Z fizyką za pan brat

Uczniowie naszej Szkoły kolejny już raz uczestniczyli w corocznych zajęciach przystanku naukowego Osobliwości Świata Fizyki i Prehistoria, organizowanych przez Uniwersytet Śląski Dzieci. Są to wykłady oparte na przeprowadzanych na żywo eksperymentach, prowadzone przez osoby pracujące na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki.

Oryginalnie wykonywane eksperymenty prowadzone z udziałem uczniów, nie tylko zaskakują i budzą emocje, ale pozwalają na zrozumienie pojęć, zasad i praw fizyki bez wcześniejszej znajomości tej części wiedzy, której dotyczą.

W tym roku zajęcia podzielony były na części o nazwach Na grzbietach fali Niebezpieczny przyjaciel – ogień. Podczas eksperymentów w pierwszej części uczniowie zapoznali się ze zjawiskami związanymi z różnymi falami, ich rozchodzeniem się, oddziaływaniem z materią. Zobaczyli również, jak można wykorzystać najprostszą wiedzę o falach w różnych dziedzinach życia – muzyce, sporcie, kuchni czy komunikacji.

W ramach eksperymentów poświęconych ogniu, uczniowie odkrywali różne aspekty fizyczne towarzyszące spalaniu i dowiedzieli się, jak z nim walczyć – ogień jest nie tylko przydatny ludziom, ale również bardzo niebezpieczny. Przedstawiono tam uczniom doświadczenia pokazujące świat światła, ciepła, temperatury. Uczniowie mogli przekonać się jak ważną rolę w życiu człowiek odgrywają takie zjawiska fizyczne jak przewodnictwo i promieniowanie cieplne oraz konwekcja.

Tegoroczny Przystanek Prehistoria poświęcony był wulkanom. Ich erupcje obserwowane z odpowiedniej odległości bywają bardzo widowiskowe. Jednakże są również ogromnie niebezpieczne dla środowiska przyrodniczego, a w szczególności dla ludzi, gdyż znaczna część społeczeństwa żyje w ich sąsiedztwie. Dlatego przewidywanie ich erupcji jest kluczowe dla cywilizacji ludzi. Autor pokazu, będący przy okazji również autorem podręczników przyrody dla szkół podstawowych, przybliżył uczestnikom zajęć problemy współczesnej wulkanologii. Przedstawił również zagrożenia związane z wulkanami, zagrażające także i Polsce. Pomimo braku aktywności wulkanicznej w naszym kraju całkiem niedaleko naukowcy lokalizują jeden z najgroźniejszych wulkanów świata.

Od kilku dekad bardzo intensywnie rozwija się nauka, która wyrosła z fizyki i nabiera coraz większego znaczenia dla bezpieczeństwa wszystkich zamieszkujących Ziemię – astronomia. Dlatego też tegoroczne zajęcia w części poświęcone były także najnowszym osiągnięciom badań – wbrew pozorom – niezwykle ważnych obiektów astronomicznych. Czarne dziury to obszary przestrzeni, w których grawitacja jest tak silna, że nic nie może się z nich wydostać, nawet światło. Przedstawiono uczniom garść wiadomości z tej dziedziny wiedzy oraz możliwości jakie niesie ich zastosowanie np. w technice komputerowej.

Niektórych uczniów tematyka zajęć zainteresowała tak, że odważnie zadawali różne pytania związane z poruszoną tematyką.