PASOWANIE N A CZYTELNIKA

14 stycznia 2016 (czwartek) uczniowie klas I wzięli udział w zorganizowanych przez bibliotekę szkolną lekcjach bibliotecznych, mających na celu przygotowanie najmłodszych uczniów naszej szkoły do roli samodzielnych czytelników, zapoznanie ich ze zbiorami i funkcjonowaniem biblioteki szkolnej oraz pasowaniu na czytelników.
Po powitaniu i przedstawieniu celu spotkania rozpoczęła się dyskusja na temat biblioteki: czym jest biblioteka, co znajduje się w bibliotece?, gdzie jeszcze można spotkać książki? jaka jest różnica między biblioteką, a księgarnią? Uczniowie zostali oprowadzeni po bibliotece, z ciekawością słuchali i oglądali poszczególne regały. Największą popularnością cieszyły się te z książkami dla młodszych oraz kącik z czasopismami i komiksami. Po obejrzeniu pomieszczenia bibliotecznego i zapoznaniu się z księgozbiorem bibliotecznym nauczyciel bibliotekarz przedstawił godziny otwarcia biblioteki i omówił jej regulamin. Pokazał także uczniom karty książki i karty czytelnika. Po czym z uwagą pierwszoklasiści wysłuchali wiersza J. Huszcza -”Skarga książki”, który stał się pretekstem do rozmowy o książkach- jak należy dbać o książki? czego nie wolno robić z książką?
Następnie wszyscy obecni powtarzali za bibliotekarzem słowa ślubowania po czym wręczono wszystkim uczniom pamiątkowe dyplomy pasowania na czytelnika. Nowi czytelnicy pod kierunkiem bibliotekarza i wychowawców wybierali sobie książki do wypożyczenia.
Na zakończenie przypomniano jeszcze raz godziny otwarcia i zasady korzystania z biblioteki. Mamy nadzieję, że od tego spotkania uczniowie klas pierwszych będą stałymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.