Zajęcia z pierwszej pomocy

LICZY SIĘ CZAS, CZYLI TAK ZWANE 4 ZŁOTE MINUTY

Sytuacja, w której ktoś będzie potrzebował pierwszej pomocy, może przytrafić się każdemu i to w każdym, czasami najmniej spodziewanym, momencie. Boimy się udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej z uwagi na brak umiejętności, a także z obawy, że swoim działaniem wyrządzimy drugiej osobie krzywdę. Od naszej decyzji, szybkości powiadomienia pogotowia oraz podjęcia czynności resuscytacyjnych może zależeć ludzkie życie. Po zatrzymaniu krążenia decydującą dla przeżycia rolę odgrywają bowiem pierwsze 4 minuty.

5 lutego 2020r. z inicjatywy wychowawczyni Beaty Molendy uczniowie klasy 3b mieli możliwość wzięcia udziału w praktycznych zajęciach z ,,Pierwszej Pomocy Przedmedycznej”. Dzięki uprzejmości prezes firmy BHP-HT Sp. z o.o., pani Beaty Gontarz, bezpłatne szkolenie przeprowadził ratownik medyczny pan Michał Orzechowski, który zapoznał uczniów z zasadami i zakresem udzielania pomocy poszkodowanemu. Zaprezentował również, jak sprawdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność. Uczniowie bardzo chętnie ćwiczyli na fantomach prawidłowe wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dowiedzieli się też, w jaki sposób używać automatycznego defibrylatora zewnętrznego, który za pomocą poleceń głosowych prowadzi osobę udzielającą pomoc przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Każdy uczeń przećwiczył z rówieśnikiem ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.

Mamy nadzieję, że warsztaty oraz zdobyta w ich trakcie wiedza i praktyczne umiejętności zaszczepiły w trzecioklasistach chęć niesienia pomocy osobom potrzebującym i dzięki zajęciom wiedzieć będą, jak zachować się w tak stresującej sytuacji.