„ŁAP SŁOŃCE Z GŁOWĄ”

            Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy, niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D, jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

            W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3700 zachorowań na czerniaka, ale aż 80% chorych umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka podwaja się co 10 lat. W grupie największego ryzyka rozwoju czerniaka są osoby o jasnej cerze i oczach, jasnych i rudych włosach, łatwo ulegające poparzeniom słonecznym, u których w rodzinie występował już czerniak. Osoby te powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu i całkowicie zrezygnować z solarium.

            W związku z powyższym PPIS w Jaworznie realizuje wojewódzką akcję ,,Łap słońce z głową”, która ma na celu uświadamianie społeczeństwa na temat konsekwencji opalania się w solariach oraz nadmiernej ekspozycji na słońce. Chcemy upowszechniać zasad ochrony skóry, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, u których kształtujemy postawy i zachowania związane z bezpiecznym korzystaniem z promieni słonecznych, zwłaszcza w okresie letnim. Dzieci są grupą szczególnie narażoną na poparzenia słoneczne. Ich skóra nie jest jeszcze dojrzała i dlatego bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV.

Inne negatywne skutki zdrowotne nadmiernego promieniowania ultrafioletowego to m.in.: poparzenia skóry, fotostarzenie się skóry, fotoalergia, przebarwienia skóry, choroby oczu.

            Stosując podstawowe zasady ochrony skóry, można zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania na skórę i cały organizm.