FUNDUSZE NORWESKIE I EOG

W roku szkolnym 2020/2021 odbył się ogólnopolski konkurs plastyczno – cyfrowy, w którym udział wzięli uczniowie z obecnych klas ósmych.

Organizatorem konkursu „O tym się wie” jest NASK Państwowy Instytut Badawczy, działający na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Patronat honorowy nad konkursem objęły Ambasada Norwegii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Głównym celem funduszy EOG i funduszy norweskich jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo że nie są jej członkami. W III edycji Funduszy, Polska z alokacją brutto 809,3 milionów euro (z łącznej puli ponad 2,8 miliarda euro), podobnie jak w poprzednich edycjach, jest największym beneficjentem tych pieniędzy w UE. Za koordynację wdrażania funduszy EOG i funduszy norweskich w Polsce odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Współpracuje przy tym z Biurem Mechanizmów Finansowych w Brukseli.

Zgodnie z regulaminem konkursu, stworzyliśmy dziewięcioosobowy zespół składający się z uczniów obecnej klasy 8a i 8b.

Zadaniem zespołu było stworzenie grafiki lub animacji przedstawiającej wpływ Funduszy Norweskich i EOG na rozwój ekonomiczny i społeczny w Polsce.

Drużyna „graficy.exe” ze Szkoły Podstawowej nr. 15 im. Jana Brzechwy w Jaworznie zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę w postaci monitora interaktywnego wraz z mobilnym stojakiem.

W skład naszej drużyny wchodzili: Jakub Wielgus, Kacper Malczyk, Martyna Radko, Mateusz Zięba, Vladyslav Bobyk, Filip Sroga, Jakub Krysiński, Iga Krzyżanowska, Wiktoria Pałka. Koordynatorem projektu była Magda Kamińska.