czym prawidłowo należy je czyścić. Uczniowie dowiedzieli się jakie szczoteczki i pasty do zębów są odpowiednie dla ich wieku a także czym jest nić dentystyczna oraz jak jej używać. Pani doktor najpierw zaprezentowała prawidłowy sposób mycia zębów na modelu szczęki, później uczniowie zastosowali tę wiedzę w praktyce. Dzięki użyciu płynu do wybarwiania płytki nazębnej w prosty sposób sprawdzali, czy skutecznie umyli swoje zęby. Pani doktor przypomniała dzieciom o tym jak ważna jest systematyczna kontrola stanu zębów w gabinecie stomatologicznym. Spotkanie z Panią doktor to nie tylko wspaniała zabawa, ale także edukacja na temat zdrowia i profilaktyki chorób jamy ustnej. Mamy nadzieję, że ze zdobytej wiedzy oraz umiejętności uczniowie będą korzystać każdego dnia.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Monice Kolat za wspaniałe zajęcia, zaangażowanie i zapraszamy za jakiś czas do naszej klasy. 

19 stycznia, klasy 5a, 5b, 5c oraz 6b pojechały na wycieczkę do Krakowa, aby poszerzyć wiedzę na temat historii starożytnej oraz mitologii greckiej. Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Archeologiczne i wystawę poświęconą starożytnemu Egiptowi, dzięki czemu można było zobaczyć prawdziwe sarkofagi i mumie. W następnej kolejności odbyły się warsztaty inspirowane sztuką starożytną. Największą atrakcją zapewne, był spektakl teatralny „12 prac Heraklesa” w Teatrze Groteska.

Uczniowie klas 1b i 2a nie boją się zimy, dlatego wybrali się na spacer do pobliskiego lasu. Głównym celem wycieczki było dokarmienie ptaków. Niespodzianką i ciekawym punktem spaceru okazało się spotkaniem z leśniczym panem Łukaszem Poczęsnym, który odpowiadał dzieciom na spontanicznie zadawane przez nich pytania. Z kolei zauważona w lesie wiewiórka, wywołała u dzieci wielką radość. Polecamy zimowe spacery!

W piątek w naszej  szkole obchodziliśmy  Dzień szlafroka i kapci. Celem tego dnia było wprowadzenie dobrego nastroju w te pochmurne i deszczowe dni. Jak widać na zdjęciach uczniom bardzo spodobał się ten pomysł.

W dniu 22 grudnia 2023r uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą – B. Martyką zaprosili rodziców na świąteczne spotkanie. Dzieciaki przedstawiły wzruszający spektakl pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem mali artyści odegrali swoje role. Cudownie zaśpiewane kolędy, pastorałki i taniec aniołków zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Po części artystycznej były życzenia, poczęstunek i wspólne kolędowanie. Spotkanie przebiegało w świątecznej, rodzinnej atmosferze. Życzymy wszystkim radości, szczęścia i spełnienia marzeń w Nowym Roku.

W ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną u nas w szkole było wyjątkowo. Zapanowała wyjątkowa atmosfera, wszędzie choinki, pierniki, klasowe spotkania przy wspólnym stole, a na radosne kolędowanie zaprosili nas uczniowie klasy 6b i 7b.

20 grudnia uczniowie klasy 2a przygotowali przedstawienie, na które zaprosili swoich rodziców. Była to smutna historia, którą chyba wszyscy znamy, jednak niezmiernie potrzebna, by ją przypominać, byśmy nie byli obojętni na los innych. Przedświąteczne spotkanie uwieńczone było radosną kolędą i przygotowanymi przez dzieci upominkami dla rodziców.

W piątek w w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świątecznego Ubrania, z tej okazji odwiedził nas św. Mikołaj razem ze swoim elfem i reniferem Rudolfem. Wszystkie klasy miały wykonane świąteczne pamiątkowe zdjęcie z naszymi gośćmi.

9 grudnia 2023 r. odbył się XVI Rajd Mikołajkowy organizowany przez Komisję Turystyki Pieszej Oddziału PTTK w Jaworznie. Wzięło w nim udział 108 uczestników, którzy pokonali trasę fragmentu Szlaku Okrężnego Jaworzna: Długoszyn-Skałka- Dabrowa Narodowa. Pokonaliśmy około 10 km ciesząc się piękną zimą i dużą ilością śniegu. Na mecie odwiedził nas św. Mikołaj i wręczył każdemu upominek, pamiątkowy znaczek i dyplomy dla szkół.

11 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty Rządy Prawa Wspólna Sprawa organizowane przez IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych uczestniczyli w spotkaniu z sędzia Anną Marią Wesołowską. Słuchacze zdobyli wiedzę na temat konsekwencji prawnych niewłaściwych zachowań w szkole.

Klasy 4c, 5a, 5b, 5c w raz z wychowawcami z okazji mikołajek odwiedziły Centru Rozrywki FUNZEUM. Było kolorowo i ciekawie, dużo zabawy i sporo nowych wiadomości.

29 listopada klasy 2a, 2b, 3a, 4a i 4c miały okazję obejrzeć spektakl pt. „Zorro” w Teatrze Dormana w Będzinie. Sztuka wzbudziła wiele emocji, czego dowodem była chęć, sporej grupy naszych uczniów, obejrzenia jej jeszcze raz.

W tym roku szkolnym klasa 2a została zaproszona przez Przedszkole Miejskie Nr 12 na tradycyjne andrzejkowe wróżby. Było magicznie i smacznie! Dziękujemy Paniom z grupy „Tygryski” za trud włożony w przygotowanie tego wydarzenia.

W ramach Jaworznickiego Maratonu Przedsiębiorczości, w dniach 28 i 30 listopada oraz 1 grudnia 2023r. uczniowie klas VII-VIII naszej szkoły wzięli udział w warsztatach zawodoznawczych w PKM Jaworzno, drukarni Graffiti i CKZ Jaworzno-branża fryzjerska.

21 listopada 2023r. klasa Ib miała przyjemność uczestniczyć w ciekawych warsztatach pt.: ” Pióro czy komputer?” zorganizowanych przez Muzeum Miasta Jaworzna. Uczniowie wysłuchali interesującego wykładu nt. historii pisma oraz doskonalili swoje umiejętności poprzez pisanie gęsim i stalówkowym piórem. To była interesująca lekcja oraz przyjemnie spędzony czas! 

21 listopada świętowaliśmy Dzień Życzliwości. Z tej okazji uczniowie klasy 5a wręczali swoim kolegom i koleżankom kolorowe balony wraz z sympatycznymi sentencjami. Przygotowali też okolicznościową gazetkę. Życzliwość jest wartością, którą pielęgnujemy w naszej szkole. Pamiętamy, że dzięki prostym gestom żyje się łatwiej, a słowa mają moc i sprzyjają budowaniu dobrych relacji.

W dniu 15 listopada 2023 r.  klasy 2a i 3a  wraz z wych. p. B. Martyką, p. E. Brusik-Mikos oraz p. A. Sową-Ciupek zwiedziły jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną, umożliwiająca poznanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Zabytkowa Kopalnia Srebra mieści się w Tarnowskich Górach.

Zabytkowa Kopalnia Srebra znajduje się na głębokości 40 m. Szlak turystyczny ma długość 1740 m,  kształt trójkąta i  łączy trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie niezwykłej wędrówki uczniowie oglądali pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Blisko 300-metrowy fragment trasy pokonali łodzią.  

Po wyjściu z kopalni uczniowie zwiedzili Skansen Maszyn Parowych, w którym znajduje się niezwykła kolekcja maszyn używanych w dawnym przemyśle górniczym.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.
Celem wycieczki było:
• budzenie szacunku do chleba
• poznanie „drogi” od ziarna do chleba
• możliwość obcowania z eksponatami zbieranymi przez wiele lat a służącymi do wytwarzania chleba i świadczącymi o naszej historii
• poznanie procedury wypieku chleba
Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali eksponaty znajdujące się w muzealnych salach.
Wielkim przeżyciem było przebywanie w klasie szkolnej z lat 60 i 70 –tych poprzedniego stulecia. Dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławkach z kałamarzami i popisać  na starych tabliczkach.
Każde dziecko miało możliwość samodzielnie wykonać plecionkę-bułeczkę z chlebowego ciasta.
Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Było super.

W piątek obchodziliśmy w szkole Dzień Lalki Barbie. W tym dniu rozmawialiśmy z uczniami na temat, miłości, szacunku oraz empatii. Jak widać na zdjęciach nie tylko dzieci bawiły się doskonale.

 
W naszej szkole odbyły się zajęcia dla uczniów z klasy 2a, 2b i 3a, których głównym celem była edukacja ekologiczna. Uczniowie rozpoznawali materiały, z których wykonywane były odpady, a następnie wskazywali właściwe ich umieszczenie w pojemnikach (makulatura, szkło, plastik, bio). Dzieci świetnie współpracowały z Panem Dominikiem z MZNK w Jaworznie i z wielkim zaangażowaniem oraz radością uczestniczyły w zabawach edukacyjnych. Największą frajdą było dla nich kolorowanie materiałowych woreczków, zgodnie z omawianym tematem.
 
 
 
 
 
 
 

18 listopada 2023 odbył się 46 Rajd Granicami Miasta zorganizowany przez Komisję Turystyki Pieszej Oddziału PTTK w Jaworznie. Na trasę wyruszyliśmy z Jeziorek, skrajem Obszaru Natura 2000” Łąki w Jaworznie, dalej Góra Chrzanowska, Góra Przygoń i Rezerwat Przyrody Dolina Żabnika. Pogoda nas nie rozpieszczała; trochę deszczu, pierwsze płatki śniegu, błoto. Prawdziwym turystom to jednak nie przeszkadzało. W dobrych humorach dotarliśmy na metę w Ciężkowicach.

Wolontariusz z klasy 7b zorganizowali zbiórkę marchewek dla koni z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Dzięki temu dzieci po zakończonej hipoterapii będą mogły podziękować swoim czterokopytnym przyjaciołom za ciężką pracę, która wykonują każdego dnia. Czym jest  hipoterapia:  należy  ona do metod rehabilitacji psychoruchowej z wykorzystaniem koni. Można ją wykorzystać niezależnie od wieku,  najczęściej hipoterapia wykorzystywana jest w czasie rehabilitacji dzieci i młodzieży. Kontakt z końmi sprawia, że pacjenci łatwiej radzą sobie z lękiem, emocjami i komunikowaniem się ze światem. Ta forma rehabilitacji jest ogromnym wsparciem dla osób z autyzmem, zespołem Downa, ale też dla osób po amputacjach.

 

Jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w miejskich obchodach Święta Odzyskania Niepodległości.

W uroczystościach reprezentował nas poczet sztandarowy w składzie: 

Hanna Boborowska, Alicja Bojko, Maja Drobniak,Zofia Urbanik, Tymoteusz Drobniak, Paweł Jachymczyk

10 listopada w Szkole Podstawowej nr 15 odbyły się obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji uroczysty apel przygotowały klasy 5a i 6a wraz z wychowawcami.

W klasie 6b odbyła lekcja dotycząca świadomości na temat Zespołu Downa, przeprowadzona przez Panią Iwonę Szumilas-Gurgul. Uczniowie dowiedzieli się, że Zespół Downa to zespół cech, które są wynikiem obecności dodatkowego chromosomu 21 w komórkach ciała. W każdej komórce ciała powinno znajdować się 46 chromosomów, w przypadku zespołu Downa zamiast pary (dwóch) chromosomów 21. występują trzy. Na koniec prelekcji klasa otrzymała certyfikat pod którym podpisali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W nagrodę wszyscy otrzymali słodki poczęstunek przygotowany przez naszą prelegentkę.

Dzień Dyni

W  piątek  w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dyni. Z tej okazji sporo się działo.

W tym dniu obowiązywał kolor pomarańczowy oraz różnego rodzaju stroje  dyniowe.

Klasy wzięły udział w konkursie na dyniową dekorację drzwi, a na świetlicy szkolnej odbyły się gry i zabawy dyniowe. Do wspólnej zabawy przyłączyli się również pracownicy administracji i obsługi.

W naszej szkole jest wesoło.

 

 

# Szkoła Pamięta. Paczka dla Bohatera

Kolejne Pakowanie paczki dla naszych polskich bohaterów w ramach ogólnopolskiej akcji Paczka dla Bohatera.

W naszej szkole w ramach akcji szkoła pamięta uczniowie mogli zapoznać się ze sprzętem chirurgicznym oraz sposobami leczenia żołnierzy w czasie I i II wojny światowej. W tamtych czasach medycyna wojskowa koncentrowała się wokół szpitali polowych i punktów opatrunkowych za liniami frontu. Ważne było dla wszystkich, żeby pacjenci byli dostarczeni do szpitala tak szybko, jak to jest tylko możliwe, a leczenie musi się zacząć jeszcze przed ich przybyciem do szpitala. W czasie tej prelekcji uczniowie mogli się dowiedzieć bardzo wiele na temat opieki i organizacji Lazaretu.

 

W dniach 16-22 października 2023 roku odbywał się OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY pod hasłem „TALENT I PRACA – TO SIĘ OPŁACA!”.

W ramach projektu uczniowie KAMIL JAROCH i IGNACY MAJMUREK wzięli udział w multimedialnym konkursie „TALENT-SHOW”.

Uczniowie klas VII uczestniczyli w warsztatach „Mam talent – czy to moja droga do kariery”. W trakcie realizacji tematu próbowali sprecyzować pojęcie „talent”, określić jakie istnieją szanse i zagrożenia jego rozwoju, a także zaprezentowali swoje uzdolnienia.

70 lat Oddziału PTTK w Jaworznie

21 października 2023 r. w sali teatralnej ATElier Kultury w Jaworznie odbył się Jubileusz 70-lecia Oddziału PTTK  w Jaworznie. Podczas tej uroczystości przedstawiono historię działalności oddziału, której częścią jest również Szkoła Podstawowa nr 15 . Od wielu już lat uczniowie i rodzice uczęszczający na rajdy  zdobywają puchary za zajęcie I miejsca w mieście w turystyce pieszej. Podczas uroczystości wręczono wiele odznaczeń i dyplomów dla zasłużonych członków PTTK, nauczycieli i przyjaciół oddziału. Zarząd Główny PTTK jako wyraz szczególnego uznania, za pomoc i współdziałanie przyznał DYPLOM HONOROWY PTTK Szkole Podstawowej nr 15 im. Jana Brzechwy w Jaworznie oraz pani Annie Monsior dyplom za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa.

 

Turystyczny Dzień Nauczyciela

14 października odbył się Rajd „Dzień Nauczyciela z KTP” na Szlaku Pomników Przyrody. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Ciasnej, następnie przez Pawełki udaliśmy się do Kochanowic.15-kilometrową trasę przebyliśmy w towarzystwie słońca, pięknych jesiennych barw i 37 wytrwałych piechurów.

 

W dniu 18 października 2023r uczniowie klasy 3a odwiedzili Muzeum Miasta Jaworzna. Wzięli udział w warsztatach „Pióro, czy klawiatura”, podczas których zostali zapoznani z historią piśmiennictwa, dowiedzieli się, jak dawniej ludzie się ze sobą porozumiewali, czym pisali. Mieli okazję samodzielnie pisać prawdziwym, gęsim piórem. Było to dla uczniów kolejne, ciekawe doświadczenie. Po zakończonych zajęciach uczniowie uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez Dyrektora muzeum Pana Przemysława Dudzika pt. „Spacerownik architektoniczny po Jaworznie”, podczas których poszerzyli swoje wiadomości na temat zabytków naszego miasta.

 

BohaterON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, jej celem jest upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego. Działalność  BohaterOnu  jest nastawiona również na promocję historii Polski XX wieku. Projekt ten ma edukować Polaków, bazując na historiach powstańców. Nasza szkoła co roku bierze udział w tej akcji, by krzewić postawy patriotyczne.

Ruszyła zbiórka żywności w ramach akcji „Paczka dla Bohatera”. Paczka nasza zawiera produkty żywnościowe oraz chemię. Nasz szkoła w powyższej akcji bierze udział co roku, jest to wyraz naszej wdzięczności dla tych pokoleń, które nie myślały o sobie, tylko myślały o tych, co przyjdą po nich, czyli o nas.

 

W środę 11 października klasy I- III brały udział w niezwykle kreatywnych i ciekawych warsztatach pt. „Malowanie na wodzie”. Uczniowie przy  użyciu specjalnych farb, korytka z wodą oraz patyczków, wyczarowywali na wodzie ekspresyjne kształty. Łącząc swoje ulubione barwy, kreowali obrazy, które następnie przenoszone były na powierzchnię doniczek. Po wyschnięciu pomalowanych powierzchni dzieci sadziły w swoich doniczkach urokliwe wrzosy i zielone drzewka. Warsztaty bardzo podobały się uczniom, o czym świadczyły ich uśmiechy i wielkie zaangażowanie podczas zajęć. 

W piątek 13 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się Uroczystość Pasowania na Uczniów klasy pierwszej. Długo wyczekiwane wydarzenie, podczas którego uczniowie klas pierwszych mogli zaprezentować występ artystyczny i pochwalić się swoimi zdolnościami recytatorskimi oraz wokalnymi.Dzieci wspaniale udowodniły, że zasługują na to, by zostać prawdziwymi uczniami. Po ślubowaniu Pani Dyrektor Marta Kaszuba dokonała aktu pasowania na ucznia, dotykając dużym ołówkiem ramienia każdego pierwszoklasisty. Następnie prawdziwym już uczniom klas pierwszych, zostały wręczone upominki.Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. W szczególności pierwszakom, ale i całej społeczności uczniowskiej życzymy owocnego i spokojnego roku szkolnego 2023/2024.

Dumni z Powstańców   to coroczna akcja mająca na celu  upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego. Uczniowie naszej szkoły po raz koleiny wzięli w niej udział, by podziękować naszym polskim bohaterom za ich poświęcenie w walce o naszą wolność.

13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Życzenia dla wszystkich nauczycieli złożyła pani dyrektor – Marta Kaszuba. Klasy 5b i 5c w raz z wychowawcami zabrały nas za pomocą wehikułu czasu w podróż historyczną i pokazały polską szkołę i uczniów na przestrzeni dziejów.

 

W piątek w kasie 6b odbyło się spotkanie z asp. Michałem Dutkiem oraz mł. asp. Wojciechem Babińskiem. Głównym tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich.

 Na tym spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjantów. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły  się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów.

 Mamy nadzieję, że to spotkanie pozytywnie wpłynie na zachowanie dzieci  w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo – profilaktycznego naszej szkoły.

Spotkanie z policjantem

Corocznie, na początku roku szkolnego, w naszej szkole policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie spotykają się z pierwszoklasistami. 4 października uczniowie klas 1a i 1b utrwalili wiedzę na temat bezpiecznej drogi do szkoły i przepisów o ruchu drogowym. Mieli też możliwość spotkać się z policyjną maskotką Sznupkiem i usiąść za kierownicą radiowozu.

 

„SPRZĄTAMY DLA POLSKI”
Uczniowie klas 1b, 2a oraz 3a wzięli udział w ogólnopolskiej akcji, której celem jest promowanie odpowiedzialności społecznej oraz troska o środowisko naturalne.

28 września z okazji Dnia Chłopaka klasy I-III wybrały się do kina na piękny i wzruszający film familijny pt. ” O psie, który jeździł koleją”. Cudowna historia psa, który był wspaniałym przyjacielem, trafił w serca każdego dziecka. Uczniowie uwielbiają dni, kiedy mogą oderwać się od typowych lekcji, zintegrować z rówieśnikami i nauczycielami, więc ten dzień pozostanie długo w ich pamięci. 

Uczniowie naszej Szkoły kolejny już raz uczestniczyli w corocznych zajęciach przystanku naukowego Osobliwości Świata Fizyki i Prehistoria, organizowanych przez Uniwersytet Śląski Dzieci. Są to wykłady oparte na przeprowadzanych na żywo eksperymentach, prowadzone przez osoby pracujące na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki.

Oryginalnie wykonywane eksperymenty prowadzone z udziałem uczniów, nie tylko zaskakują i budzą emocje, ale pozwalają na zrozumienie pojęć, zasad i praw fizyki bez wcześniejszej znajomości tej części wiedzy, której dotyczą.

W tym roku zajęcia podzielony były na części o nazwach Na grzbietach fali Niebezpieczny przyjaciel – ogień. Podczas eksperymentów w pierwszej części uczniowie zapoznali się ze zjawiskami związanymi z różnymi falami, ich rozchodzeniem się, oddziaływaniem z materią. Zobaczyli również, jak można wykorzystać najprostszą wiedzę o falach w różnych dziedzinach życia – muzyce, sporcie, kuchni czy komunikacji.

W ramach eksperymentów poświęconych ogniu, uczniowie odkrywali różne aspekty fizyczne towarzyszące spalaniu i dowiedzieli się, jak z nim walczyć – ogień jest nie tylko przydatny ludziom, ale również bardzo niebezpieczny. Przedstawiono tam uczniom doświadczenia pokazujące świat światła, ciepła, temperatury. Uczniowie mogli przekonać się jak ważną rolę w życiu człowiek odgrywają takie zjawiska fizyczne jak przewodnictwo i promieniowanie cieplne oraz konwekcja.

Tegoroczny Przystanek Prehistoria poświęcony był wulkanom. Ich erupcje obserwowane z odpowiedniej odległości bywają bardzo widowiskowe. Jednakże są również ogromnie niebezpieczne dla środowiska przyrodniczego, a w szczególności dla ludzi, gdyż znaczna część społeczeństwa żyje w ich sąsiedztwie. Dlatego przewidywanie ich erupcji jest kluczowe dla cywilizacji ludzi. Autor pokazu, będący przy okazji również autorem podręczników przyrody dla szkół podstawowych, przybliżył uczestnikom zajęć problemy współczesnej wulkanologii. Przedstawił również zagrożenia związane z wulkanami, zagrażające także i Polsce. Pomimo braku aktywności wulkanicznej w naszym kraju całkiem niedaleko naukowcy lokalizują jeden z najgroźniejszych wulkanów świata.

Od kilku dekad bardzo intensywnie rozwija się nauka, która wyrosła z fizyki i nabiera coraz większego znaczenia dla bezpieczeństwa wszystkich zamieszkujących Ziemię – astronomia. Dlatego też tegoroczne zajęcia w części poświęcone były także najnowszym osiągnięciom badań – wbrew pozorom – niezwykle ważnych obiektów astronomicznych. Czarne dziury to obszary przestrzeni, w których grawitacja jest tak silna, że nic nie może się z nich wydostać, nawet światło. Przedstawiono uczniom garść wiadomości z tej dziedziny wiedzy oraz możliwości jakie niesie ich zastosowanie np. w technice komputerowej.

Niektórych uczniów tematyka zajęć zainteresowała tak, że odważnie zadawali różne pytania związane z poruszoną tematyką.

W dniu 2 października przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem uczestniczyli w inauguracji „Młodych jałmużników”, w którym spotkali się z ks.Bp Grzegorzem Kaszakiem, a także mistrzem olimpijskim z Tokio w chodzie na 50kg – Panem Dawidem Tomalą. Spotkanie odbyło się w Sali Widowiskowo-Sportowej „Muza” w Sosnowcu i zgromadziło uczniów-wolontariuszy z terenu całej naszej diecezji.

 

28 września obchodziliśmy w szkole Dzień Jabłka. Z tej okazji została zorganizowana zbiórka jabłek dla koni, które służą do hipoterapii z Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu.

 

Dziadkowie z wnukami, rodzice z dziećmi , nauczyciele z uczniami wzięli udział w sobotę 23 września 2023 w X Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej zorganizowanej przez PTTK Jaworzno. Rajd przebiegał trasą Hutki-Kanki, rzeka Centuria, Chechło, Pustynia Błędowska, Błędów. Podczas wędrówki towarzyszył nam deszcz, ale byliśmy na niego przygotowani i nie był dla nas straszny podczas marszu przez otaczające nas lasy i piaski pustyni.

Wyjazd do Polanicy Zdrój
Klasy 2a i 3a drugi tydzień roku szkolnego, spędziły w Polanicy Zdrój. Codzienne spacery, zajęcia, warsztaty pozwoliły poznać tamtejszą uzdrowiskową okolicę. Uczniowie mieli okazję także zobaczyć Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, gdzie wzięli udział w warsztatach czerpania papieru. Wycieczka była w pełni udana, a słoneczna pogoda dodatkowo umiliła spędzony tam czas.

 

15 września w klasie I b obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności, odwagi i zabawy. W ten dzień uczniowie pięknie reprezentowali się w strojach ozdobionych w kropki. Obejrzeli również edukacyjną bajkę pt. ” The Dot”. Wyrażali swoją ekspresję twórczą poprzez ozdabianie swojej  kropki oraz prezentowali talenty na wyjątkowym krzesełku talentów. Ciekawych rozmów i zabawy nie było końca. To był wspaniały dzień!

15 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kropki z tej okazji dzieci, nauczyciele oraz personel szkoły postanowili przyłączyć się do kropkowej zabawy. Było wesoło i kolorowo, w naszej placówce nie tylko się uczymy ale również tworzymy piękne wspomnienia.

 

Uczniowie klasy 6b odwiedzili i uporządkowali miejsce upamiętniające ofiary jaworznickiego obozu pracy. Zapalone zostały również znicze, uczczono zmarłych minutą ciszy.

Druga wojna światowa rozpoczęta niemiecką napaścią 1 września 1939 r. była największą katastrofą w dziejach Polski. Jej skutkiem były olbrzymie straty w ludności cywilnej oraz niepowetowane zniszczenia dóbr kultury. Kraj wyłonił się z niej w innym kształcie terytorialnym, ustrojowym  i demograficznym.  Dla tego w 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej uczennice klasy 5c  odwiedziły miejsca pamięci ofiar tej wojny.

4 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Uroczyste powitanie przygotowały klasy 7a i 8a. Kilka ciepłych słów do uczniów skierowała Pani Dyrektor – Marta Kaszuba. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności.

Rok szkolny 2022/2023

Skończył się rok szkolny, nadeszły upragnione wakacje. Poniżej fotorelacja z uroczystości zakończenia roku szkolnego i muzycznej podróży po Polsce, w którą zabrały nas klasy 4a i 4b.

21 czerwca uroczyście zostali pożegnani uczniowie klas ósmych, którzy zaraz staną się absolwentami Szkoły Podstawowej nr 15. Były to bardzo wzruszające chwile. W imieniu wszystkich nauczycieli ósmoklasistów pożegnała pani dyrektor – Marta Kaszuba. Były podziękowania, gratulacje, życzenia, wręczono dyplomy wzorowego ucznia, listy gratulacyjne za godne reprezentowanie szkoły. Podziękowano również rodzicom zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły. Występ artystyczny przygotowały klasy 2a i 3b wraz ze swoimi wychowawcami. Pięknym podsumowaniem tej uroczystości była projekcja zdjęć z ośmiu lat nauki w naszej szkole.

 

16 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej nr 15 odbył się tradycyjny festyn rodzinny. Od wielu lat cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem, na co wpływ na pewno ma niesamowita atmosfera, wspaniali goście, pyszne jedzenie, kuszące nagrody oraz mnóstwo atrakcji. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od września, zaangażowani w nie byli wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

W dniach 5-9 czerwca 2023 roku, uczniowie klasy 2a i 3b wraz z wychowawcami p. B. Martyką i p. R. Piecyk przebywali w Domu Wczasów  Dziecięcych Green Rest w Dusznikach Zdroju. W czasie pobytu dzieci  miały możliwość integrowania się, obcowania ze sobą poza murami szkoły. Uczestniczyły w różnorodnych zajęciach terenowych, spacerach, wycieczkach, zabawach dydaktycznych, turniejach sportowych, grach zespołowych.  Wzięły również udział w konkursie plastycznym na Logo Pokoju i  konkursie Mam Talent. Podczas warsztatów plastycznych samodzielnie wykonywały zwierzęta i kwiaty z koralików Hama i malowały odlewy gipsowe. Przyjemnych wrażeń dostarczały wieczorne dyskoteki. Zorganizowano  dla nich wycieczkę do Muzeum Zabawek w Kudowej Zdroju, podczas której zwiedziły muzeum i własnoręcznie wykonały drewnianą zabawkę. Odwiedziły również Ekocentrum –  ośrodek edukacyjno-wystawienniczy Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie mogły lepiej poznać walory przyrodnicze i kulturowe Gór Stołowych.  Przeżyciem dla nich było również wspólne spożywanie smacznych posiłków przy stole. Do utrzymania porządku w pokojach motywował je konkurs czystości. Ogromne było zaangażowanie dzieci i uczestniczenie w licznych konkursach, czego dowodem są przywiezione dyplomy, nagrody i niezapomniane wrażenia. Było po prostu Suuuuuuper!!!

„Warszawa da się lubić…Tu szczęście można znaleźć… Tutaj serce można zgubić…” (Adolf Dymsza)

6 i 7 czerwca uczniowie klas 8a, 8c i 7a wraz z opiekunami zwiedzali naszą stolicę. Zobaczyli najważniejsze miejsca, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, a słoneczna pogoda była wspaniałym dodatkiem do tej przygody.

1 czerwca uczniowie klasy 1a mieli okazję zjeść pyszny deser w restauracji Duet oraz pobawić się w tamtejszym ogrodzie. Nie zabrakło także malowania twarzy. Był to miły dzień…

 
W dniu 18 maja 23r uczniowie klasy 2a odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną i Muzeum Miasta Jaworzna. Celem tej wycieczki było pokazanie dzieciom jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady, jak wyglądają poszczególne pomieszczenia i czym się od siebie różnią oraz w jaki sposób należy poruszać się po księgozbiorze, by bez problemu odnaleźć właściwą książkę. Ponadto dzieci dowiedziały się, jakie warunki trzeba spełnić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Zobaczyły także, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Uczniowie samodzielnie wykonali zakładkę do książki i wzięli udział w warsztatach muzycznych i  nauczyli się grać na Bum Rurkach.
 
Następnie dzieciaki udały się do Muzeum Miasta Jaworzna. Pobyt w muzeum był okazją do bezpośredniego obcowania ze sztuką muzealną. Przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i realizację edukacji regionalnej.
 
22.05.23r. dziewczynki i chłopcy z klasy 2a odbyli wycieczkę do Wioski Indiańskiej.
Celem wycieczki było przybliżenie indiańskiej kultury najmłodszym, zapoznanie się ze zwyczajami, tradycjami i obrzędami indiańskimi, które szczególnie działają na wyobraźnię dziecięcą i niosą pożyteczne wartości związane z umiejętnością życia w grupie.  Indiańska wioska była imitacją obozowiska Indian z Wielkich równin Ameryki Północnej. Dzieci zobaczyły jak wygląda indiański namiot – tipi. W jednym z nich była wystawa strojów, broni i sprzętu codziennego użytku. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorów strzelali z łuku, grali na bębnach, pokonywali indiański tor przeszkód, z pomalowanymi buziakami, zadowoleni i pełni nowych wrażeń wrócili do szkoły. Było super!!!
 
 

         

   20 maja 2023 wyruszyliśmy na spacer w duchu Miłośnika Ziemi Jaworznickiej, zorganizowany przez Komisję Turystyki Pieszej PTTK . Wędrówkę rozpoczęliśmy w Byczynie, następnie przeszliśmy przez Jeziorki do Wilkoszyna. Później Park Chrząstówka i zejście do Rynku gdzie nastąpiło zakończenie rajdu. Mimo 15 km w nogach zarówno humory jak i pogoda nam dopisała.

19 maja klasy 4a, 4b i 4c uczestniczyły w wycieczce przyrodniczo – historycznej do Ojcowa. Wspaniale, aktywnie spędzony wspólny czas.

16 maja klasa 1a uczestniczyła w warsztatach zielarskich, miała okazję pogłaskać żyjące w zagrodzie zwierzęta, zjeść przepyszne rzemieślnicze lody i miło ze sobą spędzić czas. Wszystko te atrakcje czekały na nich w Zagrodzie i Ogrodnictwie Niezłe Ziółka w Mikołowie. 

W dniu 27 kwietnia odbyła się wycieczka edukacyjna dla uczniów z klas 2a i 3b. Celem był relaks i dobra zabawa w Funzeum – Muzeum Światła i Koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą.
Mieliśmy możliwość dowiedzieć się, czym jest pryzmat i co nie jest kolorem. Dzieciaki wspaniale bawiły się
w otoczeniu mnóstwa kolorów i pięknych zaskakujących aranżacji. Odwiedziły fluorescencyjny las, pokój nieskończoności, kryształową komnatę, salę księżycową wraz z planetami. Miały okazję pograć na pianinie podłogowym o długości 12 metrów. W Funzeum uczniowie mogli ożywić pokolorowaną przez siebie
w interaktywnym akwarium. Zwiedzanie dostarczyło nam niezapomnianych przeżyć, mieliśmy okazję, by puścić wodze fantazji. To była wspaniała wycieczka.

Klasa 3 b w ramach wychowania patriotycznego w zespołach tworzyła lapbooka patriotycznego o naszym kraju. Dzięki takiej nauce przez zabawę uczniowie mogli zapoznać się ze strojami ludowymi, parkami narodowymi, herbami województw itp.

W nasze szkole z okazji zbliżających się świąt majowych została zorganizowana gra domino. Celem tej gry było poznanie z czego słynie nasz piękny kraj. W całej szkole zostały ukryte obrazki z kodami QR. Zadaniem uczniów było zeskanowanie kodu, który podpowiadał im  jakiego kolejnego obrazka powinni poszukać, by ułożyć domino według kolejności, zaczynając od mapy Polski, a kończąc na pierogach. Uczniowie na kartkach zapisywali kolejność obrazków. Do zabawy przyłączyli się również nauczyciele.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto jest  obchodzone 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Nasza szkoła również uroczyście obchodzi ten dzień. Piętnastka biało – czerwona.

Z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 28 kwietnia cała szkolna społeczność uczestniczyła w uroczystym apelu, który przygotowały klasy 4a i 5a.

Góry możliwości – miasto aktywności

Piechowice

W dniach od 17 do 21.04.2023 uczniowie z klasy 6a, 6c i 5a wyjechali do zielonej szkoły do Piechowic. Podczas pobytu w Karkonoszach na uczniów czekało wiele atrakcji: górskie wędrówki, poznawanie flory i fauny, zwiedzanie pobliskiej okolicy, gry i zabawy zręcznościowo- zwinnościowe, spacer po niebie, dyskoteka , ognisko. Kolejną niespodzianką był przejazd pociągiem do Szklarskiej Poręby, a tam zwiedzanie huty szkła, udział w warsztatach i wystawie klocków Lego. Oprócz tego integracja klasowa i międzyklasowa, wspólne posiłki, gry i zabawy w pokojach wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Z uśmiechami na twarzy dzieci wróciły do domów, po cichu planując już kolejny wyjazd.

W piątek 21 kwietnia z okazji Dnia Ziemi przygotowano dla klas III tematyczne zabawy prowadzone metodą stacji. Emocje były ogromne. Z kolei na starsze klasy czekały zadania zapisane w kodach QR. Zagadki dotyczyły zagadnień związanych z ochroną naszej cudownej planety Ziemi.

Jednorożec to mityczne stworzenie posiada magiczną symbolikę. Jego róg jest znany każdemu ze swoich niezwykłych sił. Przychodząc do nas, jednorożec przypomina nam o naszej wewnętrznej mocy, celu naszej duszy i magii, która kryje się w każdym z nas.

Jednorożec to mityczny biały koń z rogiem na środku czoła. Opis ten jest zgodny ze starszym folklorem i naszym nowoczesnym obrazem zwierzęcia. Jednak niektórzy myśląc o jednorożcu wyobrażają go sobie zupełnie inaczej. W wielu mitach jednorożec przybiera różnorodne kształty.

W naszej szkole obchodziliśmy dzień jednorożca chcąc w ten sposób wprowadzić trochę magii do murów szkolnych.

Uczniowie klas 2a i 3b wraz z wychowawcami -p. B.Martyką i p.R.Piecyk w dniu 12 kwietnia 2023r odwiedzili Planetarium w Chorzowie. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o Układzie Słonecznym, przedstawienie miejsca Ziemi i innych planet we Wszechświecie. Podczas seansu „W królestwie planet” dzieci poznały podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity.  Uczniowie dowiedzieli się, co można zobaczyć na niebie, gdy Słońce idzie spać. W czasie „podróży” rakietą po Układzie Słonecznym  mogli zobaczyć jak wygląda z bliska powierzchnia Księżyca i Marsa, jak wyglądają pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Dzieci dowiedziały się również, że nie można wylądować na każdej planecie, gdyż nie wszystkie mają powierzchnię, a składają się z chmur i wiatrów. Poznały także ciekawostki o gwiazdach i największej z gwiazd -Słońcu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały seans.

W roku 2023 Dzień Tęczy przypada na 3 kwietnia

To piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto – nosi ono nazwę „Find a Rainbow”. 3 kwietnia warto więc trzymać liczyć na deszcz, bo wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uwiecznić na niebie tęczę.

W naszej szkole też obchodziliśmy Dzień tęczy. Z tej okazji uczniowie musieli się ubrać w kolory występujące w tęczy. Podsumowaniem tego dnia było wspólne tęczowe zdjęcie. Efekt końcowy zapiera dech w piersi.

 

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów.  Dla tego nasza szkoła z okazji Dania Świadomości Autyzmu zaświeciła się na niebiesko.

 

30 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień w pidżamie. Jak witać na zdjęciach wszyscy bawili się doskonale.

Uczniowie 6a i 6c klasy w ramach zajęć plastycznych mieli naszkicować portret żołnierza wyklętego, natomiast klasa 3b miała za zadanie narysować symbole żołnierzy niezłomnych. Wszystkich prac została wykonana wystawa. Jesteśmy dumni z naszych uczniów oraz z ich postawy patriotycznej.

25 marca 2023 odbył się 24 Rajd „ Powitanie wiosny” zorganizowany przez PTTK Jaworzno.

25 osobowa drużyna z naszej szkoły wyruszyła na trasę – Smoleń, Park Jurajski, Dolina Wodącej z Grodziskiem Pańskim i na koniec – zamek Pilcza. Podczas wędrówki czekały na nas liczne atrakcje – przyrodnicze: zawilce, przebiśniegi, przylaszczki, wilcze łyko, żabi skrzek i dorosłe żaby,- historyczne – ruiny zamku, – atmosferyczne –słońce, deszcz, a nawet grad. Do dziś nurtuje nas pytanie, czy spotkaną w kałuży żabą nie był czasem książę z pobliskiego zamku . Niestety żadna z dziewcząt nie chciała tego sprawdzić. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Jaworzna i już dziś planujemy kolejną wędrówkę. Zapraszamy!

21 marca uczniowie klasy 7a i 8c wraz wychowawcami poszukiwali wiosny nad zalewem Sosina.

Z okazji pierwszego dnia wiosny w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wianka.

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a vis
Zapachniało zajaśniało wiosna ach to ty
Wiosna wiosna wiosna ach to ty

Jak śpiewał Marek Grechuta.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Data obchodów nie jest przypadkowa. Dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Data ta wiąże się również z istotą tego zaburzenia – trisomią 21 chromosomu, powodującą zespół wad wrodzonych u osób nią dotkniętych.  Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki. Wkładając w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary okazujemy solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, długie lub krótkie, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.

W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy również kolorowo i skarpetkowo.

 
21 marca uczniowie klas młodszych w tradycyjnym pochodzie pożegnali zimę, a powitali wiosnę. Z okrzykami radości, z uśmiechem na twarzy, z kwiatami i specjalnie na tą okazję przygotowanymi Marzannami, przywitali wiosnę – teraz tylko czekamy na prawdziwą, wiosenną pogodę!
 
Uczniowie klasy 6 b i 6 c w ramach zajęć z biologii mieli zrealizować projekt mający na celu poznanie budowy i występowania bezkręgowców żyjący na naszej planecie. Efekt projektu przeszedł najśmielsze oczekiwania!
 
 
W związku z tym, że miesiąc marzec jest poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych, w naszej szkole zostały przeprowadzone prelekcje. Mgr Elżbieta Leja dobrała materiały odpowiednie do wieku tak, by w jak najlepszy sposób przekazać uczniom historię niezłomnych.
 

no images were found

 
Cały marzec jest poświęcony żołnierzom wyklętym. 9 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Żołnierza Wyklętego.  Z tej okazji uczniowie ubrali się w koszulki z podobizną żołnierzy wyklętych  oraz przygotowali symbole żołnierzy  niezłomnych. Jak widać na zdjęciach w naszej szkole  mamy wielu patriotów. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

no images were found

 
W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto  upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 . Nasza szkoła, jak co roku bierze udział w biegu i po raz kolejny  uczniowie naszej szkoły stoją na podium. Tym razem Agata Rzędzicka dotarła do mety jako druga.  Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału w tym patriotycznym wydarzeniu.  Nasi wolontariusze z Caritasu byli angażowani w zbiórkę w czasie biegu.
 
8 marca w naszej szkole można było zaprezentować swoją szaloną, a może wymarzoną fryzurę. Wielkie brawa dla odważnych! 
 
Uczniowie klasy 2a i 3b wraz z wychowawcami –  p.B. Martyką i p. R. Piecyk odwiedzili Centrum Edukacji Przeciwpożarowej przy Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy na temat pracy strażaka, poznanie zagrożeń związanych z pożarem, wypadkiem drogowym, katastrofą budowlaną. Uczniowie mieli okazję obejrzeć tragiczne skutki wymienionych zagrożeń. Uczniowie zostali również zapoznani z zasadami bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych, gazowych i wentylacyjnych. Dowiedzieli się także, jak bardzo niebezpieczny jest czad. Dzieci miały okazję usiąść za kierownicą wozu strażackiego, przymierzyć hełm, a także gasić pożar. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru oraz do kogo zwrócić się o pomoc. Niewątpliwie wycieczka sprzyjała osiągnięciu tych celów. Wielu uczniów po wycieczce przyznało, że w przyszłości chciałoby zostać strażakiem.
 

Invalid Displayed Gallery

Uczniowie klas IV w ramach zajęć z przyrody zaznajamiali się z tematyką uzależnień. Wykonali plakaty ukazujące ich negatywny wpływ na zdrowie i życie człowieka

Invalid Displayed Gallery

 
Klasy pierwsze były na spektaklu pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Widowisko bardzo nam się podobało. Dodatkową atrakcję stanowiły króciutkie warsztaty teatralne, w których dzieci chętnie uczestniczyły.
 

Invalid Displayed Gallery

Spotkanie z alpakami
 
Naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście: Bolek i Lolek- alpaki, wraz ze swoją opiekunką panią Ewelina. Uczniowie klas 1a, 1b i 3b dowiedzieli się wiele ciekawostek na temat tych przyjaznych zwierząt, a potem mogli je karmić, głaskać, czesać, przytulać i spacerować w ich towarzystwie. Było wiele dziecięcej radości i już wiemy, że alpaki przyjadą do naszej szkoły ponownie, bo są kolejni ochotnicy, którzy chcieliby poznać te zwierzęta bliżej i pobyć w ich towarzystwie.
„Tato! Kupujemy alpakę!”- czy tylko jeden tata usłyszał taką informację po tym spotkaniu? Jesteśmy ciekawi…

Invalid Displayed Gallery

W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w uczniowie obejrzeli film edukacyjny dotyczący zagrożeń, jakie czyhają na nich w sieci. Uczniowie wykonali również plakaty dotyczące omawianego na lekcjach tematu, które zostały powieszone na korytarzu szkolnym.

Invalid Displayed Gallery

Nasza szkoła, chcąc zadbać o zdrowie swoich uczniów, włączyła się w realizację projektu „Stop otyłości dziecięcej”. Głównym założeniami tego projektu były: profilaktyka zdrowego trybu życia w grupie wiekowej 11-15 lat, nauka zdrowych nawyków żywieniowych, popularyzacja wiedzy dietetycznej oraz propagowanie aktywności fizycznej. Podczas różnorodnych zajęć odbywających się w ramach tego przedsięwzięcia, uczniowie mogli dowiedzieć się jak otyłość negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci, w jaki sposób tworzyć zbilansowane jadłospisy dla dzieci i młodzieży, jak aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej podczas pogadanek, wykładów, projekcji filmów edukacyjnych, gdzie uczniowie naszej szkoły mogli między innymi nauczyć się obliczania kaloryczności posiłków, młodzi ludzie mieli okazję także wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce. Z wielkim zapałem przygotowywali zdrowe śniadania i przekąski, kolorowe kanapki oraz sałatki owocowe. Najmłodsi uczniowie w oryginalny sposób pokazali, że doskonale wiedzą, co jest zdrowe i zorganizowali warzywny teatrzyk. Natomiast młodzież naszej szkoły przygotowała tematyczne prezentacje multimedialne oraz piramidy żywienia w formie prac plastycznych i plakatów. Oczywiście nie zabrakło aktywności fizycznej. Uczniowie wykorzystując uroki przyrody wychodzili na łyżwy, długie spacery po okolicy, a kiedy sprzyjała aura, lekcje wychowania fizycznego spędzali na świeżym powietrzu. Udział w tym projekcie przyniósł nie tylko wymierne skutki dla naszych uczniów w postaci poszerzenia swojej wiedzy czy możliwości spędzenia w sposób niekonwencjonalny lekcji w-f. Dzięki aktywności uczniów i pracy nauczycieli koordynujących wszystkie działania szkoła uzyskała tytuł „Szkoły dbającej o zdrowie uczniów”.

Invalid Displayed Gallery

 

Dnia 12 stycznia 2023 r. uczniowie klasy 2a mieli okazję odwiedzić Jadłodajnię Miejską w Jaworznie. Pani Ewa Kamysz – Szczęch zapoznała nas z funkcjonowaniem Jadłodajni, jej zadaniami oraz osobami tam pracującymi. Najpierw dzieciaki zwiedziły lokal i obserwowały pracę kucharzy, którzy przygotowywali pyszne obiady. Następnie odbyła się dyskusja na temat prawidłowego, zdrowego odżywiania. Na koniec wycieczki uczniowie zostali zaproszeni na salę konsumencką i spożywali pyszny, zdrowy obiad.
Odwiedziliśmy również Hospicjum im. Św. Brata Alberta w Jaworznie. Uczniowie zaprezentowali piękne Jasełka, a następnie odbyło się wspólne kolędowanie z Personelem i Podopiecznymi Hospicjum. Było świątecznie i bardzo wzruszająco. Pobyt dostarczył uczniom wiele niezapomnianych wrażeń.

Invalid Displayed Gallery

W dniu 15 grudnia 2022r, uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, podczas której dowiedzieli się „Jak bezpiecznie należy korzystać z Internetu”. Następnie dzieciaki obejrzały film pt. „Opowieść Wigilijna”.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Miasta Jaworzna. Uczniowie wzięli udział
w zajęciach konstrukcyjnych i tworzyli ciekawe budowle z klocków Maple.

Invalid Displayed Gallery

Uczniowie klasy 7a uczestniczyli w zajęciach multimedialnych w zakresie fotografii i obróbki zdjęć. W ramach zajęć wykonali zdjęcia świąteczne oraz stworzyli własne kolaże, poznali elementy prawa autorskiego i podstawy programu Canva.

Invalid Displayed Gallery

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.

2 grudnia w naszej szkole zorganizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

Z tej okazji dzieci miały ubrać się na żółto, przygotowane zostały również prelekcje i gazetki na temat tolerancji i praw osób niepełnosprawnych.

Invalid Displayed Gallery

 

W sobotę 3 grudnia 2022 r. barwny  korowód wyruszył na trasę XV Rajdu Mikołajkowego zorganizowanego przez PTTK Jaworzno. Naszą pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Jeziorkach, przeszliśmy pod Górę Grodzisko, następnie do Parku Angielskiego i po ok. 9 km, meta na Starej Hucie. Tutaj w Mega Pizzy czekał na nas św. Mikołaj z prezentami, a do tego jeszcze gorąca herbata, smaczna pizza, wesoła muzyka oraz sesja  zdjęciowa ze świętym. Zadowoleni, najedzeni i pełni wrażeń udaliśmy się do domów , z nadzieją na kolejne spotkanie z Mikołajem już 6 grudnia.

Invalid Displayed Gallery

 

2 grudnia klasy czwarte uczestniczyły w mikołajkowej zabawie. Był to escape room, w którym uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury „Mikołajek”, a także sprytem i pomysłowością. Na koniec na wszystkich uczestników czekała pyszna niespodzianka.

Invalid Displayed Gallery

W dniach 02-03.12.2022 wolontariusze SKC wraz z dorosłymi opiekunami uczestniczyli w zbiórce produktów żywnościowych w ramach ogólnopolskiej akcji: „Tak, pomagam”, która odbyła się m.in. w sklepie „”Biedronka” w Jaworznie przy ul.Olszewskiego 5. Ze zgromadzonej żywności zostaną przygotowane paczki na Święta dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Łącznie udało się zebrać 325kg żywności! Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za udział w akcji i zaangażowanie!

Invalid Displayed Gallery

Andrzejki w klasie 1a

28 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa z udziałem przedszkolaków z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 12. Pierwszoklasiści chcąc przywitać młodsze dzieci, przygotowali krótką inscenizacje, która wprowadzić miała wszystkich w nastrojów wróżb i czarów. Zabawa była przeplatana wróżbami, tańcami przy muzyce i słodkim poczęstunkiem. Wszyscy bawili się świetnie, jednak zdecydowanie za krótko.

Invalid Displayed Gallery

16 listopada 2022r. uczniowie klasy IIa, IIIa i IIIb  wraz z opiekunami – p.B. Martyką, p.B. Molendą i p.R Piecyk zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.

Wycieczkę rozpoczęła zbiórka wszystkich uczestników w szkole,a następnie, po sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autokarze, grupa wyruszyła do Bochni, gdzie na uczniów czekali przewodnicy i wiele atrakcji do obejrzenia.

Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęto od zjazdu pod ziemię  szybem Campi. Zjazd windą  zrobiła na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem i noclegiem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zjedzenie smacznego obiadu, zabawy ruchowe i zrelaksowaniem się na dyskotece.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych.

Invalid Displayed Gallery

„ … żeby Polska była Polską…”

10 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z klasy 6c przypomnieli trudną historię naszej ojczyzny, która przez 123 lata była pod zaborami. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje. Na szczęście , dzięki patriotycznym sercom naszym pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane i żyjemy obecnie w niepodległym kraju.

Zgodnie z ceremoniałem szkoły na początku akademii wszyscy uczniowie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego biorąc jednocześnie udział w akcji #SzkołaDoHymnu”.

Invalid Displayed Gallery

Komisja Turystyki Pieszej PTTK w Jaworznie zorganizowała w październiku 2 rajdy, w których uczestniczyli uczniowie i rodzice z SP 15; 8 października – 12 kilometrowa trasa – Hutki- Kanki – Podzamcze z metą w Ogrodzieńcu. Piękna pogoda, malownicze przejście przez Rezerwat Góry Chełm to nie jedyne atrakcje. Grzybiarze wykorzystali każdy postój i wrócili do domu z dużą ilością dorodnych grzybów.

29 października – kolejny rajd na trasie Rudno – Alwernia. Tym razem do przejścia 10 kilometrów z niewielkimi podejściami pod górę. Zwiedzanie ruin Zamku Tenczyn w Rudnie oraz kościoła Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni odbywało się w przepięknej, jesiennej scenerii.

Invalid Displayed Gallery

 

W ramach akcji Szkoła Pamięta do naszej szkoły został przywieziony szpital polowy.
Uczniowie mogli obejrzeć sprzęt medyczny, który był używany przez lekarzy i sanitariuszy podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Uczniowie dowiedzieli się w jakich warunkach operowano rannych oraz jak lekarze i sanitariusze radzili sobie, gdy nie mieli dostępu do leków. To była bardo ciekawa lekcja historii.

Invalid Displayed Gallery

 

W ramach realizacji Podstawy Programowej dotyczącej poznawania różnych zawodów, uczniowie klasy 2a w dniu 27 października 2022r. spotkali się z panią adwokat – Anną Kasprzyk – Opuchlik. Pani adwokat zapoznała uczniów z zawodem adwokata, prokuratora, radcy prawnego, sędziego. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i aktywnością uczestniczyli w zajęciach, mieli nawet okazję przymierzyć togę adwokacką. Dnia 28 października 2022r. dzieci zwiedzały gmach Sądu Rejonowego w Jaworznie i spotkały się z Sędzią Sądu Rejonowego – panem Pawłem Wysockim. Zostali zapoznani z tajnikami funkcjonowania sądu i rolą prawa w życiu człowieka. Zajęcia były bardzo interesujące, znacznie poszerzyły i pogłębiły wiedzę uczniów.
Dziękujemy pani Annie Kasprzyk – Opuchlik za bardzo ciekawe zajęcia.

Invalid Displayed Gallery

27 października w naszej szkole obchodziliśmy Święto Dyni. W tym dniu obowiązywał kolor pomarańczowy. Jak widać na zdjęciach wszyscy chętnie przyłączyli się do dyniowej zabawy. To był piękny i wesoły dzień.

Invalid Displayed Gallery

20 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych wraz z pasowaniem na uczniów naszej szkoły. Część artystyczną przygotowali ósmoklasiści, chcąc w ten sposób przywitać najmłodszych członków społeczności uczniowskiej. Wszystkim Pierwszoklasistom życzymy powodzenia i mamy nadzieje, że chwile spędzone w murach naszej szkoły zapiszą się mile.

Invalid Displayed Gallery

 

20 października klasy pierwsze z naszej szkoły oglądały spektakl pt.”Plastusiowy Pamiętnik” wystawiany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Znowu dobrze się bawiliśmy, zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Invalid Displayed Gallery

Dnia 20 października 2022 r. uczniowie klasy 2a udali się na wycieczkę do piekarni p. S. Bigaja. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza i sposobu powstawania chleba.

Na początku weszliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Pan S. Bigaj dokładnie opowiedział nam, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się z kolejnymi etapami wypieku chleba. Obserwowaliśmy, jak w ogromnej elektrycznej dzieży mieszano składniki na chleb. Następnie ciasto trafiło do specjalnej maszyny porcjującej. Mieliśmy również możliwość  samodzielnego przygotowania różnych bułeczek, które po upieczeniu z apetytem skonsumowaliśmy.  Na koniec uczniowie podziękowali za miłe przyjęcie oraz za to, że mogły zobaczyć, jak wygląda piekarnia.

Invalid Displayed Gallery

BohaterON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego. Projekt edukuje Polaków, bazując na historiach powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

My, jak co roku  bierzemy udział w tej wyjątkowej kampanii, dzięki temu pamięć o naszych bohaterach jest wiecznie żywa. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

Invalid Displayed Gallery

 

19 października uczniowie klasy pierwszych z naszej szkoły uczestniczyli w Akademii Bezpieczeństwa zorganizowanej przez Urząd Miejski w Jaworznie. Dzieci poznały pracę policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Pierwszoklasiści w specjalnym miasteczku komunikacyjnym uczyły się jak zostać uczestnikiem ruchu drogowego oraz jak udzielać pomocy poszkodowanym. Świetnie się bawiąc wiele się nauczyliśmy!

Invalid Displayed Gallery

18 października klasy 4a, 4b, 4c oraz 5a wzięły udział w wycieczce do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Korzystając z pięknej pogody, uczniowie zwiedzili z przewodnikiem skansen i zagrody ze zwierzętami. Niezwykłą podróż w czasie stanowiła lekcja muzealna „W starej szkole”. Dodatkową atrakcją było wspólne ognisko.

Invalid Displayed Gallery

W naszej placówce odbył się cykl szkoleń dla dzieci pt. „Bezpieczny uczeń”, który został przeprowadzony przez Szkołę Krav  Maga El Krav. Celem szkolenia było uświadomienie dzieci jak mają unikać zagrożeń oraz w jaki sposób mogą na nie właściwie reagować. Metody i formy szkolenia zostały dopasowane do wieku uczestników. Mamy nadzieję, że dzięki temu dzieci z naszej szkoły w razie sytuacji niebezpiecznych wykorzystają zdobytą wiedzę.

Invalid Displayed Gallery

 

12 października klasa 7a udała się do Geosfery. Tam uczestniczyła w warsztatach Sowa.

Invalid Displayed Gallery

 

Sezon turystyczny- rozpoczęty!

17.09.22 r. uczniowie i rodzice z naszej szkoły wzięli udział w pierwszym – w tym roku szkolnym – pieszym rajdzie zorganizowanym przez Komisję Turystyki Pieszej Oddziału PTTK w Jaworznie. Trasa rajdu przebiegała przez Rezerwat Przyrody „ Dolina Mnikowska” oraz Rezerwat Przyrody „ Dolina Brzoskwini” i wynosiła ok. 9 km. Kolejnym punktem był przejazd do Nielepic i wejście na „ Skałę z Krzyżem”. Serdecznie zapraszam do udziału w kolejnych rajdach.

Invalid Displayed Gallery

 

28 września w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Ze względu na fakt, że nasz kraj jest jednym z największych producentów tego owocu w Europie, nasza szkoła też chciała podkreślić ogromna wartość  jabłka dla konsumentów na całym świecie. W środę uczniowie przynieśli do szkoły jabłka, różnych gatunków, kolorów, wielkości. W tym dniu wszyscy bawili się  wyjątkowo dobrze.

Invalid Displayed Gallery

Uczniowie z klasy 2a z okazji Dnia Chłopaka wspaniałe bawili się na kręglach w Grawitacji. Po zabawie dziewczynki i chłopcy posilili się pyszną pizzą, a w piątek 30 września czekał na wszystkich słodki poczęstunek

Invalid Displayed Gallery

23 września na terenie naszej szkoły odbył się piknik rodzinny. Fantastyczna atmosfera, przepyszne jedzenie, wspaniałe atrakcje, ciekawe konkurencje i atrakcyjne nagrody sprawiają, ze zawsze ta impreza cieszy się ogromną popularnością. Tak było i tym razem, nawet pogoda została specjalnie na ten dzień zamówiona:) Poniżej garść wspomnień.

Invalid Displayed Gallery

23 września w naszej szkole obchodziliśmy po raz 3 dzień szpilek. W tym dniu  dziewczyny  i nie tylko, mogły  założyć je w szkole. Jak widać na zdjęciach, wszyscy bawili się świetnie.

Invalid Displayed Gallery

Z okazji 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszej szkole została przeprowadzona prelekcja  w klasie 3a i 4c. Uczniowie obejrzeli film animowany pt. „ To było tu – niemiecki obóz dla polskich dzieci”. W filmie tym została przedstawiona rzeczywistość wojenna dzieci.  Po obejrzeniu realizacji uczniowie odpowiadali na pytania.  Aktywność podczas zajęć  została nagrodzona ocenami.

Invalid Displayed Gallery

Pierwsze spotkania z chemią w klasie VII. Uczniowie na zajęciach chemii wykonywali doświadczenia, których celem było wykonanie mieszanin jednorodnych i mieszanin niejednorodnych.

Invalid Displayed Gallery

 

1 września, pierwszy dzwonek, uroczyste powitanie roku szkolnego 2022/2023.

Wszystkim Uczniom życzymy wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy,

a Nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy.

Invalid Displayed Gallery

 Rok szkolny 2021/2022

Uczniowie klasy 3a przygotowali występ dla swoich rodziców. Zaproszeni goście przybyli do szkoły 26 maja, by obejrzeć swoje dzieci. Były wiersze, piosenki, tańce i upominki. Było wiosennie, kolorowo i wesoło. A wszystkim Rodzicom, z okazji minionego i nadchodzącego święta, jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

Invalid Displayed Gallery

 
Balonowe rozgrywki

W naszej szkole w Dzień Dziecka na przerwach zostały zorganizowane balonowe rozgrywki. Uczniowie mogli w ten dzień grać ze sobą oraz z nauczycielami, aktywnie spędzić przerwy oraz poruszać się po 45 minutach siedzenia w ławkach. Jak widać na zdjęciach to był udany dzień.

Invalid Displayed Gallery

 
Uczniowie klasy 3a po raz kolejny odwiedzili Atelier Kultury w Jaworznie. Tym razem mieli okazję obejrzeć spektakl pt.”Piraci”, który został przygotowany przez Grupę Teatralną Groszki. Trzecioklasiści kolejny raz mogli zobaczyć na scenie swoją koleżankę z klasy – Lilkę Czajkę.
Potem, z okazji Dnia Dziecka, uczniowie udali się do restauracji „2-ka”, gdzie spałaszowali pyszną pizzę. Był to mile spędzony czas!

Invalid Displayed Gallery

W naszej szkole z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały przeprowadzone prelekcje dotyczące  tego czym jest konstytucja.

Uczniowie mogli zobaczyć papierową wersję Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej wydanej 6 kwietnia 1997r.

Z tej okazji zostały wykonane kolorowanki upamiętniające to ważne dla naszego kraju wydarzenie historyczne. Dzieła naszych uczniów możemy podziwiać na korytarzu szkolnym oraz w świetlicy.

Invalid Displayed Gallery

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  obchodzony jest 2 maja. Każdego roku tego dnia Polacy z dumą wieszają flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie .

W naszej szkole 30 kwietnia obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji uczniowie mieli przeprowadzoną prelekcję przez mgr Elżbietę Leję dotyczącą naszych symboli narodowych. Uczniowie również otrzymali karty pracy, na których znajdowały się zakodowane do rozszyfrowania symbole narodowe. Zostały również  wykonane przez uczniów rożnego rodzaju  kotyliony i flagi naszego państwa. W tym dniu uczniowie  mogli przyjść w barwach biało –  czerwonych albo założyć kotylion lub flagę na ubranie. Uczniowie również grali w grę planszową pt ”Z czego słynie Polska”

Invalid Displayed Gallery

Dzień Ziemi

Z  okazji Dnia Ziemi w świetlicy szkolnej zostały wykonane prace plastyczne mające na celu uświadomienie potrzeby dbania o naszą planetę.

Przeprowadzone również zostały prelekcje, na których uczniowie  mogli  dowiedzieć się  w jaki sposób segreguje się śmieci, co możemy zrobić, żeby być bardziej ekologicznym oraz na czym polega recykling.

Invalid Displayed Gallery

Dzień Kostki Rubika

W naszej szkole z okazji dnia kostki Rubika odbyły się zawody w układaniu jej na czas. W konkurencji mógł wziąć udział każdy.  Uczniowie zostali podzieleni na kategorie wiekowe czyli klasy 3 -5 oraz  klasy 6-8.

W kategorii I  czyli klasy 3-5

I miejsce z czasem 40 sekund zajął Kamil Jaroch

II miejsce z czasem 47 sekund zajął Filip Skwarek

III miejsce z czasem 53 sekundy zajął Grzegorz Putor oraz Olivier Sroga.

Invalid Displayed Gallery

„ Czy ktoś widział chomika?”

O tak! Dwa – na rynku, jeden w Byczynie. Mowa oczywiście o rzeźbach.

 Tego chronionego, europejskiego, niestety nie udało nam się spotkać podczas sobotniego rajdu – Rajdu Chomika, zorganizowanego przez PTTK w Jaworznie oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „ Salamandra” 23.04.22. Na trasę wyruszyliśmy z rynku, potem przez Pańską Górę i Skałkę dotarliśmy do chronionego użytku ekologicznego pod nazwą „ Chomik Europejski w Jaworznie”. Ciekawostki o życiu tego małego gryzonia opowiedział nam Pan Marcin Tosza. Następnie udaliśmy się na Grodzisko, gdzie poznaliśmy historię kultury łużyckiej sprzed 2600 lat przybliżoną  przez dyrektora Muzeum Miasta Jaworzna – Pana Przemysława Dudzika. W tym niezwykłym, historycznym miejscu 2 uczennice klasy 5c : Aleksandra Kacprzyk i Zofia Sikora otrzymały popularne odznaki turystyczne(OTP). Później udaliśmy się do Byczyny, gdzie na zakończenie rajdu każdy otrzymał pamiątkowe gadżety.

Invalid Displayed Gallery

 

 

W piekarni

Wychowawczyni kl 2a Beata Molenda, 20. kwietnia zorganizowała dla uczniów warsztaty z pieczenia chleba w piekarni PSS Społem. Świeży chleb i własnoręcznie zrobione bułeczki wszystkim bardzo smakowały.

Invalid Displayed Gallery

Chemia

Uczniowie klas VIII na zajęciach chemii badali właściwość etanolu i glicerolu łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką.

Invalid Displayed Gallery

Biologia

12 kwietnia uczniowie klasy 5 c brali udział w warsztatowych zajęciach z biologii, które odbyły się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Zajęcia dotyczyły zagadnień związanych z hodowlą zwierząt oraz budowy i czynności życiowych płazów.

Invalid Displayed Gallery

 

„Laboratorium w kuchni”

W piątek 8.04.22r. uczniowie klasy 5c wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Rozwoju –„ Wielkanocna kuchnia molekularna”.

Alginiat sodowy, suchy lód, agar, liofilizowane owoce to tylko nieliczne elementy tej niecodziennej kuchni. Uczniowie samodzielnie eksperymentowali przyrządzając np. dymiący napój, babeczki z jadalnego piasku, jajeczka wielkanocne czy lody o dziwnych smakach i kolorach. Czy potrawy im smakowały?! I tak, i nie. Na pewno różniły się znacznie od tych spożywanych na co dzień. Mam nadzieję, że te warsztaty zainspirują uczniów do „eksperymentów” w kuchni, oczywiście na razie pod okiem rodziców. I być może spośród nich zobaczymy  kogoś wkrótce w Masterchef  Junior. Póki co „ fartuchy musieli oddać wszyscy”.

Invalid Displayed Gallery

 

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Dzień ten został  ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych  w 2008 roku. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. W naszej szkole również obchodziliśmy  Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie w ramach solidarności ubrali się na niebiesko, powstały również piękne prace plastyczne w wykonaniu klasy 2b pod okiem mgr Barbary Zymon.  Ponadto została wykonana gazetka mająca na celu uświadomić zarówno dzieciom jak i rodzicom postrzeganie świata przez dzieci z autyzmem.

Organizatorem akcji w szkole jest mgr Elżbieta Leja.

Invalid Displayed Gallery

My się deszczu nie boimy!

9 kwietnia 2022 odbył się kolejny rajd pieszy : Rezerwat Pazurek-Zamek Rabsztyn.

Poranek przywitał nas rzęsistym deszczem, co niestety wystraszyło niektórych uczestników. Ci najbardziej wytrwali i zdeterminowani przybyli na zbiórkę z nadzieją, że prognoza pogody nie sprawdzi się. I tak też się stało. Czym dalej od Jaworzna, tym chmury i opady coraz mniejsze. W Jaroszowcu wyruszyliśmy na krótką 6-cio km trasę. Przeszliśmy przez Rezerwat Pazurek pętlą ścieżki dydaktycznej, oglądając okazy okolicznej flory i fauny. Następnie udaliśmy się na Zamek Rabsztyn, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy ruiny.

Krótki odpoczynek i kiełbaska z grilla wszystkim dodały sił  i tak naładowani pozytywną energią wróciliśmy do Jaworzna.

Invalid Displayed Gallery

Popołudniowe spotkanie z nauką

W ramach Tygodnia Patrona Szkoły w naszej szkole odbyło się popołudniowe spotkaniem z nauką. Uczniowie klas VII i VIII przygotowali dla trzecioklasistów doświadczenia i eksperymenty, które mogli samodzielnie wykonać.

Invalid Displayed Gallery

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa. Nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. W naszej szkole włączamy się w akcje społeczną pokazującą akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego wsparcia i rozumienia. W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy bardzo radośnie.

Invalid Displayed Gallery

 

„Nadeszła w końcu ta pora radosna, to wiosna, wiosna, wiosna!”

 
21 marca uczniowie klas I-III radosnym pochodem pożegnali zimę, witając tym samym wiosnę. Pogoda była wręcz wymarzona na spacer. Śpiew i radosne okrzyki uczniów witających wiosnę zapowiadają słoneczna pogodę w najbliższym czasie.

Invalid Displayed Gallery

 

Dzień Żołnierza Wyklętego

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

W naszym kraju pamięć o niezłomnych przypada w marcu, z tej okazji  w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Żołnierza Wyklętego. Uczniowie ubrani byli w koszulki przedstawiające sylwetki żołnierzy,  mgr Elżbieta Leja – Toporek  przedstawiła uczniom naszej szkoły historie żołnierzy wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Invalid Displayed Gallery

 

„ …zapachniało, zajaśniało,…wiosna, ach to Ty…”

W sobotę 12.03.22 wyruszyliśmy w ponad 50-cio osobowej grupie w poszukiwaniu wiosny. 23 Rajd „ Powitanie wiosny” przebiegał trasą: Czernichów-Rezerwat Kajasówka –Czułówek. Podczas 13 km wędrówki towarzyszyło nam piękne słońce, kwitnące przylaszczki i bazie oraz wspaniałe humory. Błoto, zamarznięte kałuże, wspinanie się po stromym zrębie tektonicznym było dla nas niemałym wyzwaniem. Ale, kto, jak , nie My-super turyści z SP 15. Zmęczeni, ale uśmiechnięci dotarliśmy na metę. Tutaj otrzymaliśmy dyplomy za udział oraz odznaki turystyczne. Wśród wyróżnionych byli: Sebastian Zdunek, Martyna Syrek, Emilia Cieśla, Sebastian Brożek, Hanna Grzegorczyk, Zuzanna Grzegorczyk i Liliana Cieśla. Gratulujemy.

Invalid Displayed Gallery

Warsztaty na Dzień Kobiet – wspieramy budowę Jadłodzielni w Jaworznie.

W ramach współpracy z Fundacją „Kobieca Przystań” oraz Klubem „To i Owo” w naszej szkole odbyły się warsztaty samoobrony pt. „Silniejsza niż myślisz”. Celem tych warsztatów było nie tylko pokazanie kobietom, że mogą się obronić,  ale również wsparcie powstającej Jadłodzielni w Jaworznie.  Warsztaty te zostały przeprowadzone przez instruktorów samoobrony – „Pro System Krav Maga”

Cieszymy się, że mogliśmy przyłączyć się jako szkoła do tak szczytnej akcji jako ambasadorzy budowy Jadłodzielni.

Zobaczcie jak było.

Invalid Displayed Gallery

 

Karnawał w klasie 1A

4 lutego 2022r. uczniowie klasy Ia wspaniale bawili się w czasie zabawy karnawałowej. Impreza prowadzona przez profesjonalnego DJ –  pana Sławka, sala cudownie udekorowana przez rodziców.Wszystko to przyczyniło się do wspaniałej zabawy. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się ją powtórzyć.

Invalid Displayed Gallery

 

Dzień Babci i Dziadka

Uczniowie klasy Ia spotkali się że swoimi kochanymi Babciami i wspaniałymi Dziadkami z okazji ich święta. Dziewczynki i chłopcy zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Była recytacja, śpiew, pląsy i tańce. Nie zabrakło pięknych życzeń i własnoręcznie przygotowanych laurek. Po słodkim poczęstunku, Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Goście byli pod wielkim wrażeniem. Impreza była fantastyczna.

„Przez pola, przez las…”

15.01.2022 odbył się 56 Zimowy Rajd Pieszy zorganizowany przez Komisję Turystyki Pieszej PTTK w Jaworznie. Wędrówka przebiegała trasą: Koźmin Las – Wzgórze Korzeniec – Cezarówka Dolna – Byczyna i wynosiła ok. 11 km. Ponad 80 uczestników pokonało ten dystans bez problemów, w miłej atmosferze i w promieniach słońca. Najwytrwalsi turyści otrzymali odznaki, szkoły- pamiątkowe dyplomy, a każdy uczestnik znaczek rajdowy. Naładowani energią wróciliśmy do domów, myśląc o kolejnej wyprawie. Tym razem do Będzina – 5 lutego. Serdecznie zapraszamy.

Invalid Displayed Gallery

Jadłodzielnia

Nasza szkoła zaangażowała się w akcję związaną z powstaniem Jadłodzielni w Jaworznie.

Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w koncercie przygotowanym przez jaworznickich artystów. Na scenie mogliśmy zobaczyć  panią mgr Natalię Smagacz, nauczyciela muzyki w naszej szkole  oraz utalentowaną uczennicę Izabelę Ignacak, która zaprezentowała taniec współczesny.

Opiekę nad wolontariuszami sprawowała pani mgr Elżbieta Leja – Toporek oraz pani mgr Anna Witkowska.

Invalid Displayed Gallery

Dni świąteczne

W grudniu w naszej szkole zostały zorganizowane dni świąteczne, w których obowiązywało przebranie kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. W tych dniach również na wszystkich przerwach słuchaliśmy popularnych kolęd oraz zimowych piosenek z całego świata. Uczniowie pozowali do  zdjęć na specjalnie do tego celu przygotowanej ściance.
Jak widać świąteczny nastrój udzielił się wszystkim.

Invalid Displayed Gallery

Spotkanie świąteczne w klasie 1a

Cudowne spotkanie wigilijne w klasie 1a. 16 grudnia odbyło się spotkanie przy wigilijnym stole. Były życzenia, wspólne kolędowanie. Honorowym gościem był święty Mikołaj, który obdarował dzieciaki wspaniałymi świątecznymi prezentami. Mamy nadzieję, że za rok spotykamy się ponownie.

Invalid Displayed Gallery

Szlachetna Paczka

Klasa 7a wraz z GRH 1 PP I Brygady Legionów Polskich przygotowała szlachetną paczkę. W tym roku robiliśmy paczkę dla starszych osób. Dzięki zaangażowaniu wszystkich, udało nam się spełnić wszystkie potrzeby i marzenia rodziny.

Invalid Displayed Gallery

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

W naszej szkole 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości oraz kampanie, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. W naszej szkole uczniowie, by pokazać wsparcie swoim kolegom z niepełnosprawnością ubrali się na żółto, ponieważ ta akcja opatrzona jest kolorem żółtym. W młodszych klasach został wyświetlony film pt. „OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” – uczymy dzieci tolerancji w ramach projektu ,,Magiczna Moc Bajek”

Invalid Displayed Gallery

Spacer ze świętym Mikołajem”

4 grudnia 2021 r. odbył się XIV Rajd Mikołajkowy zorganizowany przez Komisję Turystyki Pieszej PTTK w Jaworznie. Wyjątkowo liczna grupa wyszła na trasę, która prowadziła żółtym szlakiem turystycznym – z rynku w Jeleniu przez Sielec – do Parku Angielskiego. Następnie ulicami przeszliśmy do Starej Huty, gdzie w Mega Pizzy czekał na nas św. Mikołaj i ciepły posiłek. Uczestnicy rajdu otrzymali słodkie upominki, pamiątkowe dyplomy, znaczki turystyczne oraz puchary. Jak co rok – od wielu już lat – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 15 zajęła I miejsce w konkursie „Na najlepszą szkołę w turystyce pieszej”. Ten sukces był możliwy dzięki fantastycznym uczniom oraz ich rodzicom, którzy w sobotnie poranki opuszczają cieplutkie łóżka i wyruszają na turystyczne szlaki. Wspólnie spędzony czas na łonie natury pozwala na integrację zespołu, poznanie nowych osób oraz bliższej i dalszej okolicy. Czasami przemoczeni, czasami zmarznięci wracamy do domów, zawsze jednak pełni wrażeń i chęci na dalsze przygody.

Invalid Displayed Gallery

Paczka dla Bohatera

W ramach akcji „Paczka dla Bohatera” w listopadzie została zorganizowana zbiórka środków higieny osobistej oraz słodyczy dla osób walczących o wolną Polskę – żołnierzy Września 39, wszystkich frontów walczących na Zachodzie, jak i na Wschodzie, organizacji bojowych min. AK, NSZ, WIN, podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny. Koordynatorem zbiórki w naszej szkole była mgr Elżbieta Leję – Toporek. W dniu 26.11.2021 r. paczki zostały dostarczone przez mgr Sylwię Walasik oraz mgr Elżbietę Leję – Toporek do punktu odbioru w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Invalid Displayed Gallery

Konkurs Pieśni Patriotycznych

Z okazji 11 listopada w naszej szkole odbył się konkurs Pieśni Patriotycznych. Tematem konkursu były piosenki o tematyce patriotycznej i żołnierskiej. Uczniowie mogą wziąć udział w konkursie w czterech kategoriach: soliści z klas I-III, zespoły z klas I-III, soliści klas IV – VIII, zespoły klas IV- VIII. Uczniowie byli oceniani w trzech kategoriach: dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny, wokal. Po burzliwych obradach komisja w składzie wicedyrektor mgr Sylwia Walasik, wiceprezes GRH 1 PP I Brygady Legionów Polskich mgr Elżbieta Leja – Toporek, mgr Natalia Smagacz, oraz mgr Anna Witkowska przyznała następujące miejsca, w kategoriach:

soliści klas I-III

Miejscie I – Remigiusz Szuster, Szymon Kasprzyk

Miejsce III – Aleksandra Dziubanik

zespoły klas I-III

Miejsce I- Zespół z III a w składzie: Julia Raj, Matylda Makulska, Michał Kazimierczak, Igor Halaś, Maksymilian Piesko, Duet z III a w składzie: Emilka Michałek, Nela Gąsiorowska

Miejsce II – Zespół z III a w składzie: Antonina Zwierzycka, Milena Siudak, Natalia Ryter, Lena Mansfeld, Magdalena Janas

Miejsce III- Zespół III b w składzie: Jagoda Partyka, Aleksandra Zięba, Gabriela Chmiel

Soliści klas IV-VIII

Miejsce I – Karolina Lofek

Invalid Displayed Gallery

Bohateron

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii  o tematyce historycznej Bohateron. Ma ona na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W tym roku w projekcie udział wzięła 7 i 8 klasa. Zadaniem uczestników było opracowanie kilku tematów związanych z Powstaniem Warszawskim.

1. Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania

2.Godzina „W” i pierwsze dni powstania

3.Brak pomocy ze strony sojuszników

4.Życie codzienne i sprawa kobiet

 5.Ofensywa niemiecka i kapitulacja powstania

 6.Spór o powstanie warszawskie

Każda  grupa miała za zadanie przygotować prostą infografikę na temat wylosowanego przez nich zagadnienia. Grupy pracowały na flipcharcie/ dużych arkuszach papieru i  przy użyciu dowolnych materiałów plastycznych. Uczniowie opracowywali swoje infografiki w oparciu o metodę 5W+H. Koordynatorem  kampanii w naszej szkole była mgr Elżbieta Leja  – Toporek.

Invalid Displayed Gallery

 

Biologia

Uczniowie klas 5 wzięli udział w mini projekcje z biologii, którego celem było wykonanie komórek. Każda z klas wywiązała się wzorowo z zadania.Efekty pracy uczniów na poniższych zdjęciach.

Invalid Displayed Gallery

Uwalniamy wyobraźnię i sprawiamy innym radość…

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie z klasy 3a przygotowują kartki z iskierkami emocji i wysyłają do dzieci z innej szkoły.

Naszym partnerem kartkowym została Niepubliczna Szkoła Podstawowa Adventure w Ustce.

Jesteśmy prawie gotowi… A oto jak prezentują się nasze prace.

Invalid Displayed Gallery

Układ Słoneczny

Uczniowie klasy 6a przygotowali makiety  Układu Słonecznego na lekcję geografii.

Invalid Displayed Gallery

Wycieczka do Kościeliska

Początkiem listopada uczniowie z klasy 5a, 5c i 7a wybrali się wraz z wychowawcami na kilkudniową wycieczkę do Domu Wczasów Dziecięcych w Kościelisku k/Zakopanego. W ramach wyjazdu uczniowie poznali architekturę zakopiańską, faunę i florę Tatr oraz integrowali się podczas zabaw, gier  i  pieszych wycieczek.

Invalid Displayed Gallery

Zajęcia dodatkowe z biologii

Uczniowie z klas 7 w ramach dodatkowych zajęć z projektu Jaworznickiej Akademii Kreatywności poznawali pracę mięśni szkieletowych.

 

Zajęcia dodatkowe z chemii
W ramach zajęć dodatkowych z chemii uczniowie klas VII i VIII wykonywali samodzielnie doświadczenia mające miedzy innymi na celu zbadania właściwości tlenku węgla(IV).

Invalid Displayed Gallery

 

Biologia w klasie 5
Uczniowie z klas 5 mieli za zadanie sprawdzić doświadczalnie jaki wpływ na wzrost roślin ma światło słoneczne … zobaczcie jakie efekty 🙂

Invalid Displayed Gallery

Zajęcia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

Uczniowie klas 5a, 5c, 6a, 7a i 8a byli uczestnikami warsztatów w ramach zajęć z biologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Invalid Displayed Gallery

Wycieczka do Krasiejowa

W ramach zajęć z biologii uczniowie klas 8 wybrali się do Krasiejowa by poznać tajniki historii życia i ewolucji na Ziemi oraz spędzić miło czas na świeżym powietrzu. Nie zabrakło miłych wrażeń 🙂

Invalid Displayed Gallery

Wizyta w Atelier Kultury

Uczniowie klas 1a i 3a mieli okazję dowiedzieć się, czym jest czytanie performatywne.
Podczas wizyty w Atelier Kultury w Jaworznie, wysłuchali historii pewnego chłopca oraz obejrzeli ilustracje przygotowane specjalnie do tego tekstu . Słuchowisko powstało i zostało przygotowane przez grupę teatralną „Groszki” w czasie początkowej pandemii, kiedy to nie mogli spotykać się na próbach. Klasa 3a mogła usłyszeć i zobaczyć na scenie swoją koleżankę z klasy- Lilianę Czajkę. Na koniec wizyty odbyły się krótkie warsztaty teatralne.

Książka dla 1 klasy

Uczniowie klasy 1 otrzymali książkę „Pierwsze abecadło”. Publikacja została wydana przez Instytut Książki. Mamy nadzieję, że ta lektura przyniesie dzieciom mnóstwo pozytywnych wrażeń i poszerzy ich umiejętności i wiadomości.

Invalid Displayed Gallery

Wycieczka

15 listopada uczniowie klasy 1a i 2b wspaniale bawili się w Smart Kids Planet w Katowicach. Przez 3 godziny rozwijali swoją kreatywność, brali udział w treningu zdolności motorycznych i sensorycznych. Następnie poszerzyli wiadomości dotyczące ekologii oraz recyklingu. Dzieci miały również szanse samodzielnie przeprowadzić szereg ciekawych doświadczeń.

Invalid Displayed Gallery

Święto dyni

W naszej szkole 29 obchodziliśmy święto dyni. Z tej okazji czekało na uczniów wiele dyniowych niespodzianek.  W tym dniu obowiązywał kolor pomarańczowy oraz  ubranie z dynią.  Było zorganizowanych wiele dyniowych gier i zabaw – dyniowa gimnastyka buzi i języka, dyniowe merom, zabawa z kostką, kto pierwszy narysuje dynie oraz gra zręcznościowa rzut  piłkami do dyni.

Invalid Displayed Gallery

Kartka dla Powstańca

Tegoroczna edycja kampanii BohaterON obejmuje akcję wysyłania kartek i listów do Powstańców Warszawskich. To jedna z niewielu okazji do kontaktu z tymi wyjątkowymi osobami i możliwość przekazania im kilku  słów wdzięczności za udział w walce o wolną Polskę. W tym roku  w naszej szkole zostało wykonanych 135 kartek zarówno na lekcjach plastyki pod kierunkiem pani mgr Magdaleny Kamińskiej oraz lekcjach prowadzonych z koordynatorem akcji panią mgr Elżbietą Leją – Toporek.

Invalid Displayed Gallery

Gang Swojaków w 3a

Uczniowie naszej szkoły po raz trzeci przystąpili do konkursu organizowanego przez sieć sklepów Biedronka. W tym roku tematem konkursu są zwierzęta zagrożone wyginięciem. Prezentujemy przygotowania do konkursu. Który Swojak podoba Wam się najbardziej?

Invalid Displayed Gallery

„NIEZŁE ZIÓŁKA”
Klasy 1a i 3a były z wizytą w Zagrodzie i Ogrodnictwie „Niezłe ziółka” w Mikołowie. W miłej atmosferze uczniowie mieli okazję poznać ABC wiejskiego życia. W towarzystwie przyjaznych zwierząt, wśród zapachów świeżych ziół, w jesiennym krajobrazie spędzili miło czas. W drodze powrotnej udało im się także zwiedzić do Śląski Ogród Botaniczny.

Invalid Displayed Gallery

#SzkołaPamięta

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Szkoła Pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W tym roku oglądaliśmy prezentację multimedialną na temat generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądał szpital oraz sprzęt medyczny podczas II wojny światowej.

Invalid Displayed Gallery

Dziękujemy!

23 października Restauracja Drozd Bistro &Wine przeprowadziła dla nas wspaniałą akcję. Kucharze przygotowali przepyszną francuską zupę cebulową, która była sprzedawana przed restauracją, a całkowity dochód z jej sprzedaży został przeznaczony na sfinansowanie obiadów szkolnych dla naszych uczniów. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, wielu mieszkańców Jaworzna wzięło w niej udział. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi, zostały zebrane pieniądze, które pozwolą na zakup 500 obiadów. To duży sukces. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Restauracji Drozd Bistro & Wine za tak wspaniałą inicjatywę. Swoją wdzięczność kierujemy również do wszystkich tych, którzy zakupili porcję zupy i tym samym spowodowali, że nasi uczniowie nie będą głodni.

 

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

22 października klasy 1a i 3a miały okazję obejrzeć spektakl pt.”Czasowątki”. Było to widowisko pełne barw, dźwięków, zdarzeń i dynamicznej choreografii.

Pomoc dla schroniska

22 października klasa 7B w imieniu naszej szkoły pojechała do schroniska w Zawierciu w celu zawiezienia darów, które zebrała. Udało się nam iść na spacer z jednym milusińskim. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni za okazaną pomoc dla zwierzaków, wszystkim dziękujemy. Dzięki Wam wiele kotków i piesków radośnie zamerda ogonkami.

W POSZUKIWANIU GWARKÓW OLKUSKICH ”

16 października 2021 r. odbył się kolejny rajd pieszy zorganizowany przez PTTK w Jaworznie. Tym razem wędrówkę rozpoczęliśmy w Bukownie. Przeszliśmy przez Starczynów, Pomorzany, aż do Olkusza. Tutaj zabawiliśmy się w detektywów i szukaliśmy 18 postaci gwarków olkuskich. Każda z nich jest inna i opowiada o różnych aspektach historii miasta. Wszystkie figurki tworzą „Srebrny szlak gwarków olkuskich” czyli ścieżkę edukacyjno-historyczną. Rajd zakończyliśmy na Kopcu Kościuszki w Olkuszu, gdzie zostały wręczone odznaki, znaczki i dyplomy dla szkół oraz podziękowania dla nauczycieli za krzewienie aktywnych form spędzania wolnego czasu.

14 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów z klasy pierwszej. Trzymamy kciuki za pierwszoklasistów. Życzymy, aby każdy dzień w naszej szkole był dla nich powodem do radości i obfitował w sukcesy.
 
12 października klasa 4a oraz 6a wraz z wychowawcami uczestniczyła w wycieczce do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.
 
#lekcjaHIGIENY

13 października w naszej szkole została przeprowadzona Akcja Informacyjno-Edukacyjna organizowana przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaworznie. W tym dniu w każdej klasie zostały przeprowadzone przez wychowawców zajęcia dotyczące właściwego odżywiania, aktywności fizycznej. Poruszane były także tematy związane z odpowiednim dbaniem o higienę osobistą oraz odpowiednich do warunków atmosferycznych strojach. Dzieci uczyły się, przypominały sobie w jaki sposób należy właściwie myć ręce, w jaki sposób możemy dbać o siebie i innych, by móc chronić się przed wirusami. Na zakończenie uczniowie klas drugich i trzecich zaprezentowały przed pierwszoklasistami, czego nauczyły się w czasie zajęć. Poniżej krótka fotorelacja.

 

 

Czy warto brać udział w akcjach charytatywnych?

W klasie 7a rozmawialiśmy o akcjach charytatywnych oraz o tym w jaki sposób udział w nich wzbogaca nas samych. Rozmawialiśmy o celach oraz możliwościach jakie one nam dają. Na koniec uczniowie w grupach wykonali plakaty, na których zapisali oraz narysowali swoją argumentację dotyczącą tego, że warto pomagać innym.

 

„Super piątka”

8 października 2021 uczniów klasy 5c odwiedził pracownik MZNK w Jaworznie. Tematem spotkania była segregacja odpadów oraz ochrona środowiska. Ciekawa prezentacja multimedialna oraz pan Dominik rozwiali wątpliwości do jakiego pojemnika należy wrzucać poszczególne śmieci, gdzie oddajemy odpady wielkogabarytowe, a gdzie przeterminowane lekarstwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali nurtujące ich pytania, a na koniec otrzymali worki, które ozdabiali wg własnej inwencji. Każdy otrzymał dodatkowo gadżety przygotowane przez MZNK. Wiedza, którą uczniowie zdobyli podczas spotkania na pewno zaowocuje w codziennym życiu, przyczyniając się do dbania o nasze środowisko, a tym samym o naszą planetę.

 
Dzień Jabłka
 

W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Jabłka. Z tej okazji dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione odmiany jabłek. Rozmawialiśmy również o tym, co możemy zrobić z tych popularnych w naszym kraju owoców oraz jakie wartości odżywcze mają jabłka.

 
Szkolne Koło „Caritas”
7 października wolontariusze ze Szkolnego Koła „Caritas”, wraz z opiekunem p. Józefem Urbanikiem, wybrali się do Sosnowca na spotkanie inaugurujące działalność szkolnych kół „Caritas” w nowym roku szkolnym. W wydarzeniu tym wzięło udział łącznie ok. 350 uczniów z 30 szkolnych kół wolontariatu naszej diecezji. Po powitaniu organizatorów i słowie wygłoszonym przez Ks. Bp Grzegorza, wolontariusze mieli możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniem w zakresie wolontariatu. Był też słodki poczęstunek, działania szkoleniowe, a także interesujący oparty na faktach film o niedawno beatyfikowanym wielkim Polaku i Prymasie – kard.Stefanie Wyszyńskim. Wróciliśmy pełni optymizmu, z uśmiechem na twarzach i szykujemy się już do kolejnych warsztatów „Młodych Jałmużników”, które tym razem odbędą się w głównej siedzibie Caritas w Sosnowcu przy ul. Korczaka.
Uczniów, którzy chcieliby dołączyć do szkolnego koła wolontariatu CARITAS, by w ten sposób realizować się w niesieniu pomocy na rzecz potrzebujących, jak i również nabierać doświadczenia w kontakcie z innymi, przełamując jednocześnie swoją nieśmiałość, prosimy o zgłaszanie się do naszych katechetów: ks.Grzegorza Mirosławskiego i p.Józefa Urbanika.
opis galerii:
1 – Przy wejściu do sali widowiskowo-koncertowej „Muza”.
2 – Uroczyste powitanie wolontariuszy przez Ks.Bp Grzegorza.
3 – Z powodu ogromnej ilości osób i zaproszonych gości, zajęliśmy miejsce na górnej antresoli.
4 – c.d.
5 – W przerwie był czas na coś słodkiego.
6 – Film o  Ks.kard.Stefanie Wyszyńskim obejrzany przez niektórych  z ogromnym zainteresowaniem
7 – Po uroczystościach wspólna „kebabowa” biesiada, by nabrać sił do drogi powrotnej
8 – W autobusie spotkaliśmy naszych absolwentów i była okazja do wspólnych rozmów i wspomnień.

 

1A w TVS Katowice

7 października uczniowie klasy 1a mieli okazję odwiedzić TVS w Katowicach. Poznali pracę dziennikarzy, operatorów oraz innych pracowników. Dzieci mogły wcielić się w rolę m.in redaktorów i prezenterów telewizyjnych. Kolejną atrakcją wyjazdu były warsztaty kulinarne w restauracji Pod Belkami. Uczniowie samodzielnie przygotowali smaczne, pożywne i zdrowe drugie śniadanie.

 

 

 

Strzał w dziesiątkę!

Dzień Chłopaka w klasie 5c odbył się w nietypowym miejscu. Uczniowie wybrali się do centrum strzeleckiego HUBERTECH w Jaworznie. Tutaj mogli skorzystać ze 100 metrowej osi karabinowej oraz z wyposażonych w różne rodzaje broni, stanowisk z tarczociągiem. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa uczniowie strzelali do tarcz. Ich wyniki były imponujące – trafienie w „10”, zdarzało się dość często. Być może wśród młodych strzelców jest jakiś ukryty talent i wyrośnie z niego przyszły mistrz olimpijski. Po głównej atrakcji na uczniów czekały na grillu kiełbaski oraz zabawy integracyjne. Spacer przez las do szkoły był okazją do odwiedzenia pomnika ofiar terroru komunistycznego więzionych, zamordowanych i zmarłych w latach1945- 1956 w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie. Ten dzień – pełen atrakcji – dał uczniom możliwość spędzenia czasu w swoim towarzystwie, lepszego poznania i zintegrowania się z zespołem klasowym oraz rozwój nowych zainteresowań i pasji.

 

 

28 września 2021 uczniowie klasy 5c uczestniczyli w „żywej” lekcji biologii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Mieli możliwość obserwacji, a nawet dotknięcia hodowanych w Pracowni Nauk Przyrodniczych gatunków zwierząt. Niektóre, jak na przykład agama brodata, cieszyły się ogromną popularnością. Głaskanie i karmienie było wielką atrakcją. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie warunki trzeba spełnić żeby np. hodować węże, jak wyglądają karaczany olbrzymie, jak należy dbać o patyczaki, co jedzą świerszcze domowe, co to jest wylinka … Druga część zajęć była poświęcona różnym gatunkom sów. Uczniowie szukali odpowiedzi na wiele pytań, między innymi, dlaczego o sowach mówi się, że to bezszelestni łowcy. Prezentacja, krzyżówki, odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości to tylko nieliczne atrakcje jakie przygotowano. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i na pewno wiadomości przez nich zdobyte wykorzystają na lekcjach biologii.

Bezpieczny uczeń

W ramach akcji bezpieczny uczeń we wrześniu został przeprowadzony cykl szkoleń dla dzieci związany z bezpieczeństwem oraz zachowaniami podczas porwania. Uczniowie dowiedzieli się:

  • jak zachować się gdy widzą porwanie,

  • jak zachować się podczas napaści,

  • jak omijać niebezpieczne miejsca,

  • jak wygląda międzynarodowy znak wołania o pomoc oraz co należy zapamiętać widząc porwanie.

Tworzono również opis porywacza oraz porwanego.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez instruktora KMG mgr Elżbietę Leja- Toporek

ze szkoły Krav – magi ProSystem.

Dzień doświadczeń na fizyce.

Na lekcjach fizyki omawiamy dział jakim jest elektrostatyka. Zadaniem uczniów było wykonanie w domu urządzenia, dzięki któremu można wykonać doświadczenie na elektryzowanie ciał. Zobaczcie jak dobrze można się bawić na lekcjach fizyki.

Z północy na południe”

25 września 2021 odbył się rajd pieszy zorganizowany przez PTTK w Jaworznie do Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. Trasa wiodła Szlakiem Powstańców Śląskich z północy na południe. Przeszliśmy około 15 km we wspaniałych humorach i przy sprzyjającej pogodzie.

Wzięliśmy udział w VIII Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej PTTK, którą grupa uczniów i rodziców z SP 15 reprezentowała najliczniej. Podczas wędrówki zwiedziliśmy Amfiteatr, Pomnik Czynu Powstańczego i Sanktuarium Świętej Anny. Dzieci wzięły również udział w zajęciach profilaktycznych nt. fake newsów, które prowadziła pani Katarzyna Lenczowska –Cabała.

Sobotę spędziliśmy aktywnie, łącząc wysiłek fizyczny z pogłębieniem wiedzy historycznej oraz przyrodniczej.

 Rok szkolny 2020/2021

Gródek

Park Gródek nazywany też Śląską Chorwacją odwiedziła nasza klasa 6a, która jest klasą biologiczno -przyrodniczą. Zwiedziła to miejsce z przewodnikiem, który opowiadał o faunie i florze. Na Gródku zobaczyliśmy punkt widokowy, turkusowe stawy, pomosty z altankami, łąki kwietne oraz centrum nurkowe. Na zakończenie urządziliśmy sobie piknik warzywno – owocowy.

Quiz z wiedzy o Geosferze

Klasa 6a, biologiczno – przyrodnicza, wzięła udział w warsztatach zorganizowanych w Geosferze. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup. Zadaniem poszczególnych grup było wyszukiwanie wiadomości zawartych na tablicach informacyjnych. Wszystkie drużyny otrzymały test, który należało rozwiązać.  Wygrywała drużyna ,która pierwsza wróciła na miejsce zbiórki oraz miała najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Lekcje przyrody w plenerze są przyjemną formą edukacji.

Ranczo Artemida

2 czerwca klasy 2a, 2b oraz 3a spędziły czas na Ranczu Artemidy. W końcu odczuć było można wiosenną pogodę, która na pewno dodatkowo umiliła czas pośród przyrody, zwierząt i cudownych ludzi, którzy tak miło nas tam ugościli. Był to dzień pełen wrażeń.

 

W kwietniu zorganizowaliśmy w naszej szkole obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Postanowiliśmy  zwiększyć wiedzę naszych uczniów na temat problemów osób z tym zaburzeniem. Z tej okazji 9 kwietnia nasze serca i ubrania zaświeciły się na niebiesko! Kolorem niebieskim wyraziliśmy swoją solidarność z osobami z autyzmem.

 

Dzień Żołnierza Wyklętego

W naszej szkole zorganizowano obchody Dnia Żołnierza Wyklętego. Z tej okazji uczniowie założyli koszulki, które przedstawiały sylwetki żołnierzy wyklętych lub symbole kojarzące się z niezłomnymi. Do akcji dołączyli również nauczyciele. W klasie 3a została przeprowadzona prelekcja na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy a osoby z Zespołem Downa 3.

W piątek 19 marca uczniowie z klas I -III, uczniowie klas IV-VIII uczący się w trybie zdalnym oraz nauczyciele założyli kolorowe skarpetki jako symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa.

Zakładając kolorową skarpetkę zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych.

W Światowym Dniu Chorych na Zespół Downa można pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza  niepasująca skarpetka!

Dodatkowo dzieci z klas I-III wzięły udział w konkursie plastycznym „Kolorowa skarpeta”.

I miejsce zajęła klasa 2 A,

II miejsce ex aequo klasa 3B i 3A,

III miejsce klasa 2B.

Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za włączenie się do akcji, a zwycięzcom konkursu gratulujemy.

Organizatorzy:

Agnieszka Sowa – Ciupek ,Elżbieta Leja – Toporek, Barbara Zymon

Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Marzec jest poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w 4 klasie sportowej,  został zorganizowany bieg upamiętniający naszych polskich bohaterów. W ramach współpracy wiceprezesa mgr Elżbiety Lei – Toporek GRH I Brygady Legionów Polskich z naszą placówką, na Stadionie Viktorii 11.03.2021 odbył się bieg. Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział, zwłaszcza, że za miejsca na podium zostali uhonorowani medalami.
Uczniowie , który pierwsi dobiegli do mety to:
I – Grzegorz Guja
II – Kacper Siga
III – Mikołaj Kuźnia

Zimowe spotkania z poezją

W ramach cyklu pt. „Zimowe spotkania z poezją” uczniowie biorący udział w zajęciach na świetlicy
mieli przyjemność zapoznania się z twórczością jaworznickiej poetki- Urszuli Kępki.
Pani Urszula zaangażowana jest w Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Jaworznie, za działalność
na rzecz krzewienia literatury i rozwoju czytelnictwa została uhonorowana statuetką „Przyjaciel Biblioteki”.
„Bałwanki”, „Głodny ptaszek”, „Marzenia Pik-Poka”,”10 bałwanków”- to tylko niektóre tytuły wierszy z bogatej twórczości poetki. Wszystkie wiersze są pięknie ilustrowane przez Mistrza ilustracji- Pana Piotra Barana.
Czekamy z niecierpliwością na „Wiosenne spotkania z poezją”.
Do zobaczenia!!!

LEKCJA  ORTOGRAFII  W  KLASIE  1a

            Uczniowie klasy 1a potrafią już pisać literę H,h.  Dla utrwalenia  pisowni wyrazów z tą literą robili lapbooki.  Dzieci były pełne pomysłów i ogromnie zaangażowane w pracy.  Na kolejny dzień w szkole chętnie wzięli udział w konkursie, kto zapamiętał najwięcej wyrazów z  literą h.

Dokarmiamy ptaki

W naszej szkole wspieramy działania ekologiczne oraz pomagamy ptakom przetrwać zimę. Wykorzystaliśmy wspaniałe karmniki, które wykonały nasze utalentowane dzieci, powiesiliśmy je wszystkie na terenie naszej szkoły, żeby przygotować ptasią stołówkę. Dzięki tej akcji nasi uczniowie będą mogli zaobserwować różne gatunki ptaków.

#lekcjaHIGIENY

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej WIRUSOOCHRONA uczniowie klas I-III zrealizowali wiele zadań. Miejmy nadzieję, że zdobyta dzięki tej akcji wiedza  zostanie wykorzystana w praktyce.

W związku z obostrzeniami, każda klasa realizowała zadania w swoich salach.

Uczniowie:

– myli ręce zgodnie z zaleceniami,

– uczyli się piosenek o prawidłowym odżywianiu, o wirusach i bakteriach,

– przedstawiali scenki sytuacyjne,

– przygotowali w formie plastycznej piramidy żywienia,

– przygotowali „fotoscenki” prezentujące odpowiednie stroje do pogody,

– wykonali doświadczenia mające na celu pokazanie, dlaczego warto myć ręce mydłem, ciepłą wodą i odpowiednio długo,

– przygotowali zdrowe posiłki (sałatki owocowe, kanapki),

– przygotowali soki warzywno-owocowe,

– stworzyli z plasteliny postacie, które były wykorzystane w  scenkach zachęcających do uprawiania aktywności fizycznej,

– podczas zajęć wychowania fizycznego prezentowali, w jaki sposób można aktywnie spędzać czas,

– kolorowali przygotowane przez nauczycieli kolorowanki związane z tematem,

– prezentowali wierszyki o omawianej tematyce.

W ramach zadań domowych, by przekazać zdobyte informacje domownikom, dzieci:

– wykonywały lapbooki o zdrowym stylu życia,

– wymyślały hasła promujące zdrowie,

– wykonywały plakaty zachęcające do uprawiania sportów,

– przygotowywały stroje, materiały do zadań realizowanych w szkole.

Poniżej fotorelacja z przeprowadzonej akcji.

 

Zimowy pokaz eco mody

Uczniowie klasy 2a realizują drugi moduł projektu „Lekturki spod chmurki”. W ramach tego modułu, dzieci muszą wykonać kilka zadań. Jedno z nich to Zimowy pokaz EKO mody. Zobaczcie jakie stroje przygotowali. Alicja Kacprzak została zwyciężczynią klasowego konkursu, ale trzeba zaznaczyć, że wszyscy prezentowali się rewelacyjnie.

Zabawa karnawałowa w 2B

Nauka w szkole to poważna sprawa, trzeba się starać, żeby mieć jak najlepsze oceny. Za wszystkie starania czekają na uczniów również atrakcje, tu w postaci zabawy karnawałowej. Zapominamy wtedy o wszystkich smutkach i problemach. Bawiliśmy się znakomicie.

Lapbooki po raz pierwszy w 2a

Drugoklasiści podsumowując tematykę związaną z omawianą lekturą „Zaczarowana zagroda” i utrwalając zdobyte informacje, wykonali samodzielnie swoje lapbooki. Zadanie uczniom niezmiernie się spodobało i padło pytanie „Będziemy robić częściej takie lapbooki?” Tak, będziemy! Bo wszystkie prace wykonane były samodzielnie, z pomysłem i zaangażowaniem. Polecamy!

 

KARNAWAŁ W 3A

Uczniowie klasy 3a bardzo lubią śpiewać i tańczyć. Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się w gronie najbliższych kolegów i koleżanek w czasie zabawy karnawałowej. Poza tańcami były również konkursy i oczywiście pyszny poczęstunek. Było po prostu wspaniale.

 

ZABAWY ZIMOWE

 

Hu-hu-ha, nasza zima zła. My się zimy nie boimy i na śniegu wesoło się bawimy. Klasa 3a.

 

WALENTYNKI

 

Uczniowie klasy 3a bardzo cieszą się z powrotu do szkoły. W czasie zajęć chętnie bawią się i tańczą przy muzyce.

 

To nasze prace plastyczne. Ze względu na zaistniałą sytuację, nie możemy pojeździć na nartach, dlatego swoje marzenia związane z zabawami zimowymi przedstawiamy w formie wesołej pracy plastycznej. Klasa 3a.

Uczniowie klasy 2a w ramach tematów związanych z zimową stolicą Polski, urządzili „DZIEŃ GÓRALSKI”. Przygotowali plakaty, ilustracje, zdjęcia, pamiątki z Zakopanego, które prezentowali na forum klasy. Nie zabrakło także góralskiej muzyki, elementów stroju góralskiego czy tradycyjnych góralskich przekąsek-oscypków.

Klasa 2a uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. W okresie jesiennym uczniowie zrealizowali I moduł projektu, który był związany z niezwykłą książką, wzbudzającą ogromne zainteresowanie wśród uczniów. „Drzewo do samego nieba” to niesamowita książka, której uczniowie słuchali z zaciekawieniem, nie mogąc się doczekać, by wysłuchać kolejnych rozdziałów. W ramach projektu drugoklasiści wykonali wiele zadań, a w tej chwili przygotowują się do kolejnego modułu i kolejnych ciekawych książek. Teraz czeka na nas „Zaczarowana zagroda ” oraz „Zaginiona w śniegu”.

 

Hu hu ha… nasza zima zła?
Chyba nie! Wystarczy spojrzeć na krótką fotorelację z zabaw na śniegu klasy 2a. Na szczęście zdążyliśmy wrócić do nauki w szkole i mogliśmy wspólnie poszaleć na śniegu, którego przecież dawno w naszym kraju nie było.

30 października w naszej szkole było zorganizowane Święto Dyni, z tej okazji uczniowie ubrani byli na pomarańczowo lub przebrani za dynie. W ten dzień dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej zostały zorganizowane gry i zabawy. We wspólnej imprezie wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, oraz administracja i obsługa. W naszej szkole zawsze jest wesoło.

 

23 września uczniowie klasy 6c wybrali się na Geosferę, żeby tam wspólnie spędzić czas. Tego dnia było aktywnie i kreatywnie.

Najpierw wszyscy wzięli udział w podchodach pod hasłem „Przebiegnij Geosferę”. Każda z grup otrzymała mapkę, z pomocą której miała odnaleźć kolejne wiadomości zawierające zadania do wykonania. Uczniowie na poszczególnych stacjach musieli zaśpiewać i nagrać piosenkę, narysować kolorowego dinozaura i stworzyć modele dinozaurów z plasteliny. Wszystko to w jak najkrótszym czasie.

Po zakończeniu podchodów przeszedł czas na odpoczynek i ognisko. Po takim wysiłku kiełbaski smakowały wyjątkowo! Był też czas na wspólne granie i śpiewanie oraz nagrodzenie wszystkich drużyn.

Atrakcjom jednak nie było końca. Do dzieci dołączyła pani Marzena Piech z Fit Story, która poprowadziła dla nich różnorodne wyjątkowo ciekawe i energiczne zajęcia ruchowe. Uczestnikom zabaw najbardziej przypadło do gustu przeciąganie liny, które przysporzyło wszystkim dużo śmiechu.

Do szkoły uczniowie wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi!

Bajka Pana Kleksa

Klasy 2a, 2b i 3a miały okazję zobaczyć niesamowicie bajkowe miejsce.

Bajka Pana Kleksa to miejsce pełne kolorów, zagadek i świetnej zabawy.

25 września nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii charytatywnej, której celem jest pomoc dzieciom z problemami onkologicznymi. Zasady były proste, wystarczyło włożyć szpilki, zrobić sobie w nich zdjęcie i opublikować je na Instagramie lub Facebooku 25 września. Zdjęcia muszą być opatrzone hashtagiem #DzienSzpilek. Za każdy taki wpis organizator przekaże 2 zł na rzez fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Nasza szkoła jest bardzo zaangażowana w działalność społeczną – w tej akcji wzięli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. Koordynatorem akcji była mgr Elżbieta Leja – Toporek. Dziękujemy za udział w kampanii.

„Niesamowity świat higieny jamy ustnej” to program, w którym wzięła udział klasa 2a. Program miał być zrealizowany w poprzednim roku szkolnym, jednak z powodu zdalnego nauczania, mógł być zrealizowany w późniejszym terminie. Uczniowie obejrzeli filmik dotyczący higieny jamy ustnej, otrzymali specjalne karty pracy, na których znajdowały się zadania do wykonania. Na koniec każdy otrzymał dyplom ukończenia kursu. Mamy nadzieję, że ich wiedza zaowocuje zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem.

12 września, po półrocznej przerwie, wznowiliśmy nasze wspólne piesze wędrówki. Tym razem udaliśmy się do Krakowa, na lekcję historii – szlakiem Tadeusza Kościuszki. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na krakowskich Błoniach, gdzie pan Marcin – „ szalony przewodnik” przybliżył nam sylwetkę wielkiego Polaka, narodowego bohatera  – Tadeusza Kościuszko. Po drodze odwiedziliśmy wiele miejsc, z którymi była związana ta postać. Na Rynku wysłuchaliśmy hejnału i przewodnik przypomniał legendę z nim związaną.

Zmęczeni słońcem, ale zadowoleni wróciliśmy do Jaworzna, planując już kolejne wędrówki.

 Rok szkolny 2019/2020

 

Bieg Tropem Wilczym

01.03.2020r. odbył się Bieg Tropem Wilczym. Jest on oddaniem hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 -1963. Uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele wzięli w nim udział po raz kolejny. Rozgrzewkę dla młodych patriotów przed startem przeprowadziła mgr Elżbieta
Leja – Toporek. Miło nam poinformować, że w tym roku aż troje uczniów naszej szkoły stanęło na podium. Na dystansie 600 metrów w kategorii wiekowej wśród chłopców :

  • I miejsce zajął Szymon Mazurek
  • II miejsce zajął Tymom Drobniak

w kategorii dziewczyn:

  • II miejsce zajęła Roksana Gędłek.

Wykład o żołnierzach wyklętych